İşte yeni KPSS personel alım sistemi

ADÜ Hastanesi binası enerjide örnek olacak

Fenerbahçe Grundig 0 - 3 Halkbank

4 kafadar üniversiteli otostop çekerek il il dolaşıyor

Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alımı yapılacak! İşte ayrıntılar

Güler: Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alımı yapılacak. Özel güvenlik kadrosundan memur alımı, devlet güvenlik görevlisi alım kadrosu, güvenlik memuru alım şartları, bekçi alımı yapılacak mı? üniversite ve stadyumlardan özel güvenlik çekilecek, İçişleri Bakanı Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı'nda, 'Koruma Memuru' adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.
GÜNCEL 27 Mayıs 2013 Pazartesi - 10:03
YAZI BOYUTU: A A AGüler, Devlet kadrosuna 10 bin koruma güvenlik memuru alınacak ! Özel güvenlik kadrosundan memur alımı, devlet güvenlik görevlisi alım kadrosu, güvenlik memuru alım şartları, bekçi alımı yapılacak mı? üniversite ve stadyumlardan özel güvenlik çekilecek, İçişleri Bakanı Güler, Emniyet Hizmetleri Sınıfı'nda, 'Koruma Memuru' adıyla 10 bin kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Güler, özel güvenlik konusuyla ilgili Anayasa'nın, ''üniversiteler ve bağlı birimler, devletin denetiminde ve gözetiminde olup buralarla ilgili güvenlik tedbirleri devletçe alınır'' içerikli 130. maddesini anımsattı. Güler, ''Bununla ilgili olarak devlet orada polis marifetiyle de gerekli tedbirleri aldırabilir veya özel güvenlik aracılığıyla da  bu tedbirleri yürütebilir. Tabi özel güvenliğin  polisle, genel kollukla ilgili yetkileri olmadığı için burada bazı sıkıntıların olduğu ortaya çıktı'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, Bakanlar Kurulu'nda böyle bir talimatı olduğunu ve şu anda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile çalıştıklarını bildiren Güler, ''Sadece üniversitelerle, statlarla, yurtlarla ilgili bir çalışma var. Ama bu iş özel güvenlikle beraber mi yürütülecek,  yoksa farklı şekilde mi yürütülecek, buna çalışacağız'' diye konuştu.

Güler, bütün bunlardan önce emniyet hizmetleri sınıfı içinde koruma memuru  adıyla bir yeni çalışmaları olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
''Onu şimdi olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu koruma memurları sadece koruma işi yapacaklar. Neyi koruyacaklar? Şahısları, kurumları, bina ve tesisleri, hassas bölgeleri, misyonları, araçları gibi özel şeyleri koruyacaklar. Görevleri sadece koruma olacak. Ama emniyet hizmetleri sınıfında olacak. Bunları özel olarak 4 ay teorik, 2 ay da tatbiki eğitim vererek, yetiştireceğiz. Artık polis bile kendi karakolunun önünde nöbeti kendisi yapmayacak. Polisin ayrı görevi olacak. Polis kendi branşına göre hizmetini sürdürecek. Ama şu anda polisimiz ne yapıyor? Hem polislik yapıyor,  hem de gerekirse kapının önünde nöbet tutuyor. Bu nöbetçiler, belli bir saat çalışacaklar. O saatin dışında biz bunlara fazla görev vermeyeceğiz. Zaman içinde, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı gibi kurumlarda da üst amirler ve ihtisas eğitimlilerin dışında, koruma görevini artık yavaş yavaş koruma memurlarıyla yürütmeye çalışacağız. Şimdi bu işin hazırlığını yapıyoruz. Yasal değişiklik yapacağız. Hepsi ayrı ayrı eğitim görecekler. Üniversite veya statlarda görev vereceğimiz koruma memurları da bunlardan seçilebilecek. Bunların içinde özel güvenlik belgeleri olanlardan da yararlanabileceğiz. Hatta özel güvenlikte çalışan ve belli bir yaşı aşmayanlar, belki bir tercih sebebi olacak.''

10 bin koruma memuru

Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye'de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Güler, bunun çok olduğunu ifade ederek, ''29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru'' dedi.

''Yeni mi alınacak, teşkilat içindeki 10 bin kişiyi mi eğiteceksiniz?'' sorusuna Güler, ''Yeni alacağız'' yanıtını verdi.

Güler, koruma memurlarının lise mezunu olacağını, belli fiziki şartları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını dile getirdi.

''Lise mezunu statüyü düşürmüyor mu?'' sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarından da koruma memuru alabileceklerini söyledi.

Güler, ''10  bin koruma memuru için start ne zaman verilecek?'' sorusu üzerine de kanuni hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini vurgulayan Güler, düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak yıl sonuna bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Güler, koruma memurlarının üniformalarının polisten farklı olabileceğini dile getirerek, ''Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek'' dedi.
Özlük haklarının sorulması üzerine Güler, ''Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var'' diye konuştu.

