Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi'nin 5’incisi, 15 Kasım’da İstinye Üniversitesi Vadi Kampüsü’nde açılıyor. İstinye Üniversitesi, Selçuk Ecza Deposu ve İstanbul Ekslibris Derneği’nin birlikte düzenlediği sergide 250 eser 15 Aralık’a kadar görülebilecek.
İstinye Üniversitesi, Selçuk Ecza Deposu ve İstanbul Ekslibris Derneği’nin birlikte düzenlediği 5’inci Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi, İstinye Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 15 Kasım’da İSÜ Vadi Kampüsü’nde açılıyor. 36 ülkeden 452 sanatçının 1170 eserle katıldığı yarışmada jüri, sergi ve katalog için 180 sanatçıdan 250 ekslibrisi seçti. Sekiz sanatçı ödül, 10 sanatçı mansiyon ve 10 sanatçı onur sertifikası aldı.
“Ödül töreni 15 Kasım’da Vadi Kampüs’te”
250 ekslibrisin 15 Aralık’a kadar İSÜ Vadi Kampüs’te görülebileceğini belirten İstinye Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi ve İstanbul Ekslibris Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasip Pektaş, şunları söyledi:
“5’inci Uluslararası Ekslibris Yarışması Sergisi’ne ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Yarışma jürisi farklı ülkelerden 180 sanatçıdan 250 ekslibrisi seçti. Ödül töreni ve sergi açılışı, 15 Kasım Salı günü saat 15.30'da İstinye Üniversitesi Vadi Kampüsü'nde yapılacaktır. Sergi 15 Aralık’ kadar 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Bu ekslibrisler üniversitemizde kalacak ve kalıcı sergi olarak devamlı sergilenecektir. Gururumuz pek çok öğrencimizin de çalışmasının sergilenmesi yanında bir öğrencimizin de Mansiyon almasıdır.”
Birinci Ödül (İstinye Üniversitesi); Veselin Damyanov-ves, (Bulgaristan),
İkinci Ödül (Selçuk Ecza Deposu); Krzysztof Marek Bak, (Polonya),
Üçüncü Ödül (İstanbul Ekslibris Derneği); Marin Gruev, (Bulgaristan),
Özel Ödül (Mürşide İçmeli / Dinçer Pilgir); Danski Mariusz, (Polonya),
Özel Ödül (Tülay-Şükrü Ertürk); Hedieh Jafari, (İran),
Özel Ödül (Nesrin-Orhan Akbulut); Mauricio Schvarzman, (Arjantin),
Özel Ödül (Ayşe-Noyan Ünal); Gennady Pugachevsky, (Ukrayna),
Özel Ödül (Mehmet Rafet Atalık); Emre Şengün, (Türkiye)

Ekslibris nedir?
Ekslibris, kitapseverlerin kitaplarının iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve değişik konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu baskı resimlerdir. Kitabın tapusu da denilebilir. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Sözcük olarak ...’nın kitaplığından anlamına gelir. Ekslibrisler bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Sanatı, insanın elleri arasına, kitapların içine kadar getirir, onun büyüleyici sıcaklığını hissettirir.
İstinye Üniversitesi Hakkında
İstinye Üniversitesi, "Liv Hospital", "Medical Park" ve "VM Medical Park" olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan ve sağlık sektöründe 25 yılı aşan bilgi, birikim ve yatırımları olan MLP CARE Grubu'nun desteğiyle 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Odak noktasında yapay zekâ ve dijitalleşmenin yer aldığı üniversite, güçlü akademik kadrosuyla, eğitim ve araştırma performansıyla ve her alandaki AR-GE çalışmalarıyla çağımızın bilgisinin üretilmesine katkıda bulunuyor. Öğrencilerini bilimin gücüne güvenen, eleştirel düşünebilen, insani ve etik değerlere sahip bireyler olarak yetiştiren İstinye Üniversitesi, sadece teorik bilgiyi odağına almıyor öğrencilerini bilgilerini pratikte de kullanabilecekleri uygulama alanlarına yönlendiriyor. Bünyesinde dokuz fakülte ve iki meslek yüksekokulu yanında lisansüstü eğitim enstitüsü bulunduran üniversite; edebiyattan sanata, sağlıktan mühendisliğe kadar birçok farklı alanda yetkin bireyler yetiştiriyor. Üniversite eğitim, araştırma, yenilik ve teknoloji geliştirmede mükemmeliyeti hedefleyerek dünyanın öncü üniversitelerinden biri olmayı amaçlıyor. İstinye Üniversite’nin ana hedeflerinden bir tanesi ise yerel ve evrensel sorunlara çözümler geliştirerek toplumun gelişimine katkıda bulunmak.
e-ha