Tarsus Belediyesi geçtiğimiz Ekim ayında ilkini başarıyla gerçekleştirdiği Tarsus Müzik Günleri’nin ikincisini, zengin içeriği ile 2-7 Mayıs tarihleri arasında Tarsuslular ile buluşturdu. “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl ” konseri ile finali taçlandırdı. 

Türkiye deprem felaketinin yaşattığı büyük kayıp ve acıları sarmaya çalışırken, Tarsus Belediyesi müzik yoluyla ruha şifa ve güç kazandırmak üzere,  ülkenin saygın müzisyenlerine kapılarını açarak gençlere de yeteneklerini sergileme fırsatı sundu. İkinci Tarsus Müzik Günleri’nin finali Grammy Ödüllü Opera Sanatçısı Bülent Bezdüz ile sevilen Türk müziği sanatçısı Dilek Türkan’ın ve Mersin Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Nihan Aydın solistliğinde “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl” konseri ile yapıldı.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Saint Paul Meydanı’nda düzenlenen son akşamda müzik rüzgârları esti.  2-7 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen etkinliğin ilk günü Selda Bağcan’la başladı. Özgün sesiyle Tarsusluların gönüllerine dokundu. İkinci gün Şef Rustam Rahmedov eşliğinde Operata Oda Orkestrası ve Gökhan Aybulus Tarsuslulara müzik dinletisi sundu. Üçüncü gün, farklı coğrafya ve dönemlerin müziklerinden oluşan repertuvarlarıyla kentte zengin bir yelpazeyi vatandaşlarla buluşturan Çello Paradiso, eşsiz bir geceye imza attı. Dördüncü gün, Çukurova ve Mersin Üniversitesi Konservatuvar öğrencilerinin yer aldığı “Açık Sahne Genç Yetenekler’’ müzik dinletisi sundu. Beşinci gün, çok kısa bir süre içerisinde kurulan ve birbirinden önemli ödülleri kente kazandıran Tarsus Belediyesi Çocuk Korosu, Koro Şefi Reyhan Bezdüz eşliğinde zengin repertuvarı ile müzikseverlerle buluştu. Son gün ise “Hazar’dan Anadolu’ya Ezgiler Çukurova Ansambl” ile muhteşem final yapıldı.

Final konserinde Neşet Ertaş ve Aşık Veysel’in şarkıları seslendirildi. Yoğun katılımın olduğu konserde sanatçılar büyük alkış topladı.

“TARSUSLULARIN KULAKLARININ, PASLARININ SİLİNDİĞİ BİR GECEYDİ”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın Tarsus için yaptığı katkıdan bahseden Özel Kalem Müdürü Nihat Çapar, “Selda Bağcan ile başlayan programımız bugün burada nefis konserle son buldu. Herkese çok teşekkür ediyorum. Çocuklar bazı hayaller kurarlar, onları hayata geçirmesini için ailelerinden medet umarlar. Benim babam benim kurduğum hayallerin hayata geçmesine zaman kalmadan aramızdan ayrıldı. Başka çocuklarında babaları aramızda olmayabilir. Bizler çocuklar olarak bir şeyler isteyebiliriz. Bunları hayata geçirecek bir kişi huzurlarınıza teşvik ettiler. Oyun istedik, parklar yaptılar. Okul istedik, kreşler açtılar. Bilim istedik, robotik kodlama merkezi getirdiler. Müzik istedik, müzik festivallerini kurdular. Türkiye’nin ve dünyanın en iyi müzisyenlerimizi sizlerin huzurunuza çıkardılar. Şu saatten sonra hiçbir çocuğun ve hiçbir babamızın endişe etmemesi gerekiyor. Çünkü Tarsusluların hayallerini hayata geçiren tek bir belediye başkanı var,  Sayın Dr. Haluk Bozdoğan.” diyerek kendisine teşekkürlerini iletti.

Mersin Polifonik Korolar Derneği Başkanı Selma Yağcı “ Bu güzel gecedeki gibi etkinlikler dünyada yer almalı. Dünyada Tarsus’umuzu ve Türkiye’mizi tanıtmalıyız...  dedi.

 “BU AKŞAM DA AYRI BİR GÜZEL OLDU”

Tarsus’ta sahne almaktan mutluluk duyduğunu belirten Sanatçı Dilek Türkan, “Her konser bittiğinde çok güzel bir duygu oluyor insanda. Tabi ki bu akşamda ayrı bir güzel oldu. Çünkü benim için ilk defa bir araya geldiğim bir ekipti. Burada olmak başka bir tattı.” şeklinde konuştu.

“MÜZİK BİZİ BÜTÜNLEŞTİRİYOR, BİRLEŞTİRİYOR”

Sanatçı Rustam Rahmedov “Müzik bizi bütünleştiriyor, birleştiriyor. Sanat ırkta, dinde tanımıyor. Dilimizi bilmiyor olsanız bile ortak noktamız. Müzik üzerinden iletişim kurabiliyoruz. Kalplere dokunabiliyoruz.” dedi.

 “GELECEK SENEYE TARSUS 3. TARSUS MÜZİK GÜNLERİ’Nİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Grammy ödüllü opera sanatçısı Bülent Bezdüz “Havanın biraz serin olmasına rağmen seyircimiz çok güzeldi. Ekip arkadaşlarımız çok duygulu anlar yaşadı. O yüzden belediye başkanımıza verdiği destekler için çok teşekkür ederiz. Tabi ki bu son değil gelecek seneye daha köklü belki uluslararası formlarda bir 3. Tarsus Müzik Günleri’ni gerçekleştireceğiz.” diyerek herkese teşekkür etti.

 “ÇOK GÜZEL HARİKA BİR KONSERDİ”

Tarsus’ta sanat faaliyetleriyle bir şeylerin değiştiğini söyleyen bir sanatsever “Çok güzel harika bir konserdi, bunların devamını bekliyoruz. Tarsus çok sessiz çok ıssızdı, bu konserlerle yeni bir şey kazandı.” diye ifade etti.
e-ha