Üniversite öğrencileri ve genç profesyonellere kariyer yolculuklarında destek olmak amacıyla 2012 yılında kurulan Yenibirlider Derneği’nin 10. senesini kutlamak amacıyla dernek ekosistemi Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de bir araya geldi. Alarko Holding, Esas Holding, Koç Holding ve Paribu desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte Paribu iş birliğiyle hayata geçirilen Sosyal Fayda için Hackathon’un kazananlarına da ödülleri takdim edildi.
Yenibirlider Derneği’nin başarılarla dolu ilk 10 yılını ve geleceğini kutlamak amacıyla 4 Ekim Salı günü derneğin yeni nesil liderlik ekosistemi, Sakıp Sabancı Müzesi, The Seed’de bir araya geldi. Dernek programlarından mezunların, bugüne dek derneğe katkı sağlayan mentor ve koçların, dernek üyelerinin ve derneğin tüm diğer paydaşlarının bir araya geldiği etkinlikte Getir Kurucusu Nazım Salur ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı, Yenibirlider Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof Dr. Özgür Demirtaş davetlilere özel birer konuşma gerçekleştirdiler.
Nazım Salur’un Getir’in başarı hikayesini anlattığı, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın ise “Yeni Dünya, Yeni Para, Yeni Lider” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdiği etkinlikte Dernek Eş Kurucuları Cem Garih ve Kerem Kamışlı da davetlilere seslendi. Eş kurucular, yeni nesil liderlerin kariyer yolculuklarını hızlandırmak ve güçlendirmek için Yenibirlider Derneği’nin programlarında bir araya gelen akademisyenlere, mentorlara, iş insanlarına, yöneticilere, değerli koçlara ve etkinliğin destekçilerine teşekkür ettiler. Cem Garih ve Kerem Kamışlı davetlilere seslenirken “2012’de 22 kişi ve bir hayalle başlayan bu yolculuk, yıllar içerisinde hayallerimizin de ötesinde bir noktaya geldi. Bugün Yenibirlider Derneği; sivil toplum, kamu, akademi ve özel sektör alanında 90 kurumla iş birliği içerisinde 2.000’den fazla mezunu olan ve her sene 35.000 kişinin programlarına başvurduğu Türkiye’nin liderlik alanında çalışan öncü sivil toplum kuruluşlarından biri oldu.” şeklinde konuştu.
Etkinlikte, etkinlik öncesinde gerçekleştirilen ve üniversite öğrencilerinin yeni nesil teknolojiler kullanarak sosyal fayda yaratacak projeler tasarlamaları amacıyla Paribu’nun destekleriyle hayata geçirilen “Sosyal Fayda için Hackathon”un kazananlarına da ödülleri, Paribu CEO’su Yasin Oral tarafından takdim edildi. Hackathon kapsamında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan “Yoksulluğa Son”, “Nitelikli Eğitim”, “Temiz Su ve Sanitasyon” başlıklarından en az birine yönelik yeni nesil teknolojiler (Blokzincir, Web 3.0, yapay zekâ vb.) kullanarak sosyal fayda yaratıcı proje geliştiren 3 ekip ödül kazandı.
Yenibirlider Derneği Hakkında
2012 yılında kurulan Yenibirlider Derneği, “Türkiye’nin fark yaratan bireylerinin uluslararası rol modeller olmalarını sağlayacak, sıra dışı olanaklar sunan liderlik ekosistemini oluşturmak ve yaygınlaştırmak amacıyla” çalışıyor. Dernek, liderlik gelişim programlarıyla bireylerin liderlik yetkinliklerini güçlendirmeleri için alanlar yaratıyor. Bunun yanında mevcut liderler arasında bağlantılar kuruyor ve karşılıklı etkileşimi ve dönüşümü kolaylaştırıyor. Üniversite öğrencilerine yönelik LEAD21 Fellowship Programı ve 25-35 yaş arası profesyonellere yönelik hayata geçirilen Yenibirlider Gelişim Programı derneğin ana programlarını oluşturuyor. Sektörler arası iş birliğini etkin hale getirmek, derneğin odaklandığı konuların başında geliyor
e-ha