Genç şarkıcı Rüzgâr Viento, son yıllarda Latin müzik kültüründe önemli yere sahip olan Reggeaton tarzı müziği dinleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor. Global bir müzik türü haline gelen Reggeaton, Spotify’da dinlenen müzik türleri arasında kitlesi yüksek olan bir tür olarak biliniyor. 

Babası İspanyol, Annesi Türk olan genç sarkıcı Rüzgâr Viento, 1997 yılında İspanya’da doğdu. Pop müzik ile uğraşan Viento, müziğe lise döneminde öğretmeninin yönlendirmesiyle başladı. Derslere ilgisinin bulunmadığını belirten Viento, öğretmeninin çok iyi gitar çaldığını ve kendisine de öğrettiğini vurguladı. 

24 yaşındaki şarkıcı Viento, “Bir arayış içindeyken onu rol model aldım. Gitar çalmaya onunla beraber başladım” dedi. Rüzgâr Viento şöyle konuştu: “Bu işin tekniğinden çok yazma ve kompozisyon işi daha çok dikkatimi çekti. Ben de şarkılarımı ufak ufak yazmaya başladım. Hiçbir zaman pes etmedim aslında” diye belirtti. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatını kazanan Viento, bölümle beraber müziğini ilerletmeye çalıştığını vurguladı. 

Müzik programları öğrendiğini ve ondan sonra kendi müziklerini oluşturmaya başladığını aktaran genç şarkıcı, “Hayatımda yaşadığım sıkıntılar oldu. Kendimi toparlamaya çalıştım. Geçmişim beni acıya sürüklüyordu. Yaşadıklarımı kabullenip bununla ilgili bir şeyler yapmam lazım diye düşündüm. Bu sayede güçleneceğimi düşündüm. İspanyol Türk kültürünü harmanlayıp bu tarz şeyler yapmam lazımdı” diye belirtti. 

3. SİNGLE ÇALIŞMASI YOLDA 

İlk single çalışması olan “Dedikodu”yu yayınlayan Viento, ikinci parçası olan “Kazağı Mavi” ile dikkatleri üzerine çekti. Genç şarkıcı, 9 Temmuz’da son single çalışması olan “Marbella”yı müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. 

Şarkılarında hem Türkçe hem de İspanyol kültüründen esintiler olduğunu kaydeden Rüzgâr Viento, şöyle devam etti: “Şarkılarımı Reggaeton tarzında yapıyorum. Onun ritmine göre yazmaya çalışıyorum. İlk iki şarkımı çıkardım. Reggaeton’un bittiğini düşünmüyorum. Özellikle Latin Amerika pazarı olmak üzere yurtdışına açılmak istiyorum. Oralarda önceden gelen bir Tarkan etkisi vardı. Çok fazla arkadaşım oldu Güney Amerikalı. Türkçe popu çok seviyorum birçok Türk sanatçılardan esinlendim.” 

“Türk popunda Edis’ten beri yeni bir erkek sanatçı etkisini gösteremedi, dinleyici tarafından da böyle bir arayış olduğunu düşünüyorum” diye konuşan Viento, amacının bu boşluğu doldurmak olduğunu bildirdi. Üretken bir besteci ve söz yazarı olduğuna dikkat çeken genç şarkıcı, diğer sanatçılara destek sağlamak istediğini vurguladı. 

Viento, “Yurtdışını konuşmak için hala erken ama kafam elbette orada. Bir gün Türkçe ve İspanyolca karışık bir şarkımın dünya hiti olma ihtimali açıkçası beni heyecanlandırıyor ve motive ediyor. Hayal edebildiğim her şeyin mümkün olduğuna inanıyorum” dedi. 

Son olarak projelerine değinen 24 yaşındaki şarkıcı Rüzgâr Viento, şunları kaydetti: 

“Bu yaz Marbella ile beraber 3 şarkı daha yayınlanacak. Yoğun bir üretim sürecindeyim ve hedefim dinleyicileri yıl boyu şarkısız bırakmamak. Mevsimlerin bana hissettirdiklerine göre şarkılar yapıyorum. Bu yüzden her dönem ayrı bir Rüzgâr olarak insanların karşısına çıkıp, onlarla karakterimin ve hislerimin bütün derinliklerini paylaşmak istiyorum.”

e-Haber Ajansı (e-ha)