Özel güvenlik personelinin sayısı 262 bine ulaştı

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan özel güvenlik sektöründe çalışanların sayısı 262 bini geçti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite ve stadyumlardan özel güvenliğin çekileceği, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in 10 bin özel güvenlikçinin kamuya alınacağına ilişkin açıklamaları ardından gözler özel güvenlik sektörüne çevrildi.

Son yıllarda hızla gelişip istihdama önemli katkı sağlayan sektörün ekonomik büyüklüğünün 3 milyar doları aştığı tahmin ediliyor.

Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un yürürlüğe girdiği 2004 yılından itibaren bin 506 özel güvenlik şirketi ile 744 eğitim kurumuna faaliyet izin belgesi verildi.

Valiliklerin verdiği 66 bin özel güvenlik iznine istinaden açılan 470 bin 982 özel güvenlik görevlisi kadrosunda, şu anda 262 bin 766 kişi görev yapıyor.

Özel güvenlik firmalarının denetlenmesi de Emniyet Genel Müdürlüğünün görevleri arasında. Bu kapsamda gerekli şartları sağlayamayan şirketlerden 225'inin ve eğitim hizmeti veren kurumlardan 159'unun faaliyet izin belgesi iptal edildi. Özel güvenlikçi olarak çalışanlardan 204 bin 673 kişi yenileme sınavına alındı.


Emniyetin daha önce bekçi alımı yapılacak diye yayınladığı haberden henüz bir se seda çıkmadı. işte Emniyetin 18/03/2013 tarihinde yayımladığı haber:

En az ortaokul mezunu olacak  bir nevi polisimize yardımcı olacak ve 5 yıl sonrada kıdemli bekçi olarak görevini sürdüerecek hatta polis teşkilatına katılma haklarıda kazanacaktır.

Eskilerden hepimizde hatırladığı gibi hemen hemen her mahallede sokaklarda bir bekçi varken şuan günümüzde sadece alış veriş merkezlerinde veya bazı iş yerlerinde görmekteyiz nerdeyse bekçi mesleği ortadan kalkmaktaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü almış olduğu bu karar doğrultusunda bir çok işsiz vatandaşımızada gelir kapısı olacak ve kamu sektörüne büyük bir adım atmış olacak...

EGM bekçi teşkilatına alınacak olan bekçiler şu görev ve pozisyonlarda bulunacaktır.

Bekçilerin işbaşı yapmasının ardından koruma görevi yürüten 20 bin polis suçlamücadeleye çekilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500 - bin 700 TL arasında maaş alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

EGM’ce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacaksınav ilepolis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

BEKÇİLERİN GÖREVLERİ

- Bir kimsenin can,mal, ırzına yapılansaldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak. 

- Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

- Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak

 
Bekçi alım süreci ve şartları EGM'den gelecek bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşılacaktır, e-haberajansi tarafından ilan süreci takip edilmektedir. bizi izlemeye devam ediniz...  

Tekin Çetin  • Facebook Yorumlar
  • Yorumlar (26 yorum)
  • Yorum Yaz
  • Arkadaşına Gönder

Facebook Yorumları

Haberin Yorumları

Bu habere toplam 26 yorum yapıldı. Sizde yorum yapmak ister misiniz? Tıklayın

Sami Fener
2014-02-01 14:53:05

başvuru
bu gercekten cok iyi bir haber basvurular ne zaman yapılacak acaba.

burhan sünbül
2013-12-03 11:12:48

bende sınavlara girmek istiyotum
ben askerden yeni geldim lise mezunuyum güvenlik görevlisi olmak istiyorum

mehmet yavuz
2013-12-02 20:16:44

başvuru zamanı
acaba tam net olarak bu başvurular ne zaman ve nasıl yapılacağını bilgili birisi bilgi verebilirmi

Havva BEDİL
2013-11-10 21:24:36

Boy
boy sınırı kaç acaba bilen var mı?

Serdar
2013-10-14 20:32:23

Guvenlık
Ben koceli üniversitesi özel guvenlık ve koruma bölümü mezunuyum ınsallah cıkar ve bize ayrıcalık tanınır umutla beklıyoruz

mustafa ergül
2013-10-12 15:59:27

.
Bence mevzuniyet takintisi olmamasi lazim neticede okuyamayan insanlarda var bu kısım insanlarda faydalanması icin biseyler yapilmasi lazim sonra millet asgari ucretli vasifsiz islere mecbur kaliyorlar vatandasa biraz para kazindirin

mıustafa
2013-09-18 16:40:51

koruma memuru
bide tarih açıklansa ne güzel olcak umarım torpil girmez işin içine yine giren zengin insan lar olcak umarım olmaz ama ama

ömer
2013-08-02 15:12:36

başvurular ne zamann
özel güvenlik kadrosundan memur alımları nezaman olacak? Herkez merakla bekliyor...

bayram özüberk
2013-06-30 22:17:40

kısmet
arkadaşlar sadece ortaokul mezunlarınn alacağı maaş 1500-1700 olcak gerisini düşünün sadece yetenek sınavıyla alınacağı için buda pek kolay olmicaktır bilğinize.

cemil yiğit
2013-06-29 19:21:27

nezaman
başvuru tarihi nezaman açıklanacak yaş sınırı 30 olarak degiştirilmeli

Abdullah
2013-06-27 10:48:43

.
Başvurular ne zaman baslıyo bi bilgi verinn ???

