Sarıyer Belediyesinin çevre haftası dolayısıyla gerçekleştirdiği konferansa öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Çevre Konferansı’na dinleyici olarak katılan öğrencilerin “Başkanım size nasıl destek olabiliriz?” sorusuna yanıt veren Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu, “El ele tutuşacağız, yan yana yürüyeceğiz ve fidanlar dikeceğiz” dedi.

Sarıyer Belediyesinin Çevre Haftası dolayısıyla ormanların ve İstanbul’un çevre sorunlarının konuşulduğu konferansa öğrencilerin ilgisi yoğun oldu. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen Çevre Konferansı’na Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı Sezai Kaya, İstanbul Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zeynep Karamanlı, Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu, Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, birim müdürleri, öğretmenler ile ilk, orta ve lise öğrencileri katıldı.

Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı Sezai Kaya, “Dünya Çevre Gününde Ormanlarımız” başlığı ile yaptığı konuşmasında her yıl 5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olarak neden kabul edildiğinin önemine değindi. Bu yıl özellikle çevre günü dolayısıyla tüm dünyada kuraklığa dikkat çekildiğine vurgu yapan Kaya, “Su olmazsa yaşam olmaz. Ormanlarımız da olmaz. Bunun için doğal kaynaklarımızı korumalıyız. Ormanlarımız akciğerlerimiz. Temiz bir hava için ormanlarımızı korumalı ve çoğaltmalıyız” şeklinde konuştu.

İstanbul Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Zeynep Karaman ise “Yaşadığımız Çevreyle Bağımız; İstanbul’un Çevre Sorunları ve Çözüm Önerileri” başlıklı konuşmasında yaşadığımız şehirlerde temiz hava solumanın önemine değinerek, “24 saat boyunca hava teneffüs ediyoruz. Soluduğumuz havada kirleticiler varsa solunum sistemi hastalıkları, göğüs hastalıkları gibi birtakım hastalıklarla karşı karşıya geliriz.   Dolayısıyla soluduğumuz hava ve içtiğimiz suyun temiz olmasının önemi çok büyük. Hayatımızı sürdürebilmemiz için en temel ihtiyaçlarımız. İhtiyaçlarımızı karşılarken çöp üretiyoruz, atık üretiyoruz. Belediyeler çöplerimizi, atıkları topluyor. Burada çöplerimizin de atıkların da doğru bir şekilde ayrıştırılması ve doğaya yeniden kazandırılması gerekiyor. Katı atıklar, organik atıklar bir şekilde dönüştürülerek doğaya yeniden kazandırılabilir. Bu yapılamazsa atıklar hem mikrop üretiyor hem de ciddi anlamda yer kaplıyor. Çevre mühendisleri olarak bizler başta olmak üzere birçok meslek grubu, belediyeler ile devletin bir çok kurumu daha temiz bir çevre için çalışıyor. Ama burada en önemli görev biz bireylere düşüyor. Sağlıklı bir Çevre Hakkı anayasal bir hak. Herhangi bir çevre kirliliğine rast geldiğinizde bu hakkınızı sonuna kadar kullanarak kirlilikle mücadele edebilir ve düzeltilmesini talep edebilirsiniz” dedi.

Konuşmasına “Doğaya attığımız plastikler ne oluyor” sorusunu sorarak başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Mustafa Oktay Aksu, toplumda yaşayan bireyler olarak doğayı temiz tutmaya özen gösterilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Anadolu’da gençler babaannelerine küresel ısınma nedir diye sorunca, babaanne, “Ben onu bunu bilmem en iyisi kuzine soba” diyor. Doğayı kirlettikten sonra onu eski haline getirebilmek için harcanan zaman, maddi ve manevi kayıplar düşünüldüğünde ortaya gerçekten ciddi bir sorun çıkıyor. Doğanın bize sunduğu tüm değerleri korumalı ve doğru bir şekilde kullanabilmeliyiz. Ağacı kestikten sonra yerine dikilen betona ağaç artık dikilemez. Su biterse yaşam biter. Sarıyer Belediyesi olarak doğamızı ve yaşadığımız çevreyi korumak için üzerimize düşen tüm görevlerimizi yerine getireceğiz. Daha yeşil ve temiz bir Sarıyer için var gücümüzle çalışacağız” dedi. Toplantıya dinleyici olarak katılan öğrencilerin “Başkanım doğaya atılan plastikler kaç yılda kayboluyor” şeklindeki sorusunu “Yüzlerce yıl” diye yanıtlayan Başkan Aksu, bir diğer öğrencinin “Başkanım sizlere nasıl destek olabiliriz” şeklindeki sorusunu ise “El ele vereceğiz, yan yana yürüyeceğiz ve yeni fidanlar dikeceğiz. Sizler ailenizi, arkadaşlarınızı doğru yönlendiren olacaksınız. Onları çevreye karşı duyarlı olmaya çağıracaksınız. Bize böyle destek olabilirsiniz” şeklinde yanıtladı.

e-ha Sude Elif Sezen