Almanya’da ticari kullanım konusunda resmi onay verilecek dünyadaki ilk yüksek seviyeli otonom sürücüsüz (SAE Seviye 4) park işlevi Otonom vale park servisi oldu.
Yüksek seviyeli otonom ve sürücüsüz park sistemi, aracı tamamen bağımsız bir şekilde alıyor ve geri getiriyor.
İşlev, ilk olarak Almanya’nın Stuttgart Havalimanı’ndaki P6 otoparkında, INTELLIGENT PARK PILOT ile donatılmış belirli S-Serisi ve EQS varyantları için kısa bir süre sonra sunulacak.
APCOA'nın Stuttgart Havalimanı'ndaki P6 otoparkı, dünyada sürücüsüz park sisteminin ticari kullanımını sağlayan ilk otopark olacak.
Sürücüler rezervasyon, temassız giriş-çıkış ve nakitsiz ödeme için APCOA FLOW dijital mobilite platformunu kullanabilir.
Bosch ve Mercedes-Benz otonom sürüş yolunda önemli bir dönüm noktasına ulaştı: Almanya Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA), Stuttgart Havalimanı'nda APCOA tarafından işletilen P6 otoparkında kullanılmak üzere yüksek seviyede otonom park sistemini onayladı. Böylece otopark, dünyada ticari kullanım amaçlı resmi olarak onaylanacak dünyadaki ilk SAE Seviye 41 yüksek seviyede otonom sürücüsüz park işlevi olma özelliğini kazandı. Otonom sürüşün teknolojik gelişimi, geleceğin mobilitesinde önemli bir rol oynuyor. Araç ve altyapının sürüş ve manevrayı devralması ile sürücüler, dar otoparklarda park yeri aramak ve manevra yapmak için harcanan zaman yerine dikkatlerini başka şeylere yöneltebilecek.
Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Geliştirme ve Satın Almadan Sorumlu Baş Teknoloji Sorumlusu Markus Schäfer, “Teknoloji ortağımız Bosch ile birlikte geliştirilen yüksek seviyede otonom ve sürücüsüz park işlevimizin müşterilerin kullanımına yönelik dünyanın ilk onayı, inovasyon liderliği ile 'Alman Yapımı' ifadesinin el ele gittiğini gösteriyor. DRIVE PILOT Seviye 3 sistemimizin pazara sunulmasının ardından, bu yıl INTELLIGENT PARK PILOT servisimizle park etme için yakında bir Seviye 4 sistemi sunacağız. Müşterilerimize teknolojinin hayatı nasıl kolaylaştırabileceğini ve değerli zamanı nasıl geri kazanabileceğini gerçek anlamda gösteriyoruz” dedi.
Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite Çözümleri İş Sektörü Başkanı Dr. Markus Heyn, “Sürücüsüz park etme, otonom mobilitenin önemli bir parçasıdır. Ortağımız Mercedes-Benz ile birlikte geliştirdiğimiz yüksek seviye otonom park etme sistemi, bu geliştirme yolunda ne kadar ilerlediğimizi gösteriyor. Günlük otonom sürüş, sürücüsüz park etme ile başlayacak. Bosch, en başından beri otoparklardaki altyapıyı akıllı hale getirme yaklaşımını benimsedi. Bu nedenle bu alanda standartlar belirledik. Gelecekte amacımız, giderek daha fazla sayıda otoparkı gerekli altyapı teknolojisiyle donatmaktır ve önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya genelinde yüzlerce otopark yapmayı planlıyoruz” dedi.
APCOA PARKING Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Frank van der Sant, “Bosch, Mercedes-Benz ve Stuttgart Havalimanı'ndaki iş ortaklarımızla birlikte sürücüsüz ve temassız park etme konusunda başarılı bir şekilde ağa bağlı bir sistem geliştirdiğimiz için son derece mutluyuz. Dijital platformumuz APCOA FLOW; rezervasyon yapmak, otoparka temassız erişim sağlamak ve garajda kalma ücretini otomatik olarak faturalandırmak için kullanılabilir. Müşterilerimiz için bu, planlama kesinliği, neredeyse hiç zaman kaybı olmaması, kısa mesafeler ve temassız ve nakitsiz park etme süreci ile ilgili kolaylık açısından büyük bir kazanç anlamına geliyor” dedi.
Stuttgart Havalimanı'nı işleten Flughafen Stuttgart GmbH'nin yönetim sözcüsü Walter Schoefer, “Bu küresel gala için havalimanı olarak STR'nin seçilmesinden gurur duyuyoruz. Bu proje bölgemizin ne kadar yenilikçi olduğunu gösteriyor. Otonom Vale Park servisi, özellikle aceleleri olduğunda ve otomobillerini hızlıca havaalanına park etmek istediklerinde uçak yolcularımızın konforunu ve rahatlığını artırıyor ve zamandan tasarruf etmelerini sağlıyor” dedi.
