Koronavirüsün meslek hastalığı sayılmaması, liyakatsiz atamalar, sağlık çalışanlarına karşın durdurulamayan şiddet, 3600 ek gösterge, sendikalara yüzde 1 engeli gibi pek çok gerekçeyle bir araya gelen sağlık çalışanları 8 Şubat’ta seslerini duyurmak için bir kez daha harekete geçti. ‘Görevimizin başındayız, hak ettiklerimizi, söz verilenleri istiyoruz’ diyen Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.
Sağlık sistemi liyakatsiz atamalar, çalışma saatlerinin insan limitlerini aşacak düzeyde artması, durdurulamayan şiddet olayları, 3600 ek göstergede yapılan haksız uygulamalar, sendikalara uygulanan yüzde 1 engeli, alınan ve hak edilmiş unvanların geri verilmesi, 5 dakikalık muayene süresi dayatması gibi pek çok soruna karşı sağlık çalışanları 8 Şubat Salı günü yine bir araya gelerek tepkisini ortaya koydu.
Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Servis önünde basın açıklaması gerçekleştiren Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) adına açıklama yapan Genel Sekreter Dr. Yiğithan Okar liyakatsiz atamaların sağlık sistemini çöküşün eşiğine getirdiğini, haksızlıkların artık tüm çalışanlar için dayanılamayacak boyutta olduğuna dikkat çekerek, “Bizler görevimizin başındayız, kutsal gördüğümüz görevimizi ifa edebilmek için bir kez daha, yüksek sesle uyarıyoruz: Bilimsellik sağlık sisteminin olmazsa olmazıdır. Liyakatsiz atamalarla işleyişi engelliyorsunuz. Nitelikli çalışanlarımızı sistem dışına itiyorsunuz. Bu kadar haksızlığın olduğu yerde hala hizmet varsa bu da sağlık çalışanlarının fedakarlığıdır!” ifadelerini kullandı.
“Hangi haksızlığa karşı sesimizi yükselteceğimizi şaşırdık” diyen Dr. Yiğithan Okar, “Sağlık çalışanlarının sorunları tek bir başlığa indirgenecek kadar az değil, pek çok farklı alanda, çok farklı aktörlerin neden olduğu sorunlarla mücadele ediyoruz. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) açıklamasıyla sağlık çalışanları için ‘meslek hastalığı’ olarak ilan edilen Koronavirüs, Türkiye’de ‘meslek hastalığı’ olarak sınıflandırılmıyor. Pandemi ile mücadelede hayatını kaybeden meslektaşlarımızın hakları hiçe sayılıyor. Sağlıkta şiddet önlem alınmayan, bitirilebilecekken, çözülmeyen bir sorun olarak can almaya, can yakmaya devam ediyor. Liyakatsiz atamalar, bilimsellik ilkesini çürüttü. Nitelikli meslektaşlarımız istifaya zorlanırken, siyasi kaygılarla başa getirilmiş isimler işleyişi imkânsız hale getirdi. 5 dakikalık muayene zorlaması gibi akıl almaz kararlar yaşanan kriz durumunu çözebilmek ortaya atıldı. Akıl dışı olduğu için sorunu çözmedi, aksine daha da derinleştirdi. Biz sağlık çalışanları mesleğimizi yapmak, vatandaşa hizmet sunmak istiyoruz! Bunun önündeki engel yönetemeyen ve yanlış kararlar alan, haksızlıklara neden olan siyasi erk olmamalı! Vatandaşa sesleniyoruz; sağlık en kritik hizmettir. Burada yaşanan haksızlıklara, yanlışlara, liyakatsizliğe karşı bir arada durmazsak sistem işlemez. Sağlık hizmeti verilemez. Yaşatmak için, gelin birlikte yürüyelim!” diye konuştu.
Sendikalaşmanın anayasal bir hak olduğunu vurgulayan SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken ise, “Sendikalara getirdikleri yüzde 1 kısıtlaması, kendi kontrollerindeki sendikalara maaş artışı sağlarken, muhalif sendikalara üye çalışanlar hiçe sayıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ‘merdiven altı sendikalar’ diyerek onlarca sendikayı ve binlerce üyesini küçümsedi. İktidarın her seçim gündeme getirdiği ama bir türlü gerçekleşmeyen 3600 ek gösterge konusu hala tartışılıyor. Her meslek grubunun ek gösterge düzenlemesine ihtiyacı var” diye konuştu. Askeri hastanelerde çalışan askeri personelin özlük haklarını da hatırlatan Akarken, “26 Ağustos 2016 tarihinde çıkartılan kararnameyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 33 askeri hastane Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Bu hastanelerde çalışan subay, astsubay ve sivil memurların özlük hakları ve konumları ise hala çözüme kavuşturulmadı. Son olarak binlerce sağlık astsubayının ve sivil memurun hak ederek kazandığı sertifikalardaki unvanları da ellerinden alındı. TSK’dan devrolan sağlıkçıların özlük hakları yok sayılıyor. Bu vatan savunmasında mesai mefhumu gözetmeden yıllarda çalışmış kişilere yapılan büyük bir hukuksuzluk örneğidir” şeklinde konuştu.
e-ha