Yaşanan deprem felaketi ülkemizde olası afet endişesini artırdı. Tedbir almak isteyenler Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut.com üzerinden deprem testi ve bina güçlendirme hizmetlerine yöneldi. Deprem öncesi ve sonrası süreçleri karşılaştıran Armut.com, deprem testi taleplerinde yüzde 16 bin artış, bina güçlendirme taleplerinde yüzde 6 bin 800 artış tespit etti.
Kahramanmaraş merkez üssü olan ve ülkemizde 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından bireyler artan endişeleri ile tedbir almaya yöneldi. Türkiye’nin en büyük hizmet platformu Armut.com, Şubat – Mart dönemindeki artan hizmet taleplerini analiz etti. Armut.com üzerinden depreme karşı hazırlıklı olmak için 24 bin 276 talep alındı.
Türkiye genelinde depreme karşı hazırlıklı olmak üzere deprem testi, bina güçlendirme ve prefabrik ev yapımı taleplerinde büyük artış gözlemlendi. Deprem testi taleplerinde yüzde 16 bin artış yaşanırken, bina güçlendirme taleplerinde yüzde 6 bin 800 artış yaşandı.
Talepler arasından yaşam alanları için alınabilecek önlemler de gündemdeydi. Mobilya sabitleme taleplerinde yüzde 375 artış yaşandı. Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin ardından Armut.com üzerinden deprem bölgelerinin barınma ihtiyacının artmasıyla prefabrik ev yapımı taleplerinde yüzde 488 artış görüldü.
İstanbullular Önlem Alıyor
Uzmanların yıllardır süregelen uyarıları yankı buldu ve İstanbullular depreme karşı önlem almak amacıyla harekete geçti. Armut’un verilerinde İstanbul mercek altına alındığında Türkiye geneli deprem testi ve bina güçlendirme taleplerinin yarısından fazlasının İstanbul’dan geldiği görüldü.
İstanbullar bireysel tedbirleri de elden bırakmadı. Evlerde mobilya sabitleme taleplerinde yüzde 673 artış yaşandı. Yapı stoğu bakımından kendilerini bir an önce güvenceye almak isteyen İstanbulluların yapı denetim taleplerinde de yüzde 10 bin artış yaşandı.
Armut hakkında
Hizmete ulaşmanın en kolay ve güvenilir yolu olma amacıyla Armut 2011 yılında kuruldu. Armut.com, Türkiye’nin hizmet alanındaki en büyük online platformu ve Ar-Ge merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket, 2017 yılında Deloitte tarafından seçilen Technology Fast 50 listesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen 2. teknoloji şirketi, Technology Fast 500 listesinde ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki en hızlı büyüyen 40. şirketi oldu. 2022 yılında, İtalyan rakibi Pronto Pro ile güçlerini birleştirdi. Türkiye merkezli olarak yönetilen yeni şirketler ile birlikte şirketin toplam çalışan sayısı 250’ye yükseldi. Birleşme sonrasında Armut ve ProntoPro yaklaşık 4.000’in üzerinde farklı kategoride, 1,4 milyon hizmet vereni ile 12 milyondan fazla müşteriye hizmet vermeye başladı. Armut bugün üç farklı markasıyla, Türkiye ve İtalya’nın yanı sıra aralarında Almanya, Avusturya, İspanya ve Fransa’nın da olduğu toplam 14 ülkede faaliyet gösteriyor.
e-ha