Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine devam eden Bodrum Deniz Müzesi, 2023 Güz-2024 Bahar Programları arasında yer alan Bodrum Deniz Müzesi 5. Çocuk Resim Yarışması şartnamesini ve ödülleri açıkladı.
Bodrum denizcilik tarihine ışık tutan 3 ana koleksiyonun bulunduğu, müzeyi etkin bir öğrenme alanı olarak görerek hafta sonu atölyeleri, projeler ve müze gezileri ile her yaştan bireyi destekleyen Bodrum Deniz Müzesi, 2024 yılında denizleri korumanın önemini vurguluyor. "Oksijen Kaynağımız Deniz" ana temasıyla duyurulan yarışmada, denizi korumanın önemini vurguluyor.
Bu yıl öğrenciler, soluduğumuz havanın %70'inin denizlerdeki canlılar tarafından üretildiği gerçeğini öğrenerek, hangi deniz canlılarının dünyadaki oksijenin üretimine katkıda bulunduğunu araştıracak ve resimlerine aktaracak.
Bodrum Yarımadası genelindeki tüm ilkokul, ortaokul ve lise seviyesindeki öğrencilerin başvurabileceği yarışma toplam üç kategoriden oluşuyor. Son katılım tarihi 12 Mayıs 2024 Pazar günü saat 17.30'a kadar olan yarışmanın seçici kurulunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Musa Köksal, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Öğretim Üyesi Doç. Barış Yılmaz ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Salih Akman ile Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu yer alıyor. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmanın "Başarı Ödülleri" ise şu şekilde:
1. BAŞARI ÖDÜLLERİ: KATEGORİ (İLKOKUL)
Birinci Başarı Ödülü: Bisiklet
İkinci Başarı Ödülü: Sualtı Fotoğraf Makinesi
Üçüncü Başarı Ödülü: 2000 TL Hediye Çeki
İlkokul Teşvik Ödülü: Meraklı Minik + Bilim Çocuk + Bilim ve Teknik Dergilerine 1(bir) Yıllık Abonelik
İlkokul Teşvik Ödülü: Meraklı Minik + Bilim Çocuk + Bilim ve Teknik Dergilerine 1 (bir) Yıllık Abonelik
İlkokul Teşvik Ödülü: Meraklı Minik + Bilim Çocuk + Bilim ve Teknik Dergilerine 1 (bir) Yıllık Abonelik
Bisiklet, Bodrum Ticaret Odası tarafından; Sualtı Fotoğraf Makinesi, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi tarafından; 2000 TL hediye çeki, allkaria.com tarafından; 3 adet verilecek olan Meraklı Minik + Bilim Çocuk + Bilim ve Teknik dergilerine 1 (bir) yıllık abonelik, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından veriliyor.
2. KATEGORİ (ORTAOKUL)
Birinci Başarı Ödülü: Kano
İkinci Başarı Ödülü: Sualtı Fotoğraf Makinesi
Üçüncü Başarı Ödülü: 2000 TL Hediye Çeki
Ortaokul Teşvik Ödülü: Teknik Çizim Seti
Ortaokul Teşvik Ödülü: Teknik Çizim Seti
Ortaokul Teşvik Ödülü: Teknik Çizim Seti
Kano, Bodrum Ticaret Odası tarafından; Sualtı Fotoğraf Makinesi, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi tarafından; 2000 TL hediye çeki, allkaria.com tarafından; 3 adet verilecek olan teknik çizim seti, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü tarafından veriliyor.
3. KATEGORİ (LİSE)
Birinci Başarı Ödülü: Kano
İkinci Başarı Ödülü: Sualtı Fotoğraf Makinesi
Üçüncü Başarı Ödülü: 2000 TL Hediye Çeki
5 (beş) Adet 14 Yaş Üstü Teşvik Ödülü: Tüplü Dalış "Discovery Scuba Diving" Deneme Dalışı.
Özel Ödül
SCA Yacht Özel Ödülü: 3000 TL Hediye Çeki
Kano, Bodrum Ticaret Odası tarafından; Sualtı Fotoğraf Makinesi, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi tarafından; 2000 TL hediye çeki, allkaria.com tarafından veriliyor. 14 yaş üstü teşvik ödülleri arasında yer alan, 5 (beş) öğrencinin her birine günübirlik dalış gezisine katılarak birer deneme dalışı gerçekleştirmek üzere verilen teşvik ödülü Tüplü Dalış "Discovery Scuba Diving", Bodrum'da yer alan dalış okullarından Happy Bubbles Dive Center, Turkuaz Dive Center, The Aegean Pro Dive Centre, Aquapro Dive Center ve Aşkın Diving tarafından öğrencilere hediye ediliyor.
İlkokul, Ortaokul ve Lise kategorilerinin tamamını kapsayan seçici kurul ve SCA Yacht yönetiminin seçmiş olduğu 1 (bir) resim için geçerli olacak olan özel ödül, SCA Yacht tarafından veriliyor. 3000 TL'lik hediye çeki belirlenen kitap ve oyun mağazasında kullanılmak üzere geçerli olacak.
Bodrum Ticaret Odası, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, allkaria.com, Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü, SCA Yacht, Happy Bubbles Dive Center, Turkuaz Dive Center, The Aegean Pro Dive Centre, Aquapro Dive Center ve Aşkın Diving başarı ödüllerine yapmış oldukları katkı ve sponsorluklarıyla öğrencileri desteklemeye devam ediyor.
Yarışmanın ödül töreni 8 Haziran 2024 Cumartesi günü, saat 13.00'de Herodot Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. Yarışma sonuçları ve kalan tüm detaylar müze sosyal medya hesaplarından duyurulacak. Gerçekleşecek olan ödül töreninde yarışmaya başvuran tüm resimler sergilenecek. Ayrıca yarışmaya katılmış olan tüm öğrenciler "Katılım Sertifikaları"nı ödül töreni günü alabilecek. Yarışma şartnamesini ve ödülleri incelemek isteyenler bodrumdenizmuzesi.org internet adresini, müze web sitesini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edebiliyor.
Bodrum Deniz Müzesi Hakkında:
Bodrum Belediyesine bağlı özel müze olarak faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesinin önemli katkılarıyla 15 Ekim 2011 tarihinde ziyarete açılmış; Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu, Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu ve 6.000'e yakın kabuğun yer aldığı Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonları ile Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgeleri, objeleri ve değerleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları yaparak deniz ve denizcilik kültürüne sahip çıkmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.
Müze, Bodrum ile özdeşleşmiş entelektüel yaşam ustası Halikarnas Balıkçısının albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler, kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları ile kızı İsmet Kabaağaçlı ve Halikarnas Balıkçısı'nın manevi oğlunun Prof. Dr. Şadan Gökovalı'nın bağışları ile zengin bir arşive sahip.
Bodrumlu sanatkâr/usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan 48 adet geleneksel tekne modelleri müzede süngercilik, balıkçılık ve nakliyecilik koleksiyonları olarak sergilenmekte. Portal üzerinden arşivini ve koleksiyonlarını araştırmacılara ve meraklılara sunmak için faaliyetlerine ve çalışmalarına devam etmekte olup eğitim programları, çocuk atölyeleri, etkinlikler, programlar, birçok proje sahipliği ve proje ortaklığını yürütmektedir. BDM Yayınları Yayınevi olarak da çalışmalarına devam etmekte ve yayınlarını okuyucuyla buluşturmaktadır.
e-ha