Asgari ücret artışı için çağrı merkezlerine devlet desteği şart!

Eski Zanaatları Unutturmayan Müze

Osmaniye Amatör Ligde 30 gol atıldı

Kendini iyi tanımayan doğru eşi bulamıyor

Türk TIR sürücüleri Kapıkule sınırında kontak kapattı

Uluslararası taşımacılık yapan Türk TIR sürücüleri Bulgaristan’da kesilen cezaları protesto etmek amacıyla Kapıkule sınırında kontak kapattı.


GÜNCEL 08 Ekim 2013 Salı - 15:52EDİRNE (CİHAN)- Uluslararası taşımacılık yapan Türk TIR sürücüleri Bulgaristan’da kesilen cezaları protesto etmek amacıyla Kapıkule sınırında kontak kapattı.

Kapıkule Sınır Kapısı’nın TIR bölümünde geceden bu yana giriş-çıkışlar yapılamıyor. Türkiye’den çıkış yapan Türk TIR’larına Bulgar gümrüğünde basit nedenlerden dolayı 2 bin Euro’ya yakın para cezası kesiliyor. Bunun nedeni olarak da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 1 Eylül tarihi itibariyle yürürlüğü koyduğu uygulama gösteriliyor. Buna göre Türkiye’ye giriş ve çıkış yapan ve geçiş belgeleri eksik olan yabancı TIR’lara 3 bin Euro’ya kadar para cezası kesiliyor. Bulgaristan’dan gelen ve Türkiye tarafından kesilen cezalara misilleme yapmak amacıyla bu ülkeye giren Türk TIR’larına da çeşitli miktarlarda ceza kesiyor.

Basit nedenlerden dolayı kesilen cezalardan bunalan TIR sürücüleri sınırın Türkiye ve Bulgaristan tarafında kontak kapattı. Sürücülerin eylemi nedeniyle sınır kapısına giden uluslararası yolda 8 kilometreye uzunluğunda TIR kuyruğu oluştu.

Gümrükte yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgi veren Edirne Vali Yardımcısı Nedim Irmak, eylemin akşam saatlerinde başladığını söyledi. Bunun üzerine Bulgaristan tarafına geçerek muhataplarıyla görüşme yaptıklarını anlatan Irmak, “Anladığım kadarıyla bizim Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’mız 1 Eylül’den itibaren yeni bir uygulamaya geçti. Eksikliği bulunan sürücülere bu uygulama sonunda yaklaşık 3 bin Euro gibi bir ceza uygulaması yapılıyor. Sanırım olay bir misilleme olayı gibi Bulgaristan tarafında. Bu uygulama misilleme anlayışı içinde yapılıyor. Bizim TIR’larımıza (lastiğinde tırnaklar çok azalmış, camında çizik var, çatlak gibi) sebeplerle ortalama 2 bin Euro gibi ceza uygulanıyor. Bunun üzerine bizim TIR sürücülerimiz bize kimse sahip çıkmıyor diye bir eylem başlattılar.” dedi.

Uluslararası TIR Şoförleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gürsel Tutan da dünyanın hiç bir yerinde ve devletinde TIR şoförleri rüşvet vermezken Türk sürücülerin sürekli olarak rüşvet vermek zorunda kaldığını belirtti.

Bulgar gümrüğünde 45 araca plakaları sökülerek ceza yazıldığını ifade eden Tutan, “Bu cezalar ve plaka sökülmesi dünyanın hiçbir ülkesinde yasal değildir. Bulgaristan bu yasaları resmen çiğnemiştir.” dedi.

Bulgaristan’ın Türk TIR sürücülerine yaptığı uygulamayı protesto etmek amacıyla kontak kapattıklarını belirten Mehmet Burak ise, “2 bin Euro’ya kadar ceza kesiyorlar. Bir saat niye erken geldin, niye geç gittin. Sıfır araçlarımıza problem yaşatmaya başladılar. Bulgaristan’ın uygulamalarından bıktık. Bunun için yol kestik.” diye konuştu.

Yaklaşık 8 saatten bu yana sınır kapısında beklediklerini ifade eden Faik Benli de eylemin Bulgaristan’ın uyguladığı eziyet nedeniyle yapıldığını dile getirdi.

Kapıkule Sınır Kapısı önünde toplanan onlarca TIR sürücüsü Bulgaristan’ı alkışlarla protesto ederek seslerini duyurmaya çalıştı. CİHAN
comments powered by Disqus