TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı ise tabii’nin Türkiye lansman toplantısında şu açıklamalarda bulundu: “Dijital alanda da ‘daha adil bir dünya mümkün’ şiarıyla yola çıkarak geliştirdiğimiz bu dijital platform, ülkemizin uluslararası arenada yeni bir markası olmak için, bugün küresel serüveninin ilk adımını atıyor. Şimdi, bu şahsiyetli, asil milletin tarihinden, mücadelesinden, merhamet ikliminden ve insani bakış açısından beslenen yeni bir hikâyeye başlıyoruz. Biz mevcut küresel sistemin hal-i pür-melaline karşı, dijital platformumuz ile bir arada olmanın, ailenin, kadim değerlerimizin, kültürümüzün ve dünyada görmezden gelinen devasa kitlelerin gerçek hikayesini anlatacağız. Özgün olanın, kendi toprağında korunmasına özen göstereceğiz. Tezin de anti-tezin de aynı kaynaktan beslendiği kısır döngüye şerh düşeceğiz. Özellikle gençlerimize ilham kaynağı olacak, onları bilgilendirecek, perspektiflerini genişletecek, bakış açısını derinleştirecek ve rol modeller sunacak içeriklerimizle öne çıkacağız.
Dünyadaki aile odaklı içerik ihtiyacını karşılayacak öncelikli mecra olacağız. Film ve dizilerimizin yanı sıra emanet zihinler ve kalpler olarak gördüğümüz çocuklarımız için yepyeni animasyon içerikleri ile bize güvenen ailelerimizin yeni dijital evi haline geleceğiz. TRT Uluslararası Dijital Platformumuz, tüm insanlığı aynı suda yıkamak isteyenlere karşı açılmış saf, doğal ve yeni bir kaynaktır. Milyarlarca yapımın dışında kalan milyarların hikayesinin mecrasıdır. İddiamızın büyük olması yalnızca ilhamımızın büyük olmasından değil elbette…
Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlarken; bölgesinde ve dünyada söz sahibi olan, teknolojisiyle oyun bozan, kendi değerleriyle yükselen Türkiye’nin TRT’si olarak, yayıncılık alanında küresel bir meydan okuma ile karşınızdaysak, bu gerçek ve önemli verilere dayanıyor. İletişim Yüzyılına, Dijitalin Yüzyılına hazırız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkemize her alanda kazandırdığı özgüvenin bir tezahürü olarak ve ‘dünya beşten büyüktür’ şiarı doğrultusunda, dünya için dijital adalet ve hakkaniyet gayesiyle elimizi taşın altına koyuyor, ülkemize güçlü bir marka kazandırma azmini sergiliyor, sözle değil eylemle kapasitemizi ortaya koyuyoruz.
Platformumuzun, güzel vatanımızın tanıtımından turizmine, ekonomisinden kültürel zenginliğinin paylaşımına önemli katkıları olacak. Şunu unutmayalım, bugün yepyeni bir Türkiye markası doğuyor ve bu marka zaman içerisinde yoluna güçlenerek devam edecek.
TRT Uluslararası Dijital Platformu ilk aşamada Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Urduca ve Arapça dillerindeki içeriklerden oluşacak. 30 yeni yapım ve 184 yeni bölüm ile açılış aşamasında en zengin orijinal içeriğe sahip platform unvanını taşıyacak.
Yeni projelerimizin yanı sıra TRT’nin sevilen yapımlarının da yer alacağı platformumuz, ülkemizde 7 Mayıs’ta izleyicilerimizin ilgisine ücretsiz olarak sunulacak.
Aynı zamanda Youtube Premium üzerinden 5 dilde global olarak erişilebilir olacak. 2023’ün üçüncü çeyreğinde Orta Doğu, Latin Amerika ve Urduca konuşulan bölgeler başta olmak üzere küresel markamızı yurt dışında açarak uluslararası izleyicilerimize doğrudan ulaşacağız. Platformumuzun yazılımı ve tüm teknik altyapısı tamamı Türk mühendislerden oluşan TRT ekibi tarafından hazırlanmıştır. Türkiye’de izleyicilerimiz platformumuza ücretsiz olarak erişebilecektir.
