Beykoz’un iki yüzyılı aşan özgün camcılık mirasının ustalarla deneysel atölyeler, eğitimler, sergi, söyleşi ve konserlerin yer aldığı dinamik bir takvimle gözler önüne serileceği “Beykoz Uluslararası Cam Festivali” (17-25 Eylül) başlıyor.
Beykoz Belediyesi tarafından, ilçenin Osmanlı’dan miras kalan köklü camcılık geleneğine dikkat çekmek amacıyla UNESCO’nun “Uluslararası Cam Yılı” ilan ettiği 2022 yılında ilk düzenlenecek olan festival ziyaretçilere camın büyülü ve ışıltılı dünyasının kapılarını aralayacak.
İlçedeki camcılık geleneğinin yaşatılması, geleceğe aktarılması ve yeni sanatçıların teşvik edilmesini de sağlayacak festival dünyadan sanatçıların katılımıyla ve her yıl farklı temalarla geleneksel hale getirilecek.
Festival Rehberi’nde Neler Var?
Cam Ocağı Vakfı, Beykoz Cam ve Billur Müzesi ile Beykoz Sahili Etkinlik Alanı olmak üzere 3 farklı mekânda yürütülecek etkinlikler, sahilde ustaların hünerlerini sergilediği cam stantları, sıcak cam atölyeleri, sergi ve konserlerle dolu dolu geçecek.
Beykoz Sahili’nde Cam Dükkânları
Beykoz Sahili’nde ise ilçede camcılığı yaşatan yerel atölyeden ustaların ateş başında sıcak cam çalışmaları yaptıkları ve hünerlerini sergilediği 28 dükkân kurulacak.
Ustaların maharetle ürettiği rengârenk cam objeler, boncuk ve hediyelik ürünlerin satışı da alanda yapılacak.
Beykoz’un zengin camcılık mirasının sergileneceği stantlarda ilçenin simgesi çeşm-i bülbül ürünlerin yanı sıra modern ve özgün tasarımlar da satılacak.
Ziyaretçiler, 1 hafta boyunca sahilde cama şekil verme deneyimi yaşayacak ve cam sanatını yakından tanıma fırsatı bulacak.
Açılış, Pop Müzik sanatçısı Soner Sarıkabadayı’nın sevilen şarkılarını söylediği konseriyle renklenecek.
Cam Tasarım Duayeni Önder Küçükerman Sergisi
Sanatseverlere camcılık şöleni yaşatacak festivalin açılışı, 17 Eylül 2022 Cumartesi günü, Türk Endüstriyel Tasarım duayeni Prof. Önder Küçükerman’ın, “Beykoz’da Cam’ın Serüveni” konulu fotoğraf sergisiyle yapılacak.
Küçükerman’ın arşivinden özel fotoğrafların yer alacağı sergi, ziyaretçileri tarihte yolculuğa çıkaracak.
Cam, Hat ve Tezhibin Zarif Buluşması & Kitap Tanıtımı
Beykoz Cam ve Billur Müzesi’nde devam edecek festivalin 2. Günü, Cam Süsleme Sanatçısı Tuğba İşçi’nin “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi’ne ev sahipliği yapacak.
Türkiye’nin bu alanda ilk eser veren sanatçısı İşçi’nin üretimleri 18-25 tarihleri arasında mekânda ziyaret edilebilecek.
Sergi sonrasında Prof. Önder Küçükerman’ın Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları arasından çıkan “Beykoz Camcıları” Kitabı’nın tanıtımı yapılacak.
Tarih Araştırmacısı Mehmet Dilbaz’ın yazar ile söyleşi gerçekleştireceği etkinlikte, Santur Sanatçısı Sedat Anar da dinleti sunacak.
İsveçli Usta Micke Johansso Festival’de
Camcılık dünyasında ilgiyle takip edilen İsveçli cam sanatçısı Micke Johansson festival kapsamında “Overlay Tekniği”nin inceliklerini öğretecek.
Cam Ocağı Vakfı’nda 19-23 Eylül tarihler arasında yapılacak atölyelere eşlik edecek katılımcılar misafir sanatçının liderliğinde özgün eserler üretecekler ve deneyimlerini paylaşacaklar.
Söyleşi&Konser
“Beykoz Uluslararası Cam Festivali” Tuğba İşçi’nin camcılık öğrencileri için sanat çalışmalarını anlatacağı söyleşi ve Rubato konseriyle bu yıla veda edecek.
Beykoz Belediyesi festival mekânlarına katılımcılar için 15 Temmuz Şehitler Meydanı (Belediye Meydanı)’ndan ring seferleri düzenleyecek.
PROGRAM
17 EYLÜL 2022 CUMARTESİ
19.30 “Beykoz’da Camın Serüveni” Önder Küçükerman Fotoğraf Sergisi Açılışı
20.00 Stantların Açılışı
Yer: Beykoz Sahili Etkinlik Alanı
21.00 Konser: Soner SARIKABADAYI
Yer: 15 Temmuz Şehitler Meydanı
18 EYLÜL 2022 PAZAR
SERGİ
14:00: “Cam Üzerine Hat ve Tezhip” Sergisi ve Kokteyl
Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi
SÖYLEŞİ VE KİTAP TANITIMI
15:00 “Beykoz Camcıları”
Konuk: Prof. Önder Küçükerman
Moderatör: Mehmet Dilbaz
Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi Bahçesi
KONSER:
16.30 Sedat Anar “Santur Dinletisi”
Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi Bahçesi
ATÖLYE
Micke Johansson liderliğinde “Overlay Tekniği”
Tarih: 19 – 23 Eylül 2022
Saat: 10.00 – 16.00
Yer: Cam Ocağı Vakfı
-(Katılımcılar için Belediye Meydanından Ring seferleri düzenlenecek).
24 EYLÜL 2022 CUMARTESİ
15:00 Tuğba İşçi ile Söyleşi
Yer: Beykoz Cam ve Billur Müzesi
e-ha