Sürücüsüz park etmenin arkasındaki teknoloji
Sadece akıllı telefonda bulunan bir uygulamaya basarak otomobili otoparka sokmak, otoparktan çıkarmak ve park yerine göndermek - Otonom Vale Park servisinin bir sürücüye ihtiyacı yok. Sürücü, artan zamanını değerlendirmek için otoparktan ayrıldığında, araç belirlenen alana kendisi gider ve park eder. Daha sonra araç, alım noktasına tamamen aynı şekilde geri döner. Bu süreç, Bosch tarafından sağlanan ve otoparka kurulan akıllı otopark altyapısı ve Mercedes-Benz otomotiv teknolojisi arasındaki etkileşime dayanır. Otoparktaki Bosch sensörleri, sürüş koridorunu ve çevresini izler ve aracı yönlendirmek için gerekli olan bilgileri sağlar. Araçtaki teknoloji, altyapıdan aldığı bilgileri sürüş manevralarına dönüştürür. Böylece araç, otoparkın katları arasında geçiş yapmak için rampalardan kendi kendine yukarı çıkabilir ve aşağı inebilir. Altyapı sensörleri bir engel algıladığında araç fren yapar ve güvenli bir şekilde tamamen durur. Ancak rota temizlendikten sonra yoluna devam eder.
2019'da Bosch ve Mercedes-Benz, Stuttgart'taki Mercedes-Benz Müzesi'nin kapalı otoparkının günlük operasyonlarında geliştirme araçlarını insan gözetimi olmadan kullanarak Otonom Vale Parkını işletmek için dünyanın ilk özel iznini aldı. Şu anda verilen onay, bunun ötesine geçerek, Stuttgart Havalimanı'ndaki P6 otoparkında özel araçlarla ticari işletmeye izin veriyor. Onayın dayanağı, Temmuz 2021'de Almanya'da yürürlüğe giren ve motorlu taşıtlar için SAE Seviye 4¹ uyarınca sürücüsüz sürüşe izin veren bir kanundur (BMDV - Almanya otonom sürüşte dünya lideri olacak). Bu kanunun otopark sistemine uygulanması, Almanya Federal Dijital ve Ulaştırma Bakanlığı (BMDV) ve KBA ile yakın koordinasyon içerisinde hayata geçirildi. 20 Mayıs 2022'de Alman parlamentosunun üst meclisinden geçen AFGBV (otonom sürüş direktifi), Seviye 4 araçların karşılaması gereken Alman karayolu trafik kanunu kriterlerini açıkça belirtiyor.
Şirketler, sürücüsüz park hizmetini Stuttgart Havalimanı'ndaki APCOA P6 otoparkında kademeli olarak devreye almayı planlıyor. Kullanıma sunulduğu günden itibaren, Temmuz 2022'den bu yana üretilen ve “Mercedes me connect”in bir parçası olarak INTELLIGENT PARK PILOT 2 servisine sahip olan ve bu hizmeti etkinleştiren araç çeşitlerinde S-Serisi ve EQS modellerine sahip ilk müşteriler, P6 otoparkında bu işlevi kullanabilecek. Sürücüler önceden park yeri ayırtmak için “Mercedes me” uygulamasını kullandıklarında, araçlarını önceden belirlenmiş bir iniş alanına bırakabilirler. Tüm yolcular araçtan indikten sonra uygulama park manevrasını başlatır. Park sistemi, rezerve edilen park yerine giden yolun açık olup olmadığını ve diğer tüm teknik gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığını kontrol eder. Gereksinimlerin uygun olması halinde sürücüler, uygulamada akıllı altyapının aracın kontrolünü ele aldığını onaylayan bir bildirim alır. Daha sonra otoparktan ayrılabilirler. Araç otomatik olarak çalışır ve park yerine kendi yolunu bulur. Sürücü, otomobilini kapalı otoparktan almak istediğinde, akıllı telefon komutuyla otomobili çağırabilir. Sonrasında araçlar, önceden belirlenmiş bir alım noktasına doğru kendisi gelir.
Mobilite Çözümleri, Bosch Grubu’nun en büyük iş sektörüdür. 2021 yılında 45,3 milyar avroluk bir satış gerçekleştirilmiştir ve bu rakam, grubun toplam satışlarının yüzde 58'ine denk gelmektedir. Bu rakam, Bosch Grubu’nu önde gelen otomotiv tedarikçilerinden birisi yapmaktadır. Mobilite Çözümleri iş sektörü, güvenli, sürdürülebilir ve heyecan verici bir mobilite vizyonuna sahiptir ve grubun uzmanlığını kişiselleştirme, otomasyon, elektrifikasyon ve bağlanabilirlik alanlarında bir araya getiriyor. Müşterileri için bu çaba, entegre mobilite çözümleri sağlıyor. İş sektörünün ana faaliyet alanları arasında içten yanmalı motorlar için enjeksiyon teknolojisi ve güç aktarım mekanizması çevre birimleri, güç aktarım mekanizması elektrifikasyonu için çeşitli çözümler, araç güvenlik sistemleri, sürücü destek ve otonom işlevler, kullanıcı dostu eğlendirici bilgilendirme sistemi ve ayrıca araçtan araca ve araçtan altyapıya iletişim teknolojisi, tamir atölyesi konseptleri ve otomotiv satış sonrası pazarına yönelik teknoloji ve servis. Bosch, aralarında elektronik motor yönetimi, ESP® elektronik denge kontrol sistemi ve sabit basınçlı dizel püskürtme teknolojisinin de bulunduğu önemli otomotiv inovasyonları sunmaktadır.
Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden biridir. Dünya genelinde yaklaşık 402.600 çalışana sahiptir (31 Aralık 2021 itibarıyla). Şirket, 2021 yılında 78,7 milyar Avro'luk satış gerçekleştirdi. Bosch'un faaliyetleri dört sektöre ayrılıyor: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Tüketici Ürünleri ve Enerji ve Bina Teknolojisi. Dünyanın önde gelen IoT şirketlerinden biri olarak Bosch; akıllı evler, Sanayi 4.0 ve ağa bağlı mobilite için yenilikçi çözümler sunmaktadır. Bosch, sürdürülebilir, güvenli ve heyecan verici mobilite vizyonunu takip ediyor. Şirket; sensör teknolojisi, yazılım ve hizmet alanlarındaki tecrübesi ve kendi IoT bulutunu kullanarak müşterilerine; ağa bağlı, farklı alanları bir arada bulunduran ve tek bir kaynaktan elde edilen çözümler sunabiliyor. Bosch Grubu’nun stratejik hedefi, ya yapay zeka içeren ya da yapay zeka yardımıyla geliştirilmiş veya üretilmiş olan ürünler ve çözümler ile ağa bağlı yaşamı kolaylaştırmaktır. Bosch, yenilikçi olan ve büyük bir ilgi gören ürünler ve servislerle dünya genelinde yaşam kalitesini iyileştirmektedir. Kısacası Bosch, ‘Yaşam için teknoloji’ oluşturur. Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve yaklaşık 60 ülkedeki yaklaşık 440 bağlı kuruluşu ve bölge şirketinden oluşmaktadır. Satış ve servis ortakları dahil edildiğinde, Bosch'un küresel üretim, mühendislik ve satış ağı neredeyse dünyadaki tüm ülkeleri kapsıyor. Dünya genelinde 400’den fazla lokasyonuyla Bosch Grubu, 2020 yılının ilk çeyreğinden beri karbon nötrdür. Şirketin gelecekteki büyümesinin temeli, yenilikçi gücüdür. Bosch, dünya genelinde yaklaşık 128 lokasyonda araştırma ve geliştirme alanında yaklaşık 76.100 çalışana sahiptir ve bunların arasında 38.000’in üzerinde yazılım mühendisi bulunmaktadır.
Mercedes-Benz AG:
SAE J3016, karayolu araçlarının sürüş operasyonları için altı otonom seviyesi tanımlar (Seviye 0 ila Seviye 5). Seviye 4: Araç, belirli koşullar altında (örn. bir otoparkta) tüm trafik durumlarını otonom olarak yönetebilir. Sürücüye gerek olmaz.
Mercedes me connect'in INTELLIGENT PARK PILOT servisi, 07.2022 ve sonrasında üretilenlerden başlayarak ilk olarak Almanya'da Mercedes-Benz S-Serisi Sedan, Uzun Sedan ve Mercedes EQS için kullanıma sokulacak. Buna, Mercedes-Maybach ve AMG modelleri dahil değildir. Bunu kısa bir süre sonra Mercedes-Maybach ve AMG modelleri hariç, 12.2020 itibarıyla üretilen Mercedes-Benz S-Serisi Sedan ve Uzun Sedan takip edecek. 04.2021 tarihi itibari ile üretilen AMG hariç Mercedes EQS modelleri de kısa bir süre sonra bunu takip edecek. INTELLIGENT PARK PILOT belirli bir araç için kullanılabilir hale gelir gelmez servis, Mercedes me uygulamasının servisler menüsünde etkinleştirilmeye hazır olarak görünür. Mercedes me connect hizmetlerini kullanmak için, kullanıcıların kişisel bir Mercedes me ID'si olması ve Mercedes me connect hizmetlerinin kullanım koşullarını kabul etmesi gerekir. Ayrıca, söz konusu aracın kullanıcı hesabına kayıtlı olması gerekmektedir. Başlangıç döneminin sona ermesi üzerine kullanıcılar, söz konusu araç için bu hizmetler mevcut olduğu sürece servisleri ücretsiz olarak uzatabilir. Servislerin ilk aktivasyonu, hangisinin daha önce gerçekleştiğine bağlı olarak ilk araç tescili veya müşteri tarafından kullanımından itibaren 1 yıl içinde mümkündür.
e-ha