Asgari ücret artışı için çağrı merkezlerine devlet desteği şart!

Eski Zanaatları Unutturmayan Müze

Osmaniye Amatör Ligde 30 gol atıldı

Kendini iyi tanımayan doğru eşi bulamıyor

BELEDİYELERDE İŞÇİ STATÜSÜNDE ÇALIŞAN ÜNİVERSİTE MEZUNUN İŞÇİLER DE DEVLET MEMURLUĞUNA GEÇİRİLMELİ

Başta belediyeler olmak üzere Mahalli idarelerde çalışan üniversite mezunu işçiler, yıllardır haksızlığa uğradıklarını belirterek, seslerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a duyurmaya çalışıyor.


GÜNCEL 29 Haziran 2013 Cumartesi - 16:15Başta belediyeler olmak üzere Mahalli idarelerde çalışan üniversite mezunu işçiler, yıllardır haksızlığa uğradıklarını belirterek, seslerini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a duyurmaya çalışıyor.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Belediyelerdeki sözleşmeli personelin memur kadrosu alma noktasına geldiklerini dikkat çeken mahalli idarelerdeki üniversite mezunu işçiler, kendilerine de aynı hakkın verilmesi için kanuni düzenleme yapılmasını istiyor.

Bir sosyal paylaşım sitesinde bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalışan grup adına açıklama yapan basın sözcüsü Müslüm Çiftçi, "Bizler çok daha mağduruz, niçin bizleri kimse duymuyor, görmüyor?" dedi.

Çiftçi, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti: "5393 sayılı belediyelerdeki sözleşmeli personel, Sayın Başbakan'ın talimatı üzerine kadrolarına kavuşacaklar. Onlar adına çok sevindirici bir olay. Buna karşılık, aynı kurumlarda çalışan üniversite mezunu işçiler açısından olaya hiç bakılmıyor. Oysa üniversite mezunu işçilerin memur olma talebi, sözleşmeli personelin talebinden bağımsız değerlendirilemez. Bizlerin sesini kim duyacak? Bir yıldan fazla süredir Ankara'da tüm ilgili bakan, müsteşar, milletvekilleri ve memur sendikalarıyla görüşmeler yaptık. Türkiye Belediyeler Birliği’nin bizimle ilgili aldığı olumlu görüş bildiren encümen kararı da ilgili personel başkanlığına iletildi. Haksızlığın giderilmesi ve ilahi adaletin yerini bulması için bizlerin sesinin de duyulmasını istiyoruz."

Müslüm Çiftçi, 2007 yılındaki 5620 sayılı yasal düzenleme ile benzer nitelikteki geçici işçilerin bazılarının sözleşmeli personel statüsüne geçirildiğini, bazılarının ise işçi olarak bırakıldığını belirterek, şunları kaydetti: "Belediyelerdeki sözleşmeli arkadaşlarımız bugün memur kadrosu alma noktasına gelmişlerdir. Kendileri adına çok seviniyoruz. İşçi kadrosu uygun görülen bizlerin sesini neden kimse duymuyor. Aynı haktan yararlanmamız gerekir. Çünkü bizler, aynı kurumda, aynı zamanda, aynı işleri yapan üniversite mezunu işçileriz. Bizlere de aynı hukuki uygulamaların yapılması gerektiğine inanıyoruz."

Mahalli idarelerdeki sözleşmeli personelin beklenti ve taleplerine verilen olumlu cevabın, aynı kurumda çalışan üniversite mezunu işçilere de verilmesi gerektiğini belirten Çiftçi, açıklamasında şunları dile getirdi: "Diplomalarımızın çalıştığımız kurumlarda işçi olarak hiçbir hükmünün olmaması bizleri üzmektedir. Bu durumda birçok haktan mahrumuz. Sözleşmeli personelle tüm vasıflarımız aynı olmasına rağmen göz ardı ediliyoruz. Tayin hakkımız yok, görevde yükselme şansı sıfır. Sırf bu yüzden ailesinden ayrı yaşayan arkadaşlarımız var. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın, ülkemizin siyasetçilerinin de hak ve hukuk dağıtırken aynı şartlarda olanlara farklı davranmak gibi bir tavır içerisinde olmayacaklarına inanıyor ve sesimizi duymalarını bekliyoruz. Sözleşmeli arkadaşlarımız gibi bizler de devlet memurluğu kadrolarına geçirilmeyi bekliyoruz. Yeni bir kadro istemiyoruz. Mevcut kadromuz var zaten. Devletimize ek bir maliyetimiz de olmayacak. Tek yapılması gereken bir yasal düzenlemedir."

(e-ha)
comments powered by Disqus