Genital Estetik Yaptıranların Sayısı Artıyor

Genital estetiknoktasında kadınların sorunlarına çözüm amaçlı olarak birçok yenilikçi çözümler ortaya çıkmıştır. Teknolojinin gelişimiyle beraber bu çözümler daha konforlu ve sorunsuz bir şekilde uygulanabilir olmuştur. Bu da genital estetiğe olan ilgiyi günden güne artırmaktadır.

Günümüzde vücudun pek çok noktasında estetik yapımı için çözümler bulunmaktadır. Sadece kadınların değil erkeklerin de artık her türlü sıkıntıyı gidermek ya da güzel görünümamaçlı estetik yaptırdığı görülmektedir. Estetik ameliyatlarının yapılmasında pek çok farklı neden bulunmaktadır. Fizyolojik ya da psikolojik nedenlerden dolayı artık estetik son derece normal operasyonlardan bir tanesine dönüşmüştür. Günümüzde uygulama sayısının en çok arttığı estetik operasyonlarından biri de genital estetiktir. Ankara’da genital estetik hizmeti sunan Prof. Dr. Deniz Ulaş; “Kadınların farklı sebeplerle genital estetik yaptırması yıllardır bilinmektedir. Ne var ki bu işlemin de sayısı tıpkı diğer operasyonlar gibi artmaktadır. Kadınların daha sık ve eskiye nazaran daha rahat bir şekilde yaptırdığı genital estetik işlemleri,daha kolay bir şekilde uygulanabiliyor. Bu da genital estetik yaptıranlarınsayısının artmasında etkili oluyor” diyerek bu artışın sebebini özetledi.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, kadın doğum uzmanları yani jinekologlar tarafından yapılan bir işlemdir. Farklı nedenler ile kadınlar bu operasyonu tercih edebilmekte, doktor önerisi veya tavsiyesi ile de gerçekleştirilebilmektedir. Kadınların genital bölgesinde doğuştan gelebilen sorunlar olduğu gibi sonradan da oluşabilen rahatsızlıklar görülebilmektedir. Böyle durumlarda da işinde uzman ve bölgenin anatomisi hakkında uzman olan jinekologlar tarafından estetik işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Genital Estetik Türleri Operasyonu Yaptıranların Sayısının Artmasında Bir Alt Etken Midir?

Genital estetik uygulamalarının sayısında, geçmiş yıllara nazaran artış görülmektedir. Bu artışa neden olan etkenlerden bir tanesi de elbette işlemin çeşitliliğidir. Prof. Dr. Deniz Ulaş;“Yapılan operasyondaki çeşitlilik kadınların daha bilinçli bir şekilde estetiğe yanaşmalarına olanak sağlamaktadır. Ülkemizde de genital estetik operasyonlarındaki çeşitlilik, hastaları bu yönde memnun etmektedir. Genital estetik türleri arasında iç ve dış dudak estetiği ( labioplasti ), cerrahi olarak vajina daraltma (vajinaplasti), labiamajoranın düzeltilmesi (labiamajora enjeksiyonları),labiamajoranın cerrahi küçültülmesi (labiamajora estetiği) ve kızlık zarı dikimi yer almaktadır.” diyerek sözlerine devam etti.

Sadece işlem çeşitliliğinin değil yapılan işlemlerin daha güvenilir olmasına da değinen Prof. Dr. Deniz Ulaş; “Operasyonların her biri hastaların farklı isteklerine ve rahatsızlıklarına çözüm getirmek amacındadır. Konusunda uzman jinekologlar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin güvenilir olması, işlem sayısının artmasındaki etkenlerden bir diğeridir. Kadınlar genital estetiği fizyolojik rahatsızlıklardan, doğum sonrası estetiksel sıkıntılardan, özgüven eksikliğinden, eşleriyle kendilerini uyumsuz hissetmesinden dolayı yaptırabilmektedir. Estetik türlerindeki artış ile beraber güvenilir olması, operasyonu yaptıranların artışı ile de doğru orantılı olabilmektedir” dedi.

En Sık Yaptırılan Genital Estetik: Labioplasti

Günümüzde en yüksek talebin olduğu lapioplastiye değinen Prof. Dr. Deniz Ulaş; “Öncelikle en sık yaptırılan genital estetik türlerinden bir tanesi labioplasti, iç ve dış dudak estetiğidir. Bu operasyondaki amaç; zamanla, yaş almayla bağlantılı da olarak genital bölgedeki sarkma ve şişme durumlarının düzeltilmesidir. Gerek kadının özgüven eksikliği, gerek zamanla cinsel ilişkide zorluğa ve acıya neden olması ya da kıyafetlerdeki görüntünün verdiği rahatsızlık, kadınları bu operasyonu yaptırmaya itmektedir. Kısa süren, güvenilir bir estetik işlem ile hasta kısa sürede sosyal hayatına dönebilmektedir. Önemli olan işlem sonrası yaklaşık bir ay cinsel birliktelikten kaçınılmasıdır” diyerek konuya açıklık getirdi.

