e-Fatura'ya zorunlu geçiş yapacak mükellefler için geri sayım başladı, son 3 kaldı. e-Fatura uygulamasının kapsamı 1 Temmuz 2024 tarihinde, yeni mükelleflerin zorunlu geçişleri ile genişliyor.
Brüt satış hasılatı 2023 yılında 3 milyon TL ve üzeri olan mükellefler ile geçen yıl 500 bin TL ve üzeri satış hasılatı yapan gayrimenkul, motorlu taşıt, internet reklamcılığı ve e-ticaret gibi iş kollarında faaliyet gösteren mükellef grupları, e-Fatura ve e-Arşiv Fatura'ya zorunlu olarak geçişlerini yapıyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından her yıl kademeli olarak şirketlerin e-Fatura uygulamasına geçişleri sağlanıyor. e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Defter'in aralarında bulunduğu e-Belge uygulamalarında, işletmeler dijitalleşmenin zirvesine çıkıyor.
Son 10 yıldır iş dünyasının gündeminde olan e-Fatura uygulaması kapsamında 1 milyon 100 bini geçen işletmenin fatura işlemlerini dijitale taşıdığını kaydeden Uyumsoft Kurumsal İş Sistemleri A.Ş. Bulut Hizmetleri Genel Müdürü Arif Erhun Öçal, 1 Temmuz itibariyle 200 bine yakın yeni mükellefin daha zorunlu geçişlerini yapmış olacağını ve e-Fatura kullanan işletme sayısının 1.3 milyonu bulacağını belirtti.
Ülkemizdeki her 3 işletmeden 1'nin bu yılın Temmuz ayı itibariyle e-Fatura kullanıcısı olacağını ifade eden Uyumsoft Kurumsal Bulut Hizmetleri Genel Müdürü Arif Erhun Öçal, zorunlu geçişlerin yanı sıra geçiş yapanların yarısından fazlasının gönüllü geçtiğini de söyleyerek, Anadolu'dan yoğun geçişlerin sürece hız kazandırdığını anlattı.
Her yıl İstanbul'un Beşiktaş ilçesi büyüklüğündeki orman alanı kesilmekten kurtuluyor
e-Fatura uygulamalarının en büyük artısı, ormanlarımıza ve doğamıza oluyor. e-Fatura, e-Arşiv fatura dahil e-Belge uygulamalarının zaman, verimlilik ve hız sağlamasının yanı sıra ağaçların kesilmesinin önüne geçtiğine işaret eden Arif Erhun Öçal, her yıl İstanbul'un Beşiktaş ilçesi büyüklüğünde bir orman alanının, ülkemizin ağaç servetinin kesilmekten kurtulduğunu söyledi.
Uyumsoft, mükelleflerin e-Fatura'ya geçişlerini 3 dakikaya indirdi
Türkiye'nin inovasyon lideri Uyumsoft, bu yılın sonunda e-Fatura, e-Arşiv Fatura dahil e-Belge uygulamalarında 200 bini aşkın yerli ve global firmaya hizmet vererek, dijital dönüşümdeki öncü rolüne devam ediyor.
Mükelleflerin e-fatura'ya ilk geçiş süresini 3 dakikaya indiren "Uyumsoft e-Fatura Portalı" altyapısını kurduklarını açıklayan Arif Erhun Öçal, işletmelerin e-Fatura'ya ilk geçişlerindeki hizmeti en kısa sürede sunan ilk ve tek e-Fatura özel entegratörü olduklarını belirtti. Uyumsoft'un e-Fatura, e-Arşiv fatura dahil e-belge çözümleriyle sınırlı kalmayıp, dijital dönüşümün diğer alanlarında inovatif yazılım çözümlerini sunarak yerli ve global şirketlere değer katmaya devam ettiğine işaret eden Arif Erhun Öçal, ülkemizde elde ettikleri başarılı çalışmaları bulunduğumuz coğrafyadaki ülkeler başta olmak üzere globale taşımayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.
e-ha