Özellikle yaz aylarında Ege ve Akdeniz kıyılarında çıkan yangınlar, alınması gereken önlemler ve acil müdahale konusunu da gündem de tutuyor. Bu gündem gençlerin de yeni projeler yaratmasına neden oluyor. Bunlardan biri de, orman yangınlarını önlemek amacıyla proje geliştiren Okan Koleji 6. sınıf öğrencisi Kerem Ardahan oldu. Ardahan’ın projesi TÜBİTAK tarafından ödüle layık görüldü. Ardahan’ın orman yangınını ekiplere görüntü işleyerek haber veren ve yangını söndüren yapay zekalı kameraya sahip Orman Gözetleme Kulesi Projesi “TÜBİTAK Ortaokullar Arası Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması”nda birincilik kazandı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından 16’ncısı düzenlenen yarışmada coğrafya alanında 100 proje yarıştı.

Okan Koleji uyguladığı eğitim programında, küresel farkındalık modülleri ile çevre duyarlılığı ve bilinç aşılanırken, iletişim ve üretim amaçlı STEM+L öğretim yaklaşımını, özellikle anasınıfı ve ilkokuldan itibaren algoritmik düşünme basamaklarını içeren sistematik ders içeriği, plan ve uygulamaları ile zenginleştiriyor. Tüm dünyada en az 20 yıldır fen, teknoloji, mühendislik ve matematik branşlarının bir bütün içerisinde öğrencilere aktarıldığı bir program olan STEM’e L ibaresini (language) ekleyerek sadece İngilizce değil, İngilizcenin yanı sıra Almanca, İspanyolca ve Çince dillerinden birinde kendini ifade eden, anadilini en etkin şekilde kullanan, soruna çözüm odaklı yaklaşan, üretim odaklı ilerleyen, disiplinler üstü yaklaşımı ile gençleri yetiştiriyor.

STEM+L eğitim modeli ile öğrenciler, bilgileri ezberlemek yerine gerçeğe dayalı, bilgileri içselleştiriyor, eleştirel düşünüyor, inavosyonun önemini kavrıyor.
e-ha