Bu vesileyle, platformumuzda emeği geçen tüm yapımcılarımıza, sanatçılarımıza ve mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu yolculuğun başından bu yana bize destek olan, daha adil bir dünya mücadelesinin mimarı olarak hepimize ilham veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hassaten şükranlarımızı sunuyor; desteğini her zaman hissettiğimiz İletişim Başkanımız Sayın Fahrettin Altun’a teşekkür ediyorum. ‘TRT hem bellektir hem gelecek’ mottomuzun ‘gelecek’ kısmını yansıtan TRT Uluslararası Dijital Platformumuzun, küresel dijital yayıncılıktaki Türkiye markası olarak yolu açık olsun!”
tabii, “Bizi Birleştiren Nedir?” diye soracak
İzleyicisine hızlı ve özel seçenekli erişimle geniş bir yelpazede eğlenceli diziler, filmler, belgeseller ve çocuklara yönelik içerikler sunacak olan tabii, dünyada ortak evrensel değerler etrafında bir araya gelecek, hikâyelerin birleştireceği toplulukların, ailece keyifli vakit geçireceği dijital bir platform olmayı hedefliyor. Aile, aksiyon, dönem, dram, fantezi, komedi, gençlik, polisiye, romantik komedi ve gerilim gibi çeşitli türlerde dizi ve filmleri, savaş, tarih, doğa belgesellerinin yanı sıra çocuklara yönelik programları Türk ve küresel izleyici tabii farkıyla keşfedebilecek. Çocuklara ve gençlere yönelik içerikleri, zengin animasyon seçenekleri ve çocukların hayran olduğu karakterlere sahip eğlenceli yapımlarıyla tabii binlerce saatlik izleme keyfi sunacak.
Farklı kültürleri ortak değerler çerçevesinde buluşturmayı hedefleyen tabii, uluslararası izleyiciye Türkçeye ek olarak ilk etapta İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Urduca dillerinde erişim sunacak. Dijital platformun yüksek kaliteli seslendirmeleri ve altyazıları yakın zaman içinde daha fazla dil seçeneğiyle erişilebilir olacak.
Gençlere yönelik yepyeni içerikler tabii farkıyla karşınızda!
TRT, tabii ile ailenin en dinamik, en renkli ve en enerjik üyeleri için de çeşitli seçenekler sunuyor ve bir ilke daha imza atıyor. Genç kitle için dijitalde ilk defa böylesine yüksek sayıda orijinal içerik üreten TRT, bu eğlenceli ve heyecan verici yapımları tabii farkıyla sunacak. Dinamik ve enerjik bir tona sahip olan tabii, gençlerle aynı dili konuşarak hem onların hayatına dokunacak hem de orijinal yapımlarıyla onları birbirinden farklı dünyalarla tanıştıracak.
tabii uluslararası yolculuğuna Türkiye’den başlıyor
tabii, ilk gösterimlerini yerelden evrensele giden bu büyük yolculuğunun en önemli dayanağı olan Türk izleyicisi için yapacak. tabii’nin “bizi anlatan”, toplumun her kesiminin kendisinden bir parça bulacağı ve izleyicileri yine merakla etrafına toplayacak hikâyeleri Türkiye’de ücretsiz olarak izlenebilecek. Uluslararası alanda, tabii ilk etapta YouTube ve Roku gibi 3. parti platformlar üzerinden ekonomik bir abonelik ücreti ile erişilebilir olacak. Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Urduca ile yola çıkacak olan tabii ilerleyen dönemde farklı dil seçeneklerini de kapsayacak. Dijital platform yayına başladığında www.tabii.com adresi üzerinden kayıt yaptıran kişiler bununla ilgili olarak bilgilendirilecekler.
Tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz.
tabii hakkında:
Bir TRT markası olan tabii birçok dilde dublajlı ve altyazılı 15.000 saatlik aile dostu içerik sunan uluslararası bir yayın hizmetidir. tabii, kültürel çeşitliliğe sahip bir kitleye, evrensel değerlere ve kapsayıcı içeriklere dayalı ilham verici hikayelerle benzersiz bir yayın deneyimi sunuyor. Dünya çapında popüler olan ve artık klasikleşmiş TRT yapımlarının yanı sıra tabii; aile, aksiyon, dönem, drama, fantastik, komedi, gençlik, polisiye, romantik komedi ve gerilim gibi çeşitli türlerde özel orijinal içeriklere de ev sahipliği yapıyor. tabii’de ilk etapta İngilizce, İspanyolca, Arapça ve Urduca dil seçenekleri yer alıyor. tabii, iOS ve Android'deki tabii App ile çeşitli akıllı cihazlardan, www.tabii.com aracılığıyla bilgisayarlardan ve bağlı TV cihazlarından izlenebiliyor.
e-ha