Parıltı Çocukları Cumhuriyet için El Ele

Total Views : 327
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği bugüne kadar kaynaştırma eğitimine destek vererek gören ve görmeyen çocuklarımızı ve gençlerimizi bir araya getirdiği projelerine bir yenisini ekliyor.

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği bugüne kadar kaynaştırma eğitimine destek vererek gören ve görmeyen çocuklarımızı ve gençlerimizi bir araya getirdiği projelerine bir yenisini ekliyor. Turkcell’ in ana sponsorluğunda Pera Palas Oteli’nin tarihi ambiyansında gerçekleşecek olan bu özel gecede, sanatçı Aslı Kaluti yönetimiyle, ikisi görme engelli toplamda sekiz genç öğrenci Cumhuriyet’e özel eserler icra edecekler. Geceye özel olarak katılacak olan konuk sanatçı Efruze ise nostaljik parçalarını bu gece için seslendirecek.

Pandemi döneminde evlerimizde oturmak zorunda kalsak da bu proje ile müziğin birleştirici gücüne olan inancımız ile sesin sese değebildiği tüm ortamlarda provaları büyük bir emekle yaparak, emeği dostluğa dönüştürdük. Bu dostlukla gelen üstün çaba ve müthiş yetenekler, Cumhuriyetimizin 98. yılının böylesine anlamlı bir konser ile taçlandırılmasına vesile oldu. Turkcell ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan, sanat ve cemiyet dünyasından da davetlilerin olduğu bu gecede, siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği hakkında

Türkiye’de ilk ve tek görme engelli çocuk derneği olan Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği, 2003 yılında görmeyen çocukların aileleri tarafından kurulmuştur. Özellikle bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik çağında görme engeli doğuştan ya da sonradan olan çocuklarımızı bağımsız yaşama hazırlamak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. Dernek bünyesinde 2008 yılında hayata geçirilen Kabartma Düşler Özel Eğitim Merkezi ile Türkiye'nin dört bir yanından yaklaşık 1000 çocuğa bağımsız yaşam becerileri öğretirken özellikle okul çağı ile birlikte kendi gibi gören yaşıtları ile aynı seviyede okumalarını sağlamaya çalışan kaynaştırma eğitimini de hedeflemektedir.

Çocukların kendine güvenen bağımsız bireyler olabilmesi amacıyla her geçen gün ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Liv Hospital ile ilk oda kokusu, Global Holding ile ilk maraton, Zorlu Center'da sahnelenen Hababam Sınıfı oyunuyla ilk tiyatro, Tan Sağtürk ile ilk bale eğitimi, Microsoft ile erişilebilirlik çalışmaları, parmak boyasıyla yapılan Hotiç çantası gibi çalışmalar yaparak çocuklarımızın hayallerinin önündeki engelleri kaldırıyoruz.

Arkasında sağlam bir aile, iyi bir eğitimci, bilinçli bir toplum oldukça engelli çocuk kalmayacaktır.

e-ha