Sanat hayatı boyunca 65’i aşkın ödüle layık görülmüş, Anadolu’yu tiyatro yaparak gezmiş, sahnede ulaşamadığı seyirciye radyo yoluyla ulaşmayı başarmış Türk tiyatrosunun unutulmaz isimlerinden Zehra Macide Tanır, ölümünün 7. yıldönümünde Emirgan Mezarlığı’nda yer alan kabri başında sevenleri tarafından anıldı. 6Şubat Perşembe günü gerçekleşen anma törenine, bağışçısı olduğu Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) Genel Müdürü Yıldız Günay, Türk Eğitim Vakfı yetkilileri ve bursiyerleri de katıldı.

1991 yılında “Devlet Sanatçısı” ünvanını alan Zehra Macide Tanır’ın rahmet ve şükranla anıldığı törende konuşma yapan Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Yıldız Günay, şunları söyledi: “Vakfımızın bağışçıları arasında halka mal olmuş birçok ünlü isim yer alıyor.Bu isimler arasında değerli Macide Tanır’ın önemli bir yeri var. Cumhuriyet tarihinin en başarılı, parlak ve yaratıcı sanatçılarından biri olan Tanır, demokratlığıyla, Atatürkçülükten taviz vermemesiyle birçok kişiye rol model oldu. Erenköy Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra babasının da desteğiyle başlayan sanat yolculuğunda 50’nin üzerinde eserde rol alan, çok sayıda ödüle layık görülen Macide Tanır, müstesna bir isimdi. Tiyatro, sanat ve Atatürkçülükle ilgili gayretini son nefesine kadar koruyan Macide Tanır’ın eğitim ve demokrasi için büyük gayreti vardı. Kendisine bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun.”

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç'un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 250 bin yurt içi ve iki bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 30 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

e-Haber Ajansı (e-ha)