Büyükçekmece Belediye Meclisi’nin 2024 yılı Haziran ayı 2. Meclis bileşimi Belediye Başkan vekili Ahmet Şahin başkanlığında gerçekleşti.
Bir önceki mecliste komisyonlara sevk edilen gündem maddelerinin görüşülerek karara bağlandığı meclis oturumunda, gündem dışı söz alan Belediye Başkanvekili Ahmet Şahin, önceki gün gerçekleşen genel kurulda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’na seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Encümen’e seçilen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü kutlayarak, başarı dileklerinde bulundu.
Büyükçekmece Belediyesi Haziran ayı ikinci oturumunda gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanvekili Tarık Erdoğan, Türkiye Belediyeler Birliği genel kurulu hakkında meclisi bilgilendirdi. Erdoğan şunları söyledi: “Dün Türkiye Belediyeler Birliği seçimi yaşadık. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Ekrem İmamoğlu Belediyeler Birliği Başkanlığına seçildi. Öncelikle buradan kutluyorum kendisini. Belediyeler Birliği seçimlerinde de bugüne kadar Belediyeler Birliği’nin alışagelmişin dışında iki listeyle seçime girildi. Belediyeler birliği kurulduğundan beri hep tek listeyle partilerin uzlaşısıyla seçimi gidildi. Kamuoyunda da bunu sanki CHP çoğunluğu elde etti de böyle yaptı gibi bir algı oluştuğu için bunu açıklamak durumunda hissediyorum kendimi. Öyle bir şey değil. Belediyeler Birliği üyesi olan bütün partilere gerek encümende, gerek komisyonlarda görev almaları için teklif götürüldü ve bu teklif temsil nispetinde bütün partilerin görev alması hatta Ak Parti’nin de temsil nispetinde CHP ile yarı yarıya görev alması konusunda teklif götürüldü. Ak Parti yönetimi bunu benimsemedi. Saygı duyuyoruz. O yüzden çift listeyle seçime girildi. Kamuoyuna bunu açıklamak istedim.’’
Büyükçekmece Belediyesi sınırları içerisinde bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından isimleri değiştirilmiş bulunan cadde ve sokaklara yönelik olarak hazırlanan komisyon raporu ile: Karaağaç Yiğit Türk Caddesi ve Dostluk Caddesi- Karaağaç Caddesi, Pınartepe Atatürk Caddesi- Gazi Mustafa Kemal Atatürk Caddesi, Çakmaklı Medeniyet Sokak, Maşuk Sokak- Atatürk Caddesi, Çakmaklı Mihrimah Sokak- Çakmaklı Caddesi, Çakmaklı Hastürk Caddesi- Çanakkale Şehitleri Caddesi Ulus Petboy Sokak- Ziya Bora Sokak olarak değiştirildi.
e-ha Sude Elif Sezen