DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, Ortaöğretim 12’nci sınıf İnkilap kitabında Kıbrıs Barış Harekatı bölümünde adı anılmayan Başbakan Bülent Ecevit’in adının 2001 krizinde yer almasına tepki gösterdi. 

Cumhuriyet Tarihi’mizi çarpıtan zihniyetin hızını almadığını ve ders kitaplarında da bu siyaseti sürdürdüğüne dikkat çeken DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini yöneten lider bir başbakan düşünün ki , Kıbrıs’ta mezalim altında bulunan Türkler için ABD ve Avrupalı devletleri karşısına alıyor ve Kıbrıs Harekatını başlatarak adaya Türk askerini gönderiyor. Ancak ne yazık ki adı “Milli Eğitim” olan bakanlığın ders kitabında Kıbrıs’a Barış Harekatı için yapılan çıkarmayı yapan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 16. Başbakanının adını yazmıyor bile…

Bülent Ecevit’in adının Orta Öğrenim 12’nci sınıf İnkilap Tarihi kitabında yer almasından rahatsız olan aynı zihniyet 2001 krizi olarak adı geçen konuda merhum Liderimiz Bülent Ecevit’in adını çekinmeden kullanıyor. Bu konuda Cumhurbaşkanı ve Milli Eğitim Bakanlığı nasıl bir açıklama yapacak bekliyoruz. Türk Siyasi tarihinde hiçbir etkisi olmayan ‘One Minüte’ çıkışı ilgili kitapta yer alırken, Kıbrıslı Türklerin zulümden kurtarıldığı Kıbrıs Barış Harekatı’nın lideri, Kıbrıs Fatihi Bülent Ecevit’e ve hükümetin koalisyon ortağı Necmettin Erbakan’a yer vermeyerek  kendilerince tarihi değiştireceklerini zannediyorlar” dedi. 

DSP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Handan Toprak Benli, ilgili kitabın derhal toplatılmasını ve bedelinin de kitaba onay verenlerden alınması gerektiğini belirterek, “İlgili kitap derhal toplatılmalı. Okullarda siyaset son bulmalı. Bu ayıbı yapanlar kitabın basım ve dağıtım konusundaki ücretini ödemeliler. Birileri siyaset yapmak uğruna tarihi istedikleri yazarak gençleri etkileyeceğini sanıyor. Ama yanıldıklarını gençlik gösterecektir” şeklinde konuştu.

e-ha