Türkiye Komünist Partisi'nin yaklaşmakta olan Parlamento seçimleri için milletvekili aday adaylarını tüm Türkiye’ye yayılmış olan örgütlerinde belirlediği toplantılar devam ediyor. TKP adaylarını belirlerken aynı zamanda bulunduğu tüm yerelliklerde güçlenme; dayanışma ve umudu büyütme hedefi taşıyor. Bu kapsamda TKP Kocaeli İl Örgütü, 3 Nisan’da Gebze’de yaptığı toplantıdan sonra halkın temsilcilerini seçtiği toplantıların ikincisini İzmit Merkez’de gerçekleştirdi. TKP Merkez Konseyi üyesi Aydemir Güler’in katıldığı toplantıya halk yoğun ilgi gösterdi.

'Seçimlerdeki sonuç halkın örgütlülüğüyle belirlenir'
Toplantıda konuşma yapan Güler, TKP’nin bu halk toplantılarını düzenleme gerekçelerini anlattı. Altılı muhalefet masasının yoksulluk, hayat pahalılığı, zamlar gibi halkın en can alıcı gündemleriyle ilgilenmediğini, emekçilerin umutlarının üzerine oturarak siyasi rant devşirdiğini vurguladı. Güler konuşmasının devamında, seçimlerdeki sonucun ancak halkın örgütlülüğüyle belirlenebileceğini, şimdiden örgütlenmeye başlamadan makus talihimizi kimsenin değiştirmeyeceğini, toplumdaki unutkanlığın, umursamazlığın ve dinselleşmenin de örgütsüzlükten kaynaklandığını söyledi. Güler TKP’nin “bağımsızlık, laiklik ve sermaye karşıtlığı” üçgeninde belirlediği temel prensipleri savunan her yurttaşla beraber yürümeye hazır olduğunu söyleyerek davetlileri TKP’ye gönüllü olmaya çağırdı.

Halk temsilcileri konuştu
Aydemir Güler’den sonra Kocaeli Örgütü’nden önümüzdeki seçimler için milletvekili aday adaylıklarını açıklayan dört halk temsilcisi söz aldı. Yayınevi emekçisi Berk Çetin, üniversitede mescit talebiyle başlatılan imza kampanyası sırasında üniversitelerde mescit olmaması gerektiğini savunduğu için havuz medyasından bir gazete tarafından hedef gösterildiğini ve o süreçte kendisine sadece Türkiye Komünist Gençliği’nin sahip çıktığını söyleyerek başladığı konuşmada, piyasalaşma ve gericiliğin hayatın her alanında dayanılmaz boyutlara ulaştığını, tarihe ve işçi sınıfına karşı sorumluluğu bütün emekçilerin hissetmesi gereken bir dönemden geçtiğimizi söyledi ve bu sorumluluğun gereği olarak milletvekili aday adaylığı görevini kabul ettiğini belirtti. Sonrasında aday adayı Erdoğan Boztepe söz aldı. 13 yaşından beri çalışmakta olduğunu, koşullarını değiştirebilmek için dışarıdan ortaokulu ve liseyi bitirmesine rağmen çalışma koşullarının iyileşmeyeceğini erken yaşta kavradığını dile getiren oto tamir işçisi Boztepe, “Okuyup durmamı söylediler, ben de baktım olmuyor; Jack London, Tolstoy okudum.” dedi. İki çocuk babası Erdoğan Boztepe, tek kurtuluşun örgütlenmekten geçtiğini 15 yıl önce kavradığını ve TKP saflarında mücadele etmeye karar verdiğini söyledi.

'Vekil olursam Ankara'ya gitmeyeceğim'
Oğluna, vekil olunca Ankara’ya gitmeyeceğini; mahallesini, çalıştığı iş yerini örgütlemeye devam edeceğini anlattığını iletti. Erdoğan Boztepe’den sonra sözü emekçi kadın Vildan Sayıner aldı ve 45 yıldır bilfiil çalıştığından bahsetti. “Emekli olduğumda dünyayı dolaşacağımı düşünmüyordum ancak en azından bir deniz kenarında keyif yapabileceğimi düşünmeme rağmen mevcut Türkiye koşullarında barınma, ısınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarımı emekli maaşıyla karşılayamadığımı gördüm.” diyen Sayıner, bu nedenle hâlâ çalışmak zorunda olduğundan, her gün artan hayat pahalılığına rağmen kafesini ayakta tutmaya çalışarak hayatını idame ettirmeye çalıştığından bahsetti.

'Umutsuzluk bizden uzak olsun'
Sayıner’den sonra sözü Engin Konak aldı. “Bunca yıl bildiri dağıtmakla, gazete satmakla bir şey olmaz, iyi konuşuyorsunuz, güzel konuşuyorsunuz ama şimdi zamanı değil dediler, peki AKP gidince faturalar ne olacak, NATO’culuk ne olacak, bağımsızlığımız ne olacak?” diye soran Konak, “Birbirimizin etnik kökeniyle, diliyle, diniyle uğraşmaktan vazgeçelim. Evlerinizin kapısını bize açın, açamıyorsanız siz gelin, bu düzeni değiştirelim. TKP, içinde umut kırıntısı taşıyan herkesi örgütlenmeye çağırıyor, yeter ki umutsuzluk bizden uzak olsun,” diyerek sözlerine son verdi. Buluşma yeni TKP Gönüllüleri'nin form doldurmasıyla son buldu.
e-ha