Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen Çukurova Üniversitesi’nin de ortak olduğu orman koruma ve orman yangınları direnci artırılması ile ilgili projeye, Adana’nın Pozantı İlçesi Belediyesi Yunanistan’ın Rafine kentinin Pikermi Belediyesi  ortak oldu.
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay,  yaklaşık 6 ay önce Avrupa Birliği hibe programına proje başvurusu yaptıklarını belirterek, projenin yeşil bir gelecek için eşleştirme başlıklı yerel yönetimlerin orman koruma ve orman yangınları direncinin artırılması ile ilgili olduğunu söyledi.
Projenin Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye layık görüldüğünü ifade eden Çay, Karaisalı Belediyesi ve Çukurova Üniversitesi’nin de projelerine ortak olarak dâhil olduklarını kaydetti. Çay, “Mayıs’ın 12’sine kadar bazı belgeleri hazırlayıp göndermemiz istendi. Belgeleri hazırlayıp gönderdikten sonra bir yıl sürecek program uygulamaya geçilecek. Bu proje ile ilgili Avrupa Birliği projeyi yürütmekle alakalı Pozantı Belediyesi hesabına 112 bin Euro, yani Türk parasıyla yaklaşık 2 milyon 250 bin liralık bir bütçeyi sağlamış oluyoruz. Bunun karşılığında da nihai yararlanıcı olarak Pozantı Belediyesi yine ormanla ilgili Adana bölgesindeki Aladağ Belediyesi, Kozan Belediyesi ve İmamoğlu Belediyesi de bu proje kapsamında çalışma alanımızın içerisinde yer alacak” açıklamasında bulundu.

YUNAN PİKERMİ BELEDİYESİ PROJE ORTAĞI
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, proje kapsamındaki şehir eşleştirmeleri kapsamında Yunanistan’ın Rafine kentine bağlı Pikermi Belediyesi’nin proje ortakları olduğunu, 12 ay sürecek proje kapsamında 15 kişilik bir heyetle Yunanistan’a bağlı Rafina şehri Pikermi Belediyesi’ne ziyaretin gerçekleştirileceğini ifade etti. Başkan Çay, 4 kişilik heyetle Pikermi Belediyesi’nin de Pozantı Belediyesi’ni ziyaret edeceğini ifade ederek:“Bu ziyaretlerde STK’larla da temaslar sağlanacak. Buradaki projenin amacı Karaisalı Belediyesi ve Pozantı Belediyesi’nin Pikermi Belediyesi arasında şehir eşleştirme yoluyla iklim değişikliğine uyup ve çevre koruma alanlarında deneyim ve iyi uygulama alışverişi için uzun vadeli sürdürülebilir ilişkileri kurmaktır. Bu kapsamda bu belediyeyle ilişkilerimizi devam ettireceğiz ve 12 ay sürecek olan bu projede strateji belgesi, iyi uygulamalar, plan, güvenlik açığı raporu, politika belgesi ve belediyeler arası diyalogla farkındalık oluşturma yoluyla yerel makamların da ormanları koruma ve orman yangınlarına hazırlık ve müdahale etme konularında dayanıklılıkları artırılacaktır. Avrupa Birliği’nin belirlemiş olduğu kurallar çerçevesinde gençlere yönelik bilgilendirme toplantıları da düzenlenece.”
BELEDİYE PERSONELİ EĞİTİLECEK
Proge ile Pozantı’da bir proje ofisi de kurulacağını belirten Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Bir yıl boyunca projenin yürütüleceği bir ofis olacak. Burada web sitesi geliştirilecek. Web sitesi üzerinden projenin uygulama alanları, yapılan çalışmalar, toplantıların hepsi web sitesi üzerinden kamuoyuyla paylaşılmış olacak. Aynı zamanda proje kapsamında farklı başlıklar altındaki konularla ilgili belediye personellerine de eğitimler verilecek” dedi.Kaynak:Haber Merkezi

e-ha