Adjust verilerine göre fintech, e-ticaret ve oyun sektörlerindeki uygulama-içi ciro şimdiye kadarki en yüksek aylarını 2021 yılında yaşadı.
Küresel mobil pazarlama analitiği platformu Adjust bugün, her yıl hazırladığı Mobil Uygulama Trendleri raporunu yayınladı. Bu yılın raporu, mobil uygulamalardaki büyümenin 2021'de küresel olarak hızlanmaya devam ettiğini gösteriyor. Endüstrinin son bir yıl içinde yaşadığı değişim ve pandemi kaynaklı sarsıntıların ardından uygulama ekosistemindeki kurulum ve oturumlar endüstri genelinde artarken Adjust verilerine göre fintech, e-ticaret ve oyun sektörlerindeki uygulama-içi ciro şimdiye kadarki en yüksek aylarını 2021 yılında yaşadı.
Nisan ayında Apple'ın iOS 14.5 ve AppTrackingTransparency (ATT) çerçevesini kullanıma sunmasıyla birlikte mobil pazarlama endüstrisi, kullanıcı gizliliğini ve takibini yeniden ele almak zorunda kaldı. ATT onaylarına dair ilk tahminler, kullanıcıların yüzde 5'inin takibe onay vereceği yönündeydi. Adjust verileri ise Mayıs 2021'de yüzde 6 olan bu rakamın şu anda yüzde 25 civarında seyrettiğini gösteriyor ve oyun kategorisindeki uygulamalar için onay oranı yüzde 30'a ulaşmış durumda.
Rapor, 2.000’den fazla en iyi uygulamanın veri setini baz alıyor
Adjust'ın en iyi 2.000 uygulamasının ve takip ettiği uygulamaların tümünün veri setini baz alan bu küresel rapor kurulumlar, oturumlar, uygulama içinde geçirilen zaman, kullanıcı tutma, reattribution oranları ve diğer metriklerin uzun vadeli küresel trendlerini analiz ediyor. Bu içgörüler, geliştiricilerin ve pazarlamacıların hedef kitlelerini ve uygulama ekonomisinin durumunu daha derinden anlamalarını sağlıyor.
Adjust CEO'su Simon "Bobby" Dussart, "Geçtiğimiz yıl yaşanan zorluklarına rağmen, mobil uygulama ekosistemi gelişmeye devam etti ve uygulama pazarlama endüstrisinin ne kadar güçlü ve adaptasyona açık olduğunu gösterdi" diyor. "Kullanıcılarla buluşmak için pazarlamacıların ve UA ekiplerinin veri odaklı stratejileri benimseyerek kullanıcı tutma oranını iyileştirmesi ve ayrıca yeni ve mevcut kullanıcıları bulmaya, attribute etmeye ve ölçümlemeye devam etmeleri gerekiyor."
Hisse yatırımı ve kripto uygulamalarında artış.
Diğer ana bulgulardan bazı noktalar:
Fintech sektöründeki metrikler artış trendinde. Uygulama kurulumları yıllık bazda yüzde 34 ve oturumlar yüzde 53 yükseldi.
Hisse yatırımı ve kripto uygulamaları, tüm fintech uygulama kurulumlarının sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 2'sini oluştururken, oturumların yüzde 17'sini ve yüzde 6'sını oluşturdu. Ayrıca kripto uygulamalarının oturum uzunluğu 2021'de 15 dakikanın üzerine çıkarak en uzun ortalama oturum uzunluğuna sahip oldu.
Bölgesel rakamlara göre Kuzey Amerika 2021'deki kurulumlarda yıllık bazda yüzde 69 artışla ilk sırada yer alırken, bu bölgeyi yüzde 62 ile LATAM, yüzde 29 ile APAC ve yüzde 16 ile EMEA takip etti.
Fintech uygulamalarının uygulama içi ciroları, Ocak 2020'den Aralık 2021'e kadar tutarlı bir şekilde yükseliş trendindeydi ve Mart 2021, en yüksek performans gösteren ay oldu.
Mobil e-ticaret, en güçlü dönemini yaşıyor. E-ticaret uygulamalarının kurulumları 2021'de yıllık bazda yüzde 12 yükselirken Kasım ayı, yıllık ortalamanın yüzde 20 üzerine çıkarak en yüksek performans gösteren ay oldu.
EMEA ve LATAM bölgeleri, büyüme açısından en dikkat çeken bölgeler oldu ve yıllık bazda sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 14 yükseldi.
Mayıs 2021, E-ticaret kategorisinde, uygulama-içi ciro açısından Adjust tarafından tespit edilen en yüksek değerlere sahip ay oldu ve küresel olarak yıllık bazda yüzde 46 artış gösterdi.
Pazaryeri uygulamaları, 1. günde yüzde 27 ve 30. günde yüzde 10 oranları ile e-ticaret sektöründeki diğer kategorilerin 1. günde yüzde 19 ve 30. günde yüzde 7 olan ortalamasından oldukça daha yüksek bir kullanıcı tutma oranı sergiliyor.
Hyper casual oyunlar popülaritesini koruyor. Bu kategori yüzde 27 ile oyun kurulumlarının en yüksek payını oluştururken, aksiyon oyunları ise yüzde 30 ile oturumlarda en büyük orana sahip.
Oyunların küresel kurulumları, pandeminin 2020'de hızlandırdığı büyümenin ardından 2021'de yıllık bazda yüzde 32 arttı ve 2021'in 2. yarısı, 1. yarıya göre yüzde 12 daha iyi bir performans gösterdi.
Kurulumlardaki büyüme, 2021'de birçok kilit bölgede tutarlı bir seyir izledi. LATAM ve EMEA en yüksek sonuçları görürken, bu bölgeleri APAC ve Kuzey Amerika takip etti.
Oturum süreleri, kullanıcı başına günlük oturum sayısı ve uygulama içinde geçirilen süre 2021'de artış gösterdi.
Ocak 2021, Adjust tarafından şimdiye kadar en yüksek küresel uygulama içi ciro kaydedilen ay oldu.
Dussart, zorluklar 2022'de devam etse bile, bu yılın uygulamalara duyulan ihtiyacın her zamankinden daha belirgin olduğu bir fırsat yılı olacağını belirtti. “Uygulamalar sadece dünya çapında lider eğlence formatlarına sahip olmakla ve günlük hayatımızdaki işleri kolaylaştıran yollar sunmakla kalmıyor, ayrıca karşılaştığımız sorunlara da çözüm sağlıyorlar ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara güç veriyorlar."
e-ha