Kişiye özel olarak hazırlanan şeffaf plaklara, diş diziliminde çapraşıklık olan ve kişiyi rahatsız eden şekil bozukluklarının düzeltilmesi noktasında başvuruluyor. Alışılan ortodontik tedavi yöntemlerinin aksine metal tellerin ve braketlerin kullanılmadığı şeffaf plaklar, neredeyse başkaları tarafından fark edilemeyecek şekilde estetik bir görünüş sunuyor.
Kullanım kolaylığı nedeniyle de sıkça tercih edilen şeffaf plak tedavisinde, dijital ortamda oluşturulan simülasyon ile hastanın tedavi sonucunu henüz tedavi başlamadan önce üç boyutlu olarak görebildiğini dile getiren Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sıla Çağlayan Topal, şeffaf plaklarla yapılan ortodontik tedaviler hakkında bilgi aktardı.
Her hasta için özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar, diş diziliminde çapraşıklık olan ve kişiyi rahatsız eden şekil bozukluklarında dişleri düzeltmek için uygulanıyor. Alışılan ortodontik tedavi yöntemlerinin aksine metal tellerin ve braketlerin kullanılmadığı şeffaf plak tedavisi, neredeyse başkaları tarafından fark edilemeyecek şekilde estetik bir görünüş sunuyor. Ayrıca kullanım kolaylığı sunan şeffaf plak tedavisinde, hastaların yemek yerken ve dişlerini fırçalarken plaklarını çıkarabildiklerini belirten Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünden Ortodonti Uzmanı Dr. Dt. Sıla Çağlayan Topal, "Şeffaf plaklar, kullanım rahatlığı nedeniyle günümüzde yaygın olarak tercih ediliyor. Ancak dişlerin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı olması gerekiyor.
Bu yüzden gece uykusu dahil olmak üzere şeffaf plakların günde ortama 21-22 saat takılması büyük önem taşıyor. Yemek yerken ve diş fırçalarken çıkarılması haricinde sürekli olarak takılması gerekiyor. Önemli bir işi olan hastalara haftada 2-3 saat daha çıkarabilme imkanı veriliyor. Hastalar plaklar ağızlarındayken günlük aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Spor yaparken ya da yüzerken plaklar ağızda kalmaya devam edebiliyor. Ayrıca şeffaf plaklar hastaların konuşmasında herhangi bir sorun yaratmıyor" dedi.
TEDAVİNİN SONUCU DAHA İLK ANDAN NETLEŞTİRİLİYOR
Şeffaf plak kullanım sürecinin, diş hekiminin ölçü alması ile başladığını dile getiren Dr. Dt. Sıla Çağlayan Topal, "Alınan ölçü 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılıyor ve dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilerek şeffaf plaklar hazırlanıyor. Dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri şekilde üretimi yapılıyor. Her bir plak tek diş için 0.05 mm'lik hareket sağlıyor. Plaklar ortalama 7-10 gün kadar takılıyor, tedavinin devam ettiği süreçte hekimlerin yönlendirmesi dahilinde gerekli diğer plaklara geçiliyor. Hastalar, günlük diş temizliğinde olduğu gibi plaklarını çıkartarak dişlerini ve plaklarını temizleyebiliyor. Plaklar sert olmayacak şekilde fırçalanabiliyor.
Bu nedenle hastanın ağız hijyeninin sağlanması bakımından bir sorun teşkil etmiyor. Şeffaf plak tedavilerinin sağladığı en büyük avantajlardan birini de, dijital ortamda oluşturulan simülasyon sayesinde hastanın tedavi sonucunu henüz tedavi başlamadan önce üç boyutlu olarak görebilmesi oluşturuyor" diyerek sözlerini noktaladı.
Bayındır Sağlık Grubu Hakkında
Bayındır Sağlık Grubu'nun temeli, 1992 yılında o zamanki adıyla Bayındır Tıp Merkezi ile hizmet vermeye başlayan Bayındır Hastanesi'ne dayanmaktadır. İş Bankası grup şirketlerinden olan Bayındır Sağlık Grubu, kısa sürede sağlık alanında referans kurumlardan biri haline gelmeyi başarırken, bunda tam zamanlı çalışan deneyimli hekim kadrosunun yanı sıra, hedeflenen nitelikli hizmet anlayışını sağlamak için kurum tarafından özümsenen temel değerler de önemli rol oynamaktadır.
Etik değerlere saygılı, kanıta dayalı tıp ve hasta odaklı hizmet anlayışına sahip Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi ile başlayan bu anlayışını kısa sürede Bayındır Kavaklıdere Hastanesi, Bayındır İçerenköy Hastanesi ve Bayındır Levent Tıp Merkezi'nin yanı sıra, İstanbul'da Fenerbahçe, Beşiktaş, Şirinevler, İş Kule, Tuzla ve İzmir Alsancak olmak üzere 6 farklı lokasyonda bulunan Bayındır Diş Kliniklerinde de başarıyla uygulayarak, vermekte olduğu sağlık hizmetinin etki alanını genişletmiştir.
e-ha