Kişisel verilerimiz bizimle ilgili, bizleri tanımlayan ve bize ait izler bırakan tüm bilgiler. Sosyal medya hesaplarımızda gezinirken, telefonlarımızı kullanırken, online alışveriş yaparken kısacası modern hayatlarımız içinde neredeyse her an kartlarımızı, kimliğimizi, konum bilgilerimizi ve bunun gibi yüzlerce kişisel verimizi kullanılıyoruz. “Benim hakkımda her şeyi zaten biliyorlar, o zaman neden umursamalıyım” diye düşünüyor olabilirsiniz. Önemli olan hakkımızda nelerin bilindiği değil, hakkımızda bilenenin ötesinde, daha fazla nelerin tahmin edilebilir olduğudur.
Mahremiyetin her şey olduğu dijital çağda kişisel verilerimiz üzerinde oldukça güçlü haklara sahip olduğumuzun farkında mısınız?
Dünyada örneklerini gördüğümüz fakat Türkiye’de "ilgili kişi" yararına ses getirecek farkındalık çalışmaları yapan pek fazla sayıda sivil toplum girişiminin olmaması, kâr amacı gütmeyen Verini Koru oluşumunun başlangıç noktası olmuştur! “Öğrenin, farkında olun, koruyun!” mottosuyla yola çıkan Verini Koru oluşumu, kişisel verisi işlenen tüm ilgili kişileri kişisel verilerin gizliliği, korunması ve hakları konusunda bilgilendirmek ve farkındalığı arttırmak adına çalışmalar yapmak amacıyla çalışmalarına başladı!
Bu kapsamda www.verinikoru.org ve çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden farkındalık oluşturma amacıyla çeşitli içerikler üreten oluşum aynı zamanda haftalık olarak kişisel veri korumayla ilgili Türkiye’den ve dünyadan güncel gelişmeleri okurlarıyla buluşturuyor.
Verini Koru oluşumu, kişisel verisi işlenen tüm ilgili kişilerin, yani veri sahiplerinin kişisel verileri üzerinde hangi haklara sahip olduğunu ve bu hakların nasıl kullanılabileceğini örneklerle ve yalın bir ifadeyle kaleme aldığı “Kişisel Verilerin Üzerindeki Haklarının Farkında Mısın?” adlı bir rehber hazırladı.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 7 Nisan 2016’nın altıncı yıldönümünde; 7 Nisan 2022 tarihinde yayınlanan aldığı “Kişisel Verilerin Üzerindeki Haklarının Farkında Mısın?” adlı çalışma, bankacılık faaliyetlerimizden internetteki gezintilerimize, sosyal medya paylaşımlarımızdan çevrimiçi alışverişlerimize, öğrenim hayatımızdan AVM’lerdeki ziyaretlerimize hayatımızın her alanında bizim kişisel verilerimizi işleyen kişi ve kurumlara karşı hangi haklara sahip olduğumuz ve bu hakları nasıl kullanabileceğimiz konusunda bizlere rehberlik ediyor. www.verinikoru.org adresinden daha fazla bilgiye ulaşılabilir.
e-ha