Gözyaşı Geceleri Tövbekâr Osmaniye'de İlgi Gördü

Süt içerek sonbaharda zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirin!

Ödevler eksik yapılıyor ve unutuluyorsa dikkat!

Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi “Eğitim” vurgusu ile açıldı

Fetih 1453 fox tv'de canlı izle - Fetih 1453 Filmi

Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli yapımı “Fetih 1453” TV’de ilk kez 18 Aralık Salı 20.45’te FOX Tvde canlı olarak yayınlanıyor. Türk filmi görmedik şimdiye kadar. Ayrıca savaş sahnelerinde patlama çatlama kısımları biraz sırıtsa da özellikle kılıç kılıca dövüş bölümlerinden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Hollywood yapımlarında izlerken “gavur yapıyor abi!” lafını kullandığımız sahnelerin kalite olarak hemen hemen aynısını karşınızda görünce “gavur” kelimesinin yerine daha uygun bir kelime bulma ihtiyacı hissediyorsunuz bir kere. Kostümler iyi seçilmiş, oyunculuklar fena değil, mekanlar iyi kullanılmış, bir kartalın kuyruğunda 15. yüzyıl İstanbul'u ve Edirne'sini tepeden görmemiz de cabası. http://www.fox.com.tr/canli-yayin


KÜLTÜR - SANAT 18 Aralık 2012 Salı - 22:14Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli yapımı “Fetih 1453” TV’de ilk kez 18 Aralık Salı 20.45’te FOX Tvde canlı olarak yayınlanıyor.
Elektronik Haber Ajansı (e-ha) Yazarlarından Emre Demirel Türk sinema tarihinin en büyük bütçeli yapımı Fetih 1453 hakkında yazdı. http://www.fox.com.tr/canli-yayin
Yazar Emre Demirel Fetih 1453 için, "Uzun zamandan beri tıklım tıklım dolu bir salonda her kesimden insanların oluşturduğu meraklı bir seyirci topluluğu arasında film izleme fırsatı bulduğum için öncelikle memnun oldum. Zira 2011 yılı ülkemiz için vizyon açısından pek bereketli bir yıl olmamıştı. Bunda tabi ki Cem YILMAZ, Mahsun KIRMIZIGÜL, Şahan GÖKBAKAR gibi popüler isimlerin film yapmaması etkili oldu. Bu yüzden herşeyden önce 1.400.000 gibi bir haftasonu rakamına ulaşan filmi öncelikle Recep İvedik’in rekorunu(!) elinden aldığı için ayrıca tebrik etmek gerek.
Aylardır, hatta birkaç yıldır sanal alemde treaser’ları, ufak tefek sahne kırıntıları ve fragmanları dolaşan film bana göre günümüzün reklam olanaklarını oldukça iyi bir biçimde kullandı. Gişedeki başarısı da bunu gösteriyor zaten. Tabi ki bu durum insanları büyük bir beklenti içine soktu, bu meraklı topluluğu hayal kırıklığına uğratmamak çok önemliydi.
Bu açıdan filmi iki şekilde eleştirmek gerektiğini düşünüyorum.
Birincisi bu filmi Türk sinema Tarihinin en iddialı ve masraflı yapımı olmasının yanında daha önce kalkışılamamış bir proje olduğunu bilerek ve bu cesareti tebrik ederek, ilerisi için de daha güzel şeyler görmeyi umut ederek iyimser bir bakış açısıyla bakarsak gerçekten insanı heyecanlandırmayı başarıyor.
Konusu ve gerçeklere bağlılığından ayrıca bahsedilebilir, ancak ben bu aşamada teknik konulardaki başarısından bahsetmek istiyorum. Bu efektleri kullanan bir başka Türk filmi görmedik şimdiye kadar. Ayrıca savaş sahnelerinde patlama çatlama kısımları biraz sırıtsa da özellikle kılıç kılıca dövüş bölümlerinden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Hollywood yapımlarında izlerken “gavur yapıyor abi!” lafını kullandığımız sahnelerin kalite olarak hemen hemen aynısını karşınızda görünce “gavur” kelimesinin yerine daha uygun bir kelime bulma ihtiyacı hissediyorsunuz bir kere. 
Kostümler iyi seçilmiş, oyunculuklar fena değil, mekanlar iyi kullanılmış, bir kartalın kuyruğunda 15. yüzyıl İstanbul'u ve Edirne'sini tepeden görmemiz de cabası. Biraz masalımsı bir anlatımla o zamanın yaşam biçimi güzel yansıtılmış, tabi ki daha iyi olabilirdi ama bunlar hep umut verici şeyler ilerisi için.
Sonuç olarak teknik açıdan Türkiye'deki türevlerine göre (varsa tabi) açık ara en başarılı yapım olduğu aşikar. 
Ancak diğer türlü değerlendirecek olursak, yani koskosa İstanbul’un Fethi, dünyanın gidişatını etkilemiş, çağ açıp, cağ kapatmış bir olay elbette ki en azından bir Cennetin Krallığı ya da Truva filmleri kadar kaliteli bir yapımla anlatılmayı hak ediyordu diyebiliriz. Ancak bunu Hollywood'dan başkası yapamazdı zaten. Bu sebeple ben filmi bu tür bir karşılaştırmaya çok fazla sokmak istemiyor, Sezar'ın hakkını Sezar'a vererekten bütün emeği geçenlerin ellerine sağlık diyorum."
Filmde Molla Gürani’yi de yani Fatih’i yetiştiren üstadı ve Fatih Sultan Mehmet'in çocukken aldığı bu eğitim süreçleri de yer alıyor. 3 boyutlu animasyonların da yer aldığı filmde, gerçek oyuncular da yer alacak. 
Yapım: 2010_2011 - Türkiye 
Tür: 3 Boyutlu, Dram, Savaş, Tarih, 
Süre: 160 dakika 
Yönetmen: Faruk Aksoy, 
Oyuncular: Ozan Çobanoğlu, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Şahika Koldemir, Recep Aktuğ, Sedat Mert, Volkan Keskin, Özkan Güngör, Cengiz Coşkun, Edip Tüfekçi, Devrim Evin, Naci Adıgüzel, Erdem Alkan, Ali Rıza Soydan, 
Senaryo: İrfan Saruhan, Atilla Engin, 
Senaryo (Kitap): - 
Yapımcı: Faruk Aksoy, Ayşe Germen,
 (e-ha) Özel haber comments powered by Disqus