Azerbaycan Parlementosu'nda 3,4,5 v3 6. Dönemde Milletvekili olarak görev yapan ve bir süredir rahatsız olan Ganire Paşayeva, dün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye'de ve Türk Dünyasında da tanınan Ganire Paşayeva bir süredir sağlık sorunları yaşıyordu. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmesinin hemen ardından Ganire Paşayeva'nın hayatı ve kariyeri ile ilgili Türk ve Dünya basınında haberler yer aldı.

Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Milletvekili Ganire Paşayeva hayatını kaybetti. Kaynağı bilinmeyen hipotonik durum tanısı ile 24 Eylül'de başkent Bakü'de hastaneye kaldırılarak yoğun bakımda tedavi altına alınan Paşayeva, yaşamını yitirdi. 

GANİRE PAŞAYEVA KİMDİR?

Ganire Paşayeva 24 Mart 1975'te Azerbaycan'ın Tovuz şehrinde doğdu.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü ile Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nden mezun olan Ganire Paşayeva, gazetecilir ve yazarlıkta yaptı. 1998'de televizyonculuğa başladı.

Paşayeva, 2005'te Haydar Aliyev Fonu'nun Halkla İlişkiler Departmanının başına geçti. Kısa bir süre sonra 6 Kasım 2005'te yapılan parlamento seçiminde Tovuz Milletvekili seçilen Paşayeva, mecliste farklı görevlerde bulundu.

Paşayeva, son olarak Milli Meclisin Kültür Komisyonu başkanlığını da yürütüyordu.

Ganire Paşayeva, Türkiye'de sayısız etkinliklere katılmıştı

Türk dünyası üzerine çok sayıda yazı ve konuşmaları bulunan Paşayeva, "Türkiye'nin güçlü olmasının Türk dünyasının güçlü olması" anlamına geldiğini savunuyordu.

Bekar olan Paşayeva İngilizce ve Rusça biliyordu.

e-ha