takipçi satın al bitcoin haberleri hande ercel jigolo şirketleri ilbet yabancı dizi izle İzmir Sanatçılarıyla Elele Etkinliklerde || E Haber Ajansı

İzmir Sanatçılarıyla Elele Etkinliklerde

Total Views : 406
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi nedeniyle zor günler sanatlara desteğini sürdürüyor. 3 Mayıs İzmirliler Günü ve 5 Mayıs Hıdırellez günü 62 İzmirli şarkıcı pandemi nedeniyle dijital olarak düzenlenen etkinliklerde yer alıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi nedeniyle zor günler sanatlara desteğini sürdürüyor. 3 Mayıs İzmirliler Günü ve 5 Mayıs Hıdırellez günü 62 İzmirli şarkıcı pandemi nedeniyle dijital olarak düzenlenen etkinliklerde yer alıyor. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Haziran yazacağı kadar büyük çaplı konser organizasyonu yapmak yerine 1,5 milyon liralık bütçeyi sanatçılar için kullanılabilir Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı özel günlerde pandemi uygun açık alıyor alan ve dijital ekinlikler devam ediyor. Pandemide zor günler geçiren kültür ve sanat yazıine destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi sırayla bir sanat için sanatlarla el ele verdi. 3 Mayıs İzmirliler Günü'nde İzmir'in Renkleri dans gösterisinde 30 dans sanatçısına 15 bin TL destek sağlandı. 5 Mayıs'ta gerçekleşecek Hıdırellezinde 32 çocuk ve gençya 75 bin TL destek sağlandı. 

3 Mayıs İzmirliler Günü'nde İzmir'in Renkleri Dans Gösterisi saat 15.00'de, Hıdırellez Roman Ateşi Dans Gösterisi 5 Mayıs saat 17.00'de İzmirTube ekranlarında seyirciyle buluşacak.  

Pandemi döneminde İzmirli sanatlara verilen dönem 

2020 Mayıs ayı ayından itibaren İzmir'de sahneleri bulunan özel tiyatrolardan 2 bin 500'ün üzerinde tiyatrbileti satın alındı, tiyatrgösterimleri için salonların kiraları yarıya düşürüldü.  

Sofita İzmir projesinde 56 tiyatroyla söyleşi yapıldı ve 38'inci İzmir TiyatrGünleri'nde 91 oyunu dijital olarak İzmirTube üzerinden yayınlayarak tiyatremektarına 2 milyon TL'nin üzerinde katkı sağlandı. Eğitimlerle birlikte müzik sektörüne 3 milyon TL'nin üzerinde, yereldeki sinema sektörüne 1 milyon TL'nin üzerinde, plastik sanatlara ise 1,5 milyon TL'nin üzerinde bir destek verildi.

Pandeminin ikinci dalgası ile beraber İzmir Sokak Sanatçıları Derneği, İzmir Müzisyenler Derneği gibi sivil toplum kuruluşları ve sanat inisiyatifleri ile ortak çalışmalar yapıldı. Sanatçıların envanteri ve üyelerin durumu belirlendi.  

15 Şubat 2021 kadar 900 sanatçıyla dijital ve gezici sanat çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalara yaklaşık 450 bin lira kaynak ayrıldı. 

Sanatçılara 2 bin 625 adet hijyen ve gıda paketi dağıtıldı. Hijyen ve gıda paket dağıtımı devam ediyor.

Pandemi dönemi olumsuz etkilenen müzik dinlerinden oluşan El Ele Müzik Orkestrası oluşturuldu. Konserlerle 33 sanatçıya toplamda 329 bin liralık destek sağlandı.

39. İzmir TiyatrGünleri İzmirtube üzerinden yayınlanarak tiyatrolara 3 milyon liraya yakın destek verildi.

8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nde 149 Roman sanatya 149 bin TL destek sağlandı. 

15 Nisan Dünya Sanat Günü'nde İzmir Müzisyenler Derneği, Müzisyenler ve Sahne Sanatçıları Derneği ve Müzik-Sen Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası sanatçıları görev aldı. Projeyle toplam 80 müzisyene 1000'er TL destek sağlandı.

Dans, animasyon, sihirbazlık, palyaçve canlı heykel performansları sergileyen 50 performans sanatçısına da 40 bin liralık destek verildi.

Nisan ayından itibaren açık alan performans sanatçılara 87 bin TL destek sağlandı. 

23 Nisan otobüs turunda, belediyenin destek veren Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) ile Müzisyenler ve Sahne Sanatçıları Derneği'nden (MÜSADER) 46 müzisyen yer aldı.

2021 yılında plastik sanatlara 145 bin TL'ye yakın destek sağlandı. 

e-Haber Ajansı (e-ha)