Yapı Endüstrisi sektöründe İsviçre Merkezli Grup Şirketlerden oluşan Efendiağaoğlu AG Holdings, 2023’de yatırımlarına sağlam bir altyapı kazandırmak için Stratejik Büyüme Planı’nı hazırladığını açıkladı.
İsviçre merkezli Kamp ve Karavan markası Bactona Türkiye'de yeni yatırım sürecini sağlam ve emin adımlarla yönetiyor. Efendiağaoğlu: Acelemiz yok, sağlam ve emin adımlarla büyüyeceğiz.
‘Doğaya Dönüş’ mottosuyla Doğada Yaşam Tasarımı Uzmanlığı başlığı altında kamp ve karavan sektörlerinde Türkiye’de 2022’de ülkemizdeki kurumsal yatırımlar açısından ses getiren projelere hazırlık yapan şirket, entelektüel ve finansal sermayesiyle güçlü iş modelleri benimseyerek potansiyeli yüksek çözümler üreten şirketlerle iş birliklerine imza atmayı sürdürmeyi planlıyor.
Sektörle ilgili ciddi bir ön araştırma hazırlıkları yaptıklarını anlatan Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Cahit Efendiağaoğlu, Avrupa’da Birmingham'da Riley ailesinin Eccles markasıyla sirkler ve gezgin tiyatrocular için ürettiği römork tarzı mal taşımanın işlevsel bir aracı olarak kullanılan ilk çalışmaları yaptığını hatırlatarak; “Bu taşıyıcı römorkların ilk olarak kamp ve gezi amaçlı Bacton’dan İsviçre’ye yerleşmiş küçük bir sanayici ailenin girişimleriyle karavana dönüştüğünü tespit ettik. Memleketlerinin ismiyle 1920 yılından başlayarak küçük imalatlar yapan bu ailenin 1922’de şirketleştiğini fakat 2. Dünya savaşıyla bu üretimi sonlandırdığını öğrendik. Onların bu girişimci imalat hikayelerini bu yüzyılda devam ettirme kararı aldık ve bu alanda marka-patent ve faydalı model haklarıyla önemli bir yatırım için çalışmalarımıza başladık.
Yüzde 100 Türk Sermayeli bir şirket yapısıyla Bactona markamızın verdiği güçle Türkiye’den tüm dünyaya lider bir kamp ve karavan markası olmayı hedefleyen bir süreci emin, sağlam ve ağır adımlarla yönetiyoruz. Türkiye’de halen üretimi devam eden ilk basamak en basit 3.90-3.60 olarak tabir edilen karavanların esasında ilk örneklerini yapan Bactona ailesidir. Tabii ki zamanla tüm insanlığa mal olan bu kamp ve gezi karavanlarının çok çeşitli versiyonları bulunuyor. Bactona markası olarak biz de ilk basamak sade, basit ve kullanışlı karavanlarla başlangıç yapmış bulunuyoruz. Bu süreç ilerleyen zamanlarda yeni ar-ge ve inovasyon süreçleriyle daha güçlü bir şekilde ilerleyecektir” diye konuştu.
Pandemi sürecinin etkisiyle 2020’nin başından bu yana ekonomik güçlükler, enflasyon riski, iş gücü zorlukları, tedarik zinciri ve üretim kesintileriyle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Efendiağaoğlu : “Takip ettiğimiz kadarıyla 2021’i kurumsal şirketler özel sermaye yatırımları açısından rekorlarla kapatmış bulunuyor. Harvard Üniversitesi’nin değerlendirmesine göre yatırımların 2022’nin ikinci yarısından itibaren iyileşme eğilimi gösterdiği ve küresel anlaşma hacimlerindeki artışla 2023’de tarihi seviyelere ulaştığı belirtiliyor. Ülkemiz ve dünya ekonomilerini yakından takip ederek acele etmeden sağlam ve emin adımlarla büyüme sürecimizi yönetiyoruz” dedi.
e-ha