Gözyaşı Geceleri Tövbekâr Osmaniye'de İlgi Gördü

Süt içerek sonbaharda zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirin!

Ödevler eksik yapılıyor ve unutuluyorsa dikkat!

Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi “Eğitim” vurgusu ile açıldı

Çanakkale askerinin yemek listesi görenleri şaşırttı - video izle

Sarıkamış Harekatı'nın 90. yıl dönümünde Allah-u Ekber Dağları'nda donarak şehit olan 90 bin askeri anmak için düzenlenen etkinliklerin sonunda Kazım Karabekir Paşa Kışlası yemekhanesinde dün verilen yemekte, duvarda asılı olan 87 yıl önceki mönü görenleri şaşırttı.


GÜNCEL 19 Mart 2012 Pazartesi - 06:00Sarıkamış Harekatı'nın 90. yıl dönümünde Allah-u Ekber Dağları'nda donarak şehit olan 90 bin askeri anmak için düzenlenen etkinliklerin sonunda Kazım Karabekir Paşa Kışlası yemekhanesinde dün verilen yemekte, duvarda asılı olan 87 yıl önceki mönü görenleri şaşırttı.
90 bin askeri anmak için düzenlenen etkinliklere katılmak üzere İstanbul'dan trenle gelen Sarıkamış Dayanışma Grubu'ndan yaklaşık 200 kişiye dün Kazım Karabekir Paşa Kışlası yemekhanesinde yemek verildi. Mehmetçik ve misafirlere pirinç pilavı, tavuk, meyve, salata, helva, et sulu mercimek çorbası ikram edilen yemekte, duvarda asılı olan 87 yıl önce askerlere verilen yemek mönüsünün yazılı olduğu tablo dikkat çekti.
Sarıkamış 9. Piyade Tümen Komutanlığı'nda görevli İstihbarat Binbaşı Mehmet Balyemez'in tanıttığı 87 yıl önceki mönüde neredeyse yemek adına hiçbir şey yok. İşte
43. Alay 1. Piyade Taburu 1. Bölüğün 4 günlük yemek mönüsü:
"15 Haziran 1917: Sabah üzüm hoşafı, öğle yok, akşam yağlı buğday çorbası, ekmek tam,
26 Haziran 1917: Sabah yok, öğle yok, akşam üzüm hoşafı, ekmek tam,
18 Temmuz 1917: Sabah üzüm hoşafı, öğle yok, akşam yok, ekmek yarım,
8 Ağustos 1917: Sabah yarım ekmek, öğle yok, akşam şekersiz üzüm hoşafı"
Mönünün sol alt kısmında yazılı bulunan "21 Temmuz 1917'den başlayarak ordu emriyle ekmek istihkakı 500 grama indirilmiştir. Çünkü 'Un' kalmamıştır" sözleri ise o günün koşullarını ve vatanın ne şekilde savunduğunu gösteriyor..(Geçen yıl gazetelerde çıkmış bir haber..
 (e-ha)comments powered by Disqus