Ersu Meyve Suları’nın sahibi Akman Holding, yeni modernizasyon yatırımı ve kapasite artışıyla birlikte binden fazla tarım işçisine yeni istihdam sağlayacak.
Akman Holding, Türkiye’nin köklü meyve suyu markası Ersu’ya yapacağı modernizasyon yatırımıyla birlikte tarım istihdamına da ciddi destek verecek. Toplam 58 milyon TL değerindeki yatırımın ardından binden fazla tarım işçisinin istihdamının sağlanacağını söyleyen Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman “Ersu üretim tesislerindeki modernizasyon sonrası meyve alımlarını ve üretimini arttıracağız. Sözleşmeli tarım ile atıl tarım alanlarını üretime ve işlenmiş gıda endüstrisine kazandıracağız” dedi.
Gıda, inşaat ve turizm sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren Akman Holding, çiftçi istihdamına da destek oluyor. Türkiye’nin ilk meyve suyu markalarından olan Ersu’yu yeniden pazar lideri yapmak üzere sermaye artırımına giden Akman Holding, yeni modernizasyon yatırımıyla birlikte binden fazla tarım işçisinin de istihdamını sağlayacak. Ersu üretim tesisinde yapılacak modernizasyon kapsamında meyve alımlarının tonajları arttırılacak, üretim ve ihracat kapasiteleri yükseltilecek.
Türkiye’de aile şirketi olarak hiç el değiştirmeden kalan ve bugünlere gelebilen Ersu Meyve Suları fabrikasının modernizasyonu için yüzde 300 oranında sermaye artırımına giden Akman Holding, bunun için 58 milyon TL’lik bir yatırımı hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Sözleşmeli domates ekimi 80 bin tona çıkacak
Yatırıma start vermek için hazır olduklarını belirten Akman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akman, sermaye artırımının onaylanmasını beklediklerini söyledi. Onayla birlikte akabinde yatırımı hayata geçireceklerini belirten Akman “Ersu fabrikası, Türkiye’de yetişen tüm meyveleri işleyebilen, meyve suyunu, meyve konsantresini ve meyve püresini üretebilen ve ambalajlayan entegre bir tesis. Yatırımla birlikte konsantre üretiminde yüzde 10, meyve suyu ambalajlamada 1,5 kat ve toplam satışlarda da yüzde 30 büyüme sağlamış olacağız. Bu tesisin modernizasyonu ile istihdama da ciddi katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu şekilde binden fazla tarım işçisine kalıcı iş imkanı sağlanmış olacak. Örneğin 20 bin ton sözleşmeli domates ektiriyoruz, sermaye artırımının ardından bu rakam 80 bine çıkacak ve dolayısıyla yoğun istihdam gerçekleşmiş olacak. Ayrıca sözleşmeli tarım ile atıl tarım alanlarını üretime ve işlenmiş gıda endüstrisine kazandırmış olacağız” diye konuştu.
Öte yandan Ali Akman, yeni yatırımla beraber, meyve suyu sektöründe kullanılan en gelişmiş teknolojilerin devreye alınacağını ifade etti.
