Gözyaşı Geceleri Tövbekâr Osmaniye'de İlgi Gördü

Süt içerek sonbaharda zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirin!

Ödevler eksik yapılıyor ve unutuluyorsa dikkat!

Vizyoner’15 Sektörler Zirvesi “Eğitim” vurgusu ile açıldı

Kız Teknik Öğretmenler Derneği Konya Şubesi açıldı ve konferans verildi

Merkezi Ankara'da bulunan, Mersin, İstanbul, Antalya ve Denizli'de de şubeleri olan Kız Teknik Öğretmenler Derneği'nin Konya Şubesi, Konya Selçuk Üniversitesi S. Demirel Kampüsünde yapılan bir törenle açıldı.


GÜNCEL 09 Mart 2012 Cuma - 09:07Merkezi Ankara'da bulunan, Mersin, İstanbul, Antalya ve Denizli'de de şubeleri olan Kız Teknik Öğretmenler Derneği'nin Konya Şubesi, Konya Selçuk Üniversitesi S. Demirel Kampüsünde yapılan bir törenle açıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen törende aynı zamanda ülke çapında faaliyet gösteren Kız Teknik Öğretmen Okullarının eski mezunları, emekli öğretmenleri ve bu mesleğe emeği geçmiş eğitimcilere plaketler takdim edildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu ve İl Valisi Aydın Nezih Doğan'ın eşi Hatice Doğan'ın da katıldığı 'Gönlümüzdeki İnciler' adlı programa katılım oldukça yüksek oldu.

Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, plaket takdim töreninde yaptığı konuşmada dünya kadınlarının ortak sorunlarına çare bulmak için bu tür önemli günlerin özellikle değerlendirilmesinden memnun olduğunu, Konya'nın her konuda olduğu gibi kadınlar arası dayanışma ve kadına sosyal haklarını sağlamada da en önde bir şehir olmasından da gurur duyduğunu söyledi.

Kız Teknik Öğretmenler Derneği'nin organize ettiği program sonunda düzenlenen panelde Mevlana'nın 22.göbekten torunu Esin Çelebi Bayrı ve tanınmış Mütefekkir Cemalnur Sargut, yaptıkları konuşmada Hz.Mevlana'nın dünyasında kadının yeri konusunu işlediler.

Cemalnur Sargut; "Leyla, kara kuru çirkin bir kızdı. Mecnun'un ona olan aşkını anlayamayan dönemin valisi, Leyla'yı huzuruna çağırıp: Mecnun'un aşık olduğu Leyla, gerçekten sen misin diye sordu.

Leyla'nın verdiği cevap şu idi: Evet benim.Ancak siz mecnun olmadığınız için bende ne görüyorsunuz acaba?Efendimizin Hz.Hatice Annemize olan bağlılık ve vefasına, Hz.İsa'nın annesi Meryem'e şahitlik edişine ve Hz.Musa'nın karısı Safura'nın kocasına destek oluşuna işaret ederek, her 3 dinde de ilk iman edenler, hep kadınlar olmuştur diyen Cemalnur Sargut, mecazi aşktan ilahi aşka uzanan yolların zorluğunu ve nefsi Mutmainne'ye ulaşmanın meşakkatlerini anlattı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiye düzenlenen ve aynı zamanda Kız Teknik Öğretmenler Derneği Konya Şubesi'nin resmi açılışının yapıldığı törene bayanların yoğun katılımı gözlendi. Program, Konya Devlet Konservatuvarı Türk Sanat Müziği Korosu'nun konseri ile sona erdi.

(e-ha)
comments powered by Disqus