Motor yağları, tüm hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak aracın motorunun ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Çoklu mekanik parçalar motor yağı sayesinde serbestçe hareket edebildiğinde aşınma ve yıpranma büyük ölçüde azalır. Ayrıca motor kir ve korozyondan korunur, böylelikle onarım ihtiyacı azalır. Ancak yanlış motor yağı kullanılırsa, artan aşınma ve korozyon motor için risk oluşturarak hasara yol açabilir.
TotalEnergies Turkey Pazarlama Teknik Servisler Müdürü Mine Altınkurt, araçların motor yağı tüketimi ile motorun yağ eksiltmesinin iki ayrı kavram olduğunu belirtti.
Yağ tüketiminin motorun teknolojisiyle ilgili olduğunu vurgulayan Altınkurt, “Özellikle yeni teknolojilerle üretilen modern motorlarda yüksek performans sağlamak amacıyla silindir, piston gibi metal aksamlar birbirine daha yakın tasarlanmıştır. Motorlardaki bu özellik ve çok yüksek sıcaklık yağın yıpranmasına, dolayısıyla da yağ tüketimine yol açar. Araç üreticilerinin, araçların belirli km/saat aralıkları için belirttiği değerlerin altında kalan miktar normal yağ tüketimidir ve bu durum yağ eksiltmesi olarak değerlendirilmez. Ancak üreticinin belirlediği limit değerin üzerinde yağ tüketimi, yağ eksiltmesi olarak tanımlanır” dedi. Altınkurt, yağ eksiltmesinin olası sebeplerini ise şöyle sıraladı:
Kalitesiz yağ seçimi
Araca uygun standartları karşılayan yağların doğru seçilememesi (uluslararası standartlar, araç üreticilerinin onay seviyeleri, viskozite sınıfı)
Dört mevsim düzenli antifriz kullanılmaması ve önerilen antifriz değişim aralıklarına uyulmaması
Aracın kullanıldığı güzergâh ve sürüş şekli
Kapasite üzerinde yük taşınması
Kullanılan yakıtın kalitesi ve motor tasarımı
Yakıt pompası arızası, yetersiz hava girişi ve motorda ana yatakların aşınmış olması gibi mekanik problemler
Doğru motor yağı seçimi neden önemlidir?
TotalEnergies motor yağlarının üstün koruma ve performans sağlamak amacıyla özel olarak formüle edildiğini söyleyen Altınkurt, uygun motor yağı seçerken her zaman araç bakım kitapçığında belirtilen uluslararası onay seviyelerinin, araç üreticilerinin spesifikasyon ve normlarının göz önüne alınması gerektiğini de vurguladı. Altınkurt, “Motor yağı, aracın motorunun olmazsa olmazıdır. Yağ olmadan aracın dakikalar içinde çalışması durur ve motor ciddi hasarlar alabilir. Kaliteli, spesifikasyonları karşılayan ve yüksek performanslı yağ seçimi günümüzde giderek daha önemli hale gelmektedir” dedi.
TotalEnergies Turkey Pazarlama Hakkında
TotalEnergies Turkey Pazarlama, tamamı TotalEnergies şirketi iştirakı olan ve Türkiye’de madeni yağ üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren global bir oyuncudur. 130 çalışanı ile başta motor yağları olmak üzere madeni yağlar alanında operasyonlarını yürüten şirket 2021 yılı sonu itibariyle %9,4 pazar payına ulaşmıştır. Şirket otomotiv, endüstri ve deniz taşımacılığı segmentlerine hem doğrudan hem de distribütörleri aracılığıyla ürün tedariği yapan güçlü bir satış ve dağıtım ağına sahiptir. TotalEnergies Turkey Pazarlama, İzmir Menemen’de en üst düzey uluslararası ve yerel standartları karşılayan madeni yağ harmanlama tesisinde yılda yaklaşık 50 bin ton madeni yağ ve özel ürünün üretimini yapmaktadır.
TotalEnergies Hakkında
TotalEnergies, global ölçekte petrol, biyoyakıtlar, doğalgaz, yeşil gazlar, yenilebilir enerjiler ve elektrik üretimi ve pazarlaması yapan büyük bir enerji şirketidir. 100.000’i aşkın çalışan daha ulaşılabilir, daha temiz ve mümkün olduğunca çok insanın erişebildiği enerjiyi sağlamak için çalışmaktadır. 130'un üzerinde ülkede faaliyet gösteren TotalEnergies, insanların refahına katkıda bulunmak amacıyla sürdürülebilir kalkınmanın tüm boyutlarını projelerinin ve faaliyetlerinin merkezine koymaktadır.
e-ha