Ersu Meyve Suları hakkında
İlk olarak 1969 yılında kurulan ve 1984 yılında Akman Holding tarafından satın alınan Ersu, Türkiye'de yetişen tüm meyve çeşitlerini işleyebilen, bu meyvelerden konsantre ve pulp yapabilen, meyvelerin meyve suyu olarak dolumunu gerçekleştirebilen ve ürünü soğuk havada şoklayarak muhafaza edebilen Türkiye'nin en büyük entegre tesislerindendir. 2000 yılından bu yana halka açık bir şirket olarak faaliyetlerini sürdüren Ersu, 50 yıldan fazla bir süredir el değiştirmeden bugüne kadar gelebilmiş bir marka olma özelliği taşıyor. Ersu, faaliyetlerini Konya Ereğli ve Niğde tesislerinde 2 bin m2 açık alan ve 40 bin m2 kapalı alanda olmak üzere yılda 200 bin ton meyve ve sebze işleme, 50 milyon litre meyve suyu üretim ve 150 bin adet plastik varil ambalaj üretim kapasitesi ile sürdürmektedir. Ersu, üretiminin yüzde 75’lik kısmını ihraç etmektedir. Ersu’nun ihracat yaptığı ülkeler arasında ise Kanada, Amerika, Almanya, İngiltere, Moldova, Fransa, Hollanda, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Yunanistan, Estonya, İsrail, Katar, Güney Kore, Çin, Japonya, Tayland, Avustralya, Yeni Zelanda, Endonezya yer almaktadır. Ersu; aynı zamanda meyve suyu teknolojisi, makine ve ekipmanları, know-how ihracatı da gerçekleştirmektedir. Bu şekilde İran, Hindistan ve Çin'de anahtar teslimi birçok tesis kurmuştur. Öte yandan; bölgesinde sözleşmeli modelle domates ve havuç ekimi yaptırarak tarımın gelişmesine ve desteklenmesine ciddi katkılar sağlayan Ersu, bu modelle ürettiği domates salçası ve havuç konsantresini yine dünya pazarlarına sunmaktadır. Uluslararası kalite standartlarına üretim yapan Ersu, 1999 yılında ISO 9001:2000 ve 2005 yılında da HACCP belgelerini almıştır.
Akman Holding ve Ali Akman hakkında
1981 yılında kurulan Akman Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ali Akman yürütüyor. Akman, Robert Kolej’i bitirdikten sonra üniversite eğitimini İngiltere ve Almanya’da yaptı. Türkiye’ye 1981 yılında dönen Akman, özel bir şirkette iş hayatına adım attı. İlk işi çalıştığı şirket adına şirket adına 24 tane panzer ithalatı yapmak oldu. Sonra kendi işini kuran Akman, meyve suyu ticaretine başladı. Türkiye’nin ilk meyve suyu ihracatını 1982 yılında Amerika’ya gerçekleştirdi. 1984 yılında Konya’da Ersu’yu satın alan Akman, 1989 yılında Amerikalı bir şirketle Antalya’da Golden Meyve Suyu’nu kurdu. 1992 yılında Afyon Sultandağı’nda Morello meyve sularını kuran Akman, 1994’te de Niğde’de Aksu’yu hayata geçirdi. Holding, meyve suyunda Ersu ve Golden markaları ile Türkiye’de toplam beş tesiste üretim ve ihracat yapıyor. Bu beş tesis yılda 150-160 bin ton yılda meyve işliyor. Üretimin hemen hemen yüzde 75’i ağırlıklı AB ülkeleri olmak üzere 50’nin üzerinde ülkeye ihraç ediliyor. Bugün Akman Holding (Türkiye) ve SAMM Holding (Kanada) sanayicilik (meyve suyu, plastik, su), turizm, gayrimenkul, otomotiv, inşaat, filmcilik gibi değişik alanlarda 17 firmayla faaliyet gösteriyor. Şirketler Akman Holding ve SAMM Holding bünyesi altında bulunuyor.
Turizm alanında da faaliyet gösteren Akman Holding’in Ankara’da iki (SAMM Hotel ve Capital Plaza) ve Kanada’da yedi olmak üzere toplam 2 bin yatak kapasiteli dokuz adet oteli bulunuyor. İnşaatta ise Türkiye’nin ilk condominium projesini 1997 yılında Ankara’da inşa etti. Bu proje aynı zamanda yapıldığı sırada Türkiye’nin ikinci en yüksek yüksek binası unvanını taşıyordu. Ayrıca alışveriş merkezi hastane, fabrika binaları gibi çok çeşitli inşaat işlerine imza attı. Gökdelenler, alışveriş merkezi, hastane, ticari binalar inşaatlarını tamamlayan Grup bugüne kadar Arjantin, İtalya, İran, Hindistan, Çin’de birçok tesis kurdu. En son 1994-2011 yılları arasında Çin’de üç meyve suyu tesisi hayata geçirdi ve işletti. Halen grup bünyesinde 750 kişi doğrudan istihdam ediliyor. Ayrıca binin üzerinde sözleşmeli personel bulunuyor.
e-ha