Türkiye’nin en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST yarışmaları Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir coşkuyla sürerken, TEKNOFEST rüzgârı Anadolu’yu sarmaya devam ediyor. İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışları 09 Ağustos Salı günü (bugün) Afyon’da Motor Sporları Merkezi’nde başladı.
Uluslararası İHA Yarışları…
İHA konusundaki farkındalığı arttırmak ve yaygınlaştırmak, bu alandaki teknolojik gelişmeleri izlemek ve bu gelişmelere katkı sağlamak aynı zamanda katılımcılara teknik ve sosyal deneyim kazandırmayı amaçlayan, 2016 yılından buyana yapılan yarışmaya ulusal ve uluslararası ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri katılıyor. TÜBİTAK yürütücülüğünde gerçekleşen yarışma Döner Kanat ve Sabit Kanat olmak üzere iki farklı kategoride düzenleniyor. Bu yıl 660 takımın başvurduğu yarışmada Kavramsal Tasarım Raporunda 232 takım başarılı bulundu. 232 takımdan 198’i Detaylı Tasarım Videolarını yükledi. Bu aşamada başarılı bulunan 6 Endonezya, 5 Pakistan, 2 Polonya, 2 Azerbaycan’dan 15 uluslararası, 111 ulusal olmak üzere toplamda 126 takım, 9 - 14 Ağustos 2022 tarihlerinde Afyon Motor Sporları Merkezi’nde yarışıyor olacak.
Liselerarası İHA Yarışları…
Lise seviyesindeki öğrencileri İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışması teknolojilerine yönlendirmek, çalışmalar yapmalarına destek olarak öğrencilerin bilgi, beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek ve ülkemizin İHA teknolojisinde sahip olduğu rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’deki lise ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler ile Türkiye’deki BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin, Bilim Merkezleri’nin, Gençlik Merkezleri ve Bilim Atölyeleri’nin lise seviyesindeki öğrencilerinin katılabildikleri yarışma Döner Kanat ve Sabit Kanat kategorilerinde düzenleniyor. Bu yıl 3. kez düzenlenen ve 1252 takımın başvurduğu yarışmada Kavramsal Tasarım Raporu aşamasında başarılı bulunan 252 takımdan 240’ı Detaylı Tasarım Videosu yüklemiştir. Bu aşamada 128 takım başarılı bulunmuş ve finalist olarak yarışma alanına gelmeye hak kazandı. 128 takım, 9 - 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Afyon Motor Sporları Merkezi’nde TÜBİTAK yürütücülüğünde gerçekleşecek.
Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışması…
2021 yılında ilk kez düzenlenen yarışmanın hedefi, herhangi bir kategori ve görev tanımı olmaksızın gençlerin hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki (sabit kanat, döner kanat, hibrit, çırpan kanat, vb.) İHA’larla her türlü bilimsel, teknolojik, yetenek ve beceriye dayalı uçuşları teşvik etmeyi ve ülkemizi İHA teknolojisinde başarılı olan ulusal ve uluslararası öğrencilerin buluşma noktası haline getirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’den lise ve dengi okullar ile ulusal ve uluslararası ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerin katılabildikleri yarışmada bu yıl Kavramsal Tasarım Raporu aşamasında başarılı bulunan 116 takım ile Detaylı Tasarım Videosu başvuru döneminde 60 yeni takım ile birlikte 132 takım Detaylı Tasarım Videosu yüklendi. Bu aşamada 98 takım başarılı bulunmuş ve finalist olarak yarışmaya alanına gelmeye hak kazanmıştır. 98 takım, 9 – 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Kütahya Zafer Havalimanı’nda yarışacaktır.
e-ha