İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 65 ülkeden kültür üreticilerini “Kültür: Geleceğimizi Kurarken” temasıyla buluşturan Kültür Zirvesi kapsamında uluslararası temsilcilerle görüştü. Uluslararası heyetler, kendi kentlerine ait deneyimlerini, bilgi birikimlerini, yeni çözüm önerilerini ve planlarını Başkan Soyer'le paylaştı. Başkan Soyer, “Biz münferit çalışmalardan değil, uyum içerisinde ortak çalışmalardan yanayız. Fark yaratmak için uyum en önemli esas” dedi. 

İzmir'in ev sahipliği yaptığı Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi için kente gelen yabancı heyetler, zirvenin ikinci gününde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i Kültürpark'ta bulunan Başkanlık Makamı'nda ziyaret etti. İlk ziyaret BM Kentsel Çözümler Dairesi Kentsel Uygulamalar Birim Başkanı Shipra Norong Suri tarafından yapıldı. 

UCLG Kültür Zirvesi'nin açılış konuşmasında Başkan Soyer'in ilham verici cümlelerine şahitlik ettiklerini dile getiren Suri, “2022'de Polonya'da düzenlenecek Dünya Forumu'na sizleri davet etmek isteriz. ‘Kentleri Daha İyi Bir Gelecek için Dönüştürmek' konulu forumda bizlerle bilgi ve vizyonunuzu paylaşmanızı isteriz. Deneyimleriniz bizler için değerli” şeklinde konuştu. Başkan Soyer ise, “Yapılacak işbirlikleri için çok hevesliyiz. Diğer yerel yönetimlerle birlikte iletişim halinde olmalıyız. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var” dedi. 

Yeni bağlantılar kurmak adına hevesliyiz

Letonya Büyükelçisi Peteris Valvas da Başkan Soyer'i ziyaret edenler arasındaydı. Ziyarette Letonya'nın İzmir Fahri Konsolosu Olgu Hikmet Korkmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Onur Eryüce de yer aldı. Büyükelçi Valvas, kente ilk defa geldiğini ve büyülendiğini söylerken İzmir'i Berlin'e benzetti. Büyükelçi Valvas, “Belediyeler çok önemli. Halka yakın olan, halkla iç içe olan kurumlar. Yakın temas çok önemli” şeklinde konuştu. 

Başkan Soyer ise “Gelecek kentlerin ve yerel yönetimlerin elinde. Kültür Zirvesi'yle birlikte kurulan ilişkiler sayesinde bölgeler kendi ölçeklerine uygun kentlerle tanışma fırsatı buldu. Tüm kentsel krizler açlık, yoksulluk, iklim krizi ancak hep birlikte aşılabilir. Bu amaçla kentlerimiz ve halklarımız arası yeni platformlar kurmalıyız” dedi. 

Kültür Zirvesi ziyaretleri Kültürpark 4 Nolu Hol'de devam etti.  İzmir'e ilk kez Kültür Zirvesi sayesinde geldiğini söyleyen Marsilya Tarih Müzesi Müdürü Fabrice Denise, “Geleceğin dünyası kentlerin olacak. Her şey ile yerelde mücadele edebiliriz. Kendimizi duyurabilmemizin yolu sesimizi yükseltmek. Bu, müzik, sanat her yolla olabilir. İnsanlar bu şekilde daha iyi iletişim kurabilir. Politika daha sonra gelir. 2024'de Olympic Games Marsilya'ya geliyor. Bu projeleri sergilemek için iyi bir yıl olabilir” dedi. 

İklim Değişikliği ve Kültürel Miras Koordinatörü Andrew Potts, “İklim eylemi ile ilgili planlarımızı bir araya getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Grand Paris Araştırma Şirketi Başkanı Nicolas Buchoud ziyaretinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kriz belediyeciliğiyle ilgili çok büyük bir işleyişi olduğunu belirterek, “Sizinle Kriz Belediyeciliği dalında çalıştık. Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) ile çok büyük bir bağınız var. Bazı belediyelerin bu kuruluşlardan haberi bile yok” şeklinde konuştu. 

“Medellin İzmir ile benzer ile özelliklere sahip”

Medellin Belediye Başkan Yardımcısı Alvaro Narvaez de Türkiye'ye gelmenin kendisi için bir hayal olduğunu dile getirerek şöyle devam etti: “İzmir'e tek kelimeyle bayıldım. İzmir Büyükşehir Belediyesi sayesinde kent yaratıcılık ve inovasyon alanında çok gelişmiş. Şehir endüstriyel inovasyon şehri oluyor. Medellin uluslararası işbirlikleri için kültürel, sosyal, altyapı alanlarında kentinizle benzer özelliklere sahip. Önümüzdeki günlerde uluslararası bağlantılar kurup sanatçıları ve sizleri Medellin'de ağırlayabiliriz.” 

İzmir'den ve İzmirlilerden çok güzel etki aldığını dile getiren Inforelais Direktörü Sylvia Amann, “AB ile yakın çalışıyoruz. Kültürel politikaları geliştirmek adına pek çok işbirliği kurabiliriz” dedi. 

Lizbon Kültür ve Uluslararası İlişkiler Başkan Yardımcısı Catherina vaz Pinto İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile daha önce Güney Afrika'nın Durban şehrinde tanıştıklarını söyledi. Moskova Kültür Miras Daire Başkan Vekili Baş Arkeolog Dr. Leonid Kondrashev ise “Çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış, birçok antik kente sahip bir şehir İzmir” dedi. Asya Belediye Başkanları Forumu Genel Sekreteri Goshtasb Mozaffari de “Türkiye ile çok ortak yönümüz var. Sizinle işbirliği yapmaya, tecrübelerinizi edinmeye ihtiyacımız var” diye konuştu. 

Doğa ile geçmiş ile uyum içerisinde olmalıyız

Başkan Tunç Soyer ise, “Ekonomi, ekolojiyle savaşmamalı. Doğa ve geçmişimiz ile uyum içinde olmalıyız. Biz münferit çalışmalardan değil, uyum içerisinde ortak çalışmalardan yanayız. Fark yaratmak için uyum en önemli esas. Kültür, çevre ve sağlık politikaları, kültürel haklar, yaratıcı ekonomi ve kültürel çeşitlilik, kültürel miras ve turizm, kültürel diplomasiyi birlikte geliştireceğiz” diye konuştu.

e-ha