Kira artışına yönelik artan davalar mahkemelerin iş yükünü artırıyor. Bu durumun adaletin sağlanmasını geciktirdiğine dikkat çeken Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Arslan,“Yaşadığımız ekonomik dalgalanmalar neticesinde kiracı ve mal sahiplerini mağdur etmeyecek bir çözüm bulunarak sosyal barışın sağlanması çok önemli. Bu nedenle kira artışların son on iki ayın KFE(Konut Fiyat Endeksi) ortalamasının alınması veya (KFE+TÜFE)/2 şeklinde bir ara formül üretilmesi; yaşanılan ekonomik dalgalanma yükünün her iki tarafın eşit yüklenilmesi sonucunu doğuracaktır" dedi.
Pandemi ve ardından Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle kırılganlaşan dünya ekonomisi, beklenin çok üzerinde yükselen enflasyon değerleri ile mücadele ediyor. Gayrimenkul de yüksek enflasyondan etkilenen sektörler arasında yer alırken, inşaat maliyetlerinin artmasıyla birlikte konut inşasında düşüş yaşanması, arz talep dengesini sarsmış durumda. Türkiye’nin çevresinde yaşanmakta olan savaşların etkisiyle gerçekleşen göçmen dalgaları da enflasyon ile birlikte bu dengeyi bozan etkenler arasında yer alıyor.
Gayrimenkul değerleri genelde enflasyon oranının üzerinde değişim gösteriyor
İçinde bulunduğumuz koşullarda kiracı ve mal sahibi arasındaki barışı korumanın güçleştiğini ifade eden Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Arslan, “Yeni kiralama işlemleri piyasa koşullarında kira sözleşmesi üzerinden ilerleniyor. Ancak yenileme tarihi gelen eski olarak ifade edebileceğimiz kira sözleşmelerinde artışlar, Türk Borçlar Kanunun 344.maddesi gereği TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden belirleniyor. Örneğin 2022 Mart ayı kira artışı, son on iki ayın TÜFE ortalaması olan yüzde 25,98 oranında olmalı. Ama piyasa koşullarına bakıldığında gayrimenkul değerleri genelde enflasyon oranının üzerinde değişim gösteriyor” dedi.
Yaşanılan ekonomik dalgalanma yükünü her iki taraf eşit yüklenmeli
Kira artışına yönelik artan davaların mahkemelerin iş yükünü artırdığını belirten Arslan, “Bu durum adaletin sağlanmasını geciktiriyor. Yaşadığımız ekonomik dalgalanmalar neticesinde kiracı ve mal sahiplerini mağdur etmeyecek bir çözüm bulunarak sosyal barışın sağlanması çok önemli. Bu nedenle kira artışların son on iki ayın KFE ortalamasının alınması veya (KFE+TÜFE)/2 şeklinde bir ara formül üretilmesi; yaşanılan ekonomik dalgalanma yükünün her iki tarafın eşit yüklenilmesi sonucunu doğuracaktır” dedi.
Gayrimenkul değerlerindeki artış enflasyonun üzerinde seyrediyor
Konut Fiyat Endeksi verileri, gayrimenkul değer artışı konusunda genel eğilimi açıkça gösteriyor. Buna göre; konut nitelikli gayrimenkullerin ortalama değer artışı yıllık yüzde 86,50 (Ocak verilerine göre Şubat tahmini ) oranında olurken, yıllık enflasyon artış yüzde 54,44 oranında gerçekleşti. Gayrimenkul değerlerindeki artış enflasyonun ise yüzde 59 oranında üzerinde yaşandığı görülüyor. Öte yandan, yıllık kira artışlarında son 12 ayın ortalama enflasyon (TÜFE) oranı esas alınıyor. Konut Fiyat Endeksine göre gayrimenkul değer artışı son on iki ayın ortalama artış oranı yüzde 44,77 oranında gerçekleşti. Kira artışlarında esas alınan son 12 ayın ortalama enflasyon (TÜFE) oranı enflasyon ortalaması ise yüzde 25,98 oldu.
EK: Tablo ve Grafikler
Denge Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. Hakkında
Gayrimenkul alanında 2005 yılından bu yana değerleme hizmeti sunan Denge Değerleme, SPK ve BDDK tarafından yetkilendirilmiştir. Hazırladığı tüm raporlar dünya genelinde geçerli olan Denge Değerleme, 2018 yılında Hollanda’da şube açarak yurt dışına açılan ilk Türk şirketi olmuştur. 2020 yılında RICS Royal Institute of Chartered Surveyors’a akredite olan ve European Valuers Alliance Birliği’nin Türkiye Temsilciliğini üstlenen şirket, Londra’da gerçekleştirilen Liderler Zirvesi’nde ‘Kalitede Mükemmellik’ ödülü alırken, Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu da ‘Yılın Yöneticisi’ ödülüne layık bulunmuştur. Şirket, Gayrimenkul Değerleme, Kentsel Dönüşüm Hizmeti, Teminat Amaçlı Değerleme, Yabancılar İçin Tapu Değerleme, Hukuki Süreçler İçin Değerleme, Maddi Duran Varlık Değerlemesi, İnşaat Seviye İlerleme Takibi, Makine Ekipman, Taşıt Değerleme, Tesis Değerleme, Sigorta Değerleme, Şirket Değerleme, Sigorta Risk Analizi, Pazar Araştırması Raporu, Yatırım Danışmanlığı, Etkin ve Verimli Kullanım Analizi, Yatırım Danışmanlığı, Gayrimenkule Yeniden İşlev Kazandırma Raporu, Lokasyon Analizi, Kurumsal Gayrimenkul Yönetim Danışmanlığı, Fizibilite Çalışmaları ve Kira Değer Tespit Raporu, alanlarında hizmet vermektedir.
e-ha