Hem Usulleri Göster Göster göster hem de tarihleri kanunla belirlenmiş Olan baro seçimlerinin, yayınladığı genelgeye dayanılarak İçişleri Bakanlığı'nın, İl İlçe Hıfzıssıhha kurulları kararlarıyla ertelenmesi, Anayasanın  ' 67. maddesi ile Güvence Altına Alınan bilgiye Bilgiye seçme seçilme hakkı bakımından Kabil edilemez Ettik. Baro seçimlerinin ertelenmesinin nedeni, pandemiyle mücadele etmek değildir.

 Anayasa Mahkemesi kararından bir gün sonra…

Bilindiği, pandemiyle mücadeleyi Gündemin Birinci sırasına taşımamız gerekirken İktidarın derdi, kamuoyunda "Çoklu baro" Olarak Uzere Bilinen Bir düzenlemeyi Meclis ' geçirmekti alelacele on.

Anayasa Mahkemesi, özellikle Büyük illerdeki baroların Türkiye Barolar Birliği ' ndeki etkinliğini azaltma Amacı Taşıyan bu tartışmalı düzenlemenin iptali için yapılan başvurunun esastan reddine karar verdi. Baro Genel Kurulları'nın ertelenmesine neden olan genelgenin, Anayasa Mahkemesi'nin kararından bir gün sonra yayınlanmasını kolaylaştırmak.

Ekim ayında Baro Genel Kurul toplantıları ve seçimleri, aralıkta ise Türkiye Barolar Birliği seçimleri gerçekleştirilemeyecektir. Oysa Baroların Genel Kurul toplantılarını düzenleyerek seçim yapmak için seçim yapmak için bir seçim yapmak için Anayasa'nın tamamlanması olan toplanma özgürlüğü ile seçme ve seçilme haklarının kullanılmasının bir gereğidir.

 Amaç genel sağlığın anlamı demek değildir

Baro seçimlerinin ertelenmesinin nedeni, pandemiyle mücadele etmek değildir. Bu genelgenin amacının genelgenin soyulma çok açık.

Hukuksuzluk düzenini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz, hukuksuzlukların hiçbirisine alışmayacağız. Anayasa ile güvence altına alınacak tüm haklar, bu haklara uygun hukuğa uygun olarak yapılabilecek tüm sınırlandırmalar herkes için eşit olarak uygulanmalıdır.

e-Haber Ajansı (e-ha) / Yılmaz Efe-Muhammed Yılmaz