Kadın Girişimcilerden Lavanta Atağı

Total Views : 414
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Aksaray Kadın Girişimciler İl İcra Kurulu üyeleri Tapduk Emre Köyündeki Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Aksaray’a Lavanta Kousu Yayılıyor” Projesinin uygulandığı lavanta bahçesini ziyaret ederek, lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundu.

AKSARAY (e-ha) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Aksaray Kadın Girişimciler İl İcra Kurulu üyeleri  Tapduk Emre Köyündeki Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Aksaray’a Lavanta Kousu Yayılıyor” Projesinin uygulandığı lavanta bahçesini ziyaret ederek, lavanta yetiştiriciliği hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundu.

e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün edindiği bilgiye göre; TOBB Aksaray Kadın Girişicimler Kurulu İl Başkanı Berrin Özan, yaptığı açıklama da; “İlimizde son yıllarda hızla yayılan lavanta yetiştiriciliğinin Aksaray’daki örnekleri arasında yer alan Tapduk Emre Köyündeki lavanta bahçesine kurul üyelerimizle birlikte ziyaret gerçekleştirdik. Yaptığımız ziyaret sırasında Tarım İl Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Gökçe Hanım ve çiftçimiz bizlere detaylı bilgi verirken, Aksaray’ın Lavanta yetiştiriciliği için uygun bir il olduğunu gözlemledik. Bu konuda Aksaray Kadın Girişicimler Kurulu olarak Lavantanın İç Anadolu’daki diyarının Aksaray olabilmesi adına çalışmalar ve projeler üretmeye karar verdik. Araştırdığımız bilgilere göre lavantanın dönüme verimi çiçek olarak 150 ile 400 kilogram arasında gerçekleşirken, yağ verimi çiçek veriminin yüzde 2 ile yüzde 5'i arasında değişiyor. İlk dikim sırasında verilen can suyu haricinde su istemeyen lavantadan, üreticilerin kullanımını terk ettiği veya uzun süredir kullanılmayan susuz veya sulama imkânı kısıtlı, eğimli, toprak yapısı iyi olmayan hatta hiçbir şey yetiştirilemeyen kıraç arazilerde bile çok iyi verim alınıyor. Engebeli, kullanılmayan, kırsal ve parçalı tarım arazilerinde yetiştirilebilen bitki, milli ekonomiye ilave gelir sağlanmakta olduğunu öğrendik. Aksaray Lavantanın en uygun yetiştirilme merkezlerinden birisi neden olmasın diyerek bu konuda çalışmalar yapmaya verdik. Biraz daha fizibilite çalışmalarımızı yaptıktan sonra TOBB Aksaray Kadın Girişicimler Kurulu olarak Lavanta projelerini inşallah Aksaray’a kazandıracağız” Dedi.

e-Haber Ajansı (e-ha)