Vajinoplasti Operasyonu Cinsel Hayatlarına Olumlu Yansıyor

Vajinoplasti yani vajina daraltma bir diğer sayısında artış görülen genital estetik operasyondur. Bu konuya da değinen Prof. Dr. Deniz Ulaş sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu işlem cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir. Kadınlarda vajina boyutunun fazla büyük olması çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu da kadınların şikâyet ettiği noktalardan bir tanesidir. Dolayısı ile günümüzde işlemin uygulanabilir ve güvenilir olması, genital estetik yaptıranların sayısındaki artışı gözler önüne sermektedir. Özellikle cinsel birlikteliği zora sokması ve eşleri ile yaşadığı sıkıntılar kadınlarıbu operasyona yönlendirmektedir. Özellikle partnerlerin ikisinde de orgazm problemi yaşanmasının önüne geçmek için vajina daraltma işlemine başvurulabilmektedir.”

Vajina İç Dudaklarda Yapılan İşlemlerde de Artış Var

Genital estetik operasyonlara tek tek değinen Prof. Dr. Deniz Ulaş, yoğun talep olan bir diğer estetiğe de şu sözleriyle değindi: “Genital estetik operasyonlarının artışında etkili olan diğer iki işlem ise labiamajoranın(vajina iç dudak) düzeltilmesi ve cerrahi olarak küçültülmesidir. Bu işlemlerde de yaşa ve doğuma bağlı yaşanan sarkmalar, estetik açıdan bozulmalar ve olması gerekenden daha büyük olması gibi etkenler vajina dudaklarında estetik operasyona başvurulmasına neden olmaktadır. Majoranın düzeltilmesi işleminde iç dudaklara, vücudun başka bölgesinden yağ eklenebilmektedir. Bu sayede estetik açıdan sarkmanın ve kırışıklığın ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Kişinin kendisine olan özgüvenin artması, rahat ve güvenilir bir operasyonla kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Labiamajoranın cerrahi olarak küçültülmesinde ise aynı zamanda düzeltme de sağlanmaktadır.Burada önemli olan noktalar; tüm işlemlerin uzman bir jinekolog ile görüşülerek, onay alınması ve operasyonun yine uzman bir jinekolog tarafından gerçekleştirilmesidir.”

Kızlık Zarı Muayenesi ve Dikimi

Kızlık zarı, Türkiye’de ve birçok ülkede halen daha önem verilen bir durumdur. Bu sebeple de kızlık zarı muayenesi için sıklıkla ziyaret edildiğini belirten Prof. Dr. Deniz Ulaş;“Birliktelik yaşayan kadınların bu durumdan dolayı sorun yaşamaması için kızlık zarı dikimi de yaptırması günümüzde sıklıkla tercih edilen bir durum” diyerek sözlerine devam etti.

Genital Estetik Çiftlere Neler Kazandırıyor?

Genital estetiğe gösterilen talebin arkasında muhakkak bazı avantajlar yer almaktadır. Prof. Dr. Deniz Ulaş bu avantajları ve hastalarından aldığı geri bildirimleri şu sözleriyle dile getiriyor: “Kadınlar, çoğunlukla belli bir yaş olgunluğunda eriştiğinde genital estetiği tercih ediyor. Kendi vücudunu tanıması ve genital bölgesindeki bozuklukları fark etmesi, genital bir operasyon için kendisini hazırlamasında önemli rol oynuyor. Öncelikle bu işlemlerin yapıldığı hastalarımız; rahat ve acısız bir işlem geçirdiğini belirtirken günlük hayatlarına da çok hızlı dönüş sağladıklarını dile getiriyor. Ayrıca özgüvenlerinin tekrardan yükseldiğini dile getirirken bu durumun hem günlük hayatta hem de cinsel hayatlarında olumlu geri dönüşler sağladığını vurguluyor. Ayrıca orgazm sorunlarının da ortadan kalktığını belirtiyorlar. Çiftlerin her ikisi tarafından da olumlu sonuçların ortaya çıkardığını aktaran hastalarımız, tek pişmanlıklarının daha önce bu işlemleri yaptırmamak olduğuna dikkat çekiyor.“ Prof. Dr. Deniz Ulaş, bu işlemlerin cerrahi birer operasyon olduğuna vurgu yaparak, kesinlikle uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilecek muayeneler sonucunda buna karar verilmesi gerektiğini belirtirken sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Genital estetikten olumlu sonuçlar elde etmek için doktor araştırmasının doğru yapılması gerekiyor. Ayrıca referanslara dikkat edilmelidir! Bu noktada genital estetik düşünen hastalarımız, Ankara’daki kliniğimize gelerek görüşme sağlayabilirler. Bu sayede muayenelerini gerçekleştirerek genital operasyon için uygunluk konusunda bilgi verebiliriz. Gizlilik ve güven konusunda da akıllarına takılan her soruya samimiyetle cevap vereceğimizden ve bu konulara gösterdiğimiz azami öneme de tanık olabilirler. Operasyonlar hakkında edinecekleri bilgilere ek olarak tedavi sonrası sağlayacağımız destekler hakkında da bilgi sahibi olabilirler.”