şaziye
2013-06-03 15:39:33

.
ALLAH rızası için bari bu işe torpil karıştırmayın da fakir fukara coçugu iş sahibi olsun.....

serkan kara
2013-06-03 00:11:06

yaş sınırı düşük
Yıllardır özel güvenlik işi yapıyoruz şimdi yaş sınırını 28 koyuyorsunuz. memur alımlarında yaş sınırını 35' e kadar arttırıp burda 28 olması çok saçma.

CÜNEYT ATALAY
2013-05-27 03:33:09

istifa
Akp senden istifa istiyoruz

Mehmet ACAR
2013-05-24 19:46:08

güvenlik memuru
bu güvenlik memuru alımı ne zaman alınacak belli bir süre öncede bekçi lafı vardı ortalıkta ondan da ses cıkmadı aynı bunun gibi bu da sessiz bir şekilde geriye mi cekilecek internette ne kadar arastırırsan arastır tarih yok aynı bekçi alımı yapılacak dediklerinde ki gibi....

baran
2013-05-23 22:46:27

35 yaş
yani 35 yaş çok iyi olur yanı güvenlık görevlisi olarak 10 sene bu işi yaptık çok şükür sağlığımızda ıyı 6 ay eğitim verilmek içinde hazırız

baran
2013-05-23 22:38:25

özel güvenlıkleri de alsınlar
bence bu yaş sınırı koyma yanlış çünku ben 10 sene özel güvenlık işi yapıyorum ve böyle bir şey attılar ortaya herkes sertifikaya almaya koştular yaş sınırı 35 olsun çünku hiç kımsenın hakkı yenilmez bence

sessiz
2013-05-23 18:41:41

ne zaman yururlülüğe gircek
benm güvenlik sertikam var ama iş yok desenize butun umudu bu yasaya bağlıcaz bayanlar için de geçerlidir umarım bu yasa

cahit
2013-05-23 12:40:30

ne olcak
şu anda çalışan özel güvenlik kardeşlermiz ne olacak onlarda faydalanırsa kimse üzülmez

gökhan can
2013-05-22 23:48:16

.
ben aksaray üniversitesi özel güvenlik ve koruma bölümünden mezunum bu yasada bu bölümden mezun olanlara bi ayrılacılık tanılanacakmı

serkan
2013-05-22 13:26:04


arkadaslar kesn bi blgsi olan varmı bu konuda

mahmut
2013-05-22 12:00:26

.
Eğer yasaya girerse başvuruyu nereye yapacağız?

suat
2013-05-21 19:16:19

35 yaş
devlet memuru alımı 35 yaş iken 28 yaş çok yalnış akp yesürekli oy verdigimizden iş imkanı bulamıyoruz sınır 35 cıkarsa şansımız olur güvenlik görevlisi olarak hizmet vermekteyim yetkiler bu konuyu bir daha düşünsün

İLYAS
2013-05-21 17:10:39

.
ben 19 yasındayım sertifikaya grk varmı uniye gdyrm fakat uzaaktan egıtım.

emine
2013-05-21 13:48:45

emine
lise mezunlarını ayırmadığınız için allah razı olsun iyiki byle yasa çıkardınız ünüversite okumak çok zor hem çalışırız hem okuruz yaş sınırı 21 olurmu en kısa zamanda inşallah gerçekleşir dualarımız sizinle.

heamen
2013-05-20 21:45:06

ilan
önlisans mezunu alıcaklarda bende dövme var nasıl olcak acaba?

Habere Yorum Gönder

Habere yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

Haberi Arkadaşınıza Gönderin

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin...GÜNCEL HABERLERİ

SON YORUMLAR

Galatasaray Bursaspor maçı ne zaman hangi kanalda saat kaçta (GS-Bursa)
YORUM bursa sporu 6-1 yendiğimiz gibi bu günde yenerek finale ... - muhammet

İşte Galatasaray Sivaspor maçı kadrosu (GS-Sivas maçı)
YORUM galatasaraya yazıklar olsun - didier

Ukrayna'da üniversite öğrencisi olan OKAN KALE 7. kattan ölüme atladı
YORUM haberdeki kisinin fotosunu : http://i.hizliresim.com/382X60.jpg - ali sahin

Tüm dijital fotoğraf makinesi fırsatları için tıklayın !

morhipo_mutfak Image Banner 300 x 250