İşadamı Siyasetçi Mehmet Günak, Dünya ülkelerince Türkiye'nin koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, sağlık alanındaki başarısının örnek alındığını belirterek; "Türkiye'nin sağlık sisteminde göstermiş olduğu başarının ekonominin tüm alanları için fırsatlar içerdiğini, Türkiye bu süreçte ekonomik anlamda orta vadedeki dönüşüm dönemini sağlıklı ve doğru bir şekilde geçirirse bu işten ciddi anlamda da bir fırsat çıkarılabilecekir" dedi.

Tüm dünyanın korona virüs salgını sürecine hazırlıksız yakalandığını belirten Günak, "En gelişmiş ülkeler, dünyanın en güçlü şirketleri ve kurumları böylesi bir olayın karşısında hazırlıksız yakalanması, tüm dünyanın kendini sorgulama ihtiyacının olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye'nin dünya ülkeleri arasında sürece en hazır ülke olmasının gurur vericidir. Bu zor süreçte yaklaşık 70 ülkeye malzeme desteğinde bulunmasının ülkemize olan olumsuz bakış açılarını olumluya dönmesi açısından çok değerli buluyorum" dedi.

İstihdamı ve ekonomiyi koruyan önlemler alındı

Dünya genelinde Ekonomide yaşanan olumsuzlukların Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın varlığında, Türkiye'nin en az hasarla ekonomik sıkıntıları atlatacağını belirten Günak; "Tarımda, tedarikte, sanayide, perakendede ve lojistikte çok sıkıntının olmadığını, sektör bazında bakıldığında bu süreçten en çok etkilenen sektörlerin tekstil, giyim, turizm, metalik olmayan mineral sektörler, elektrik ve elektronik alanları ve otomotivdir. Bu sektörler için devlet bankalarının öncülüğünde tüm sektörlerin yararlanabileceği uygun kredi imkanları sunulması sektörleri güçlendirecektir" dedi. 

Korona virüs salgını sürecinde kimsenin işsiz kalmaması için atılan adımların çok kıymetli olduğunu belirten Günak; "Şirketlerin Kısa Çalışma Ödeneği'ne ciddi anlamda başvuruda bulunduğunu ve işten çıkarma noktasında özellikle Batı toplumunda gördüğümüz işten çıkarmaların ülkemizde yaşanmadığını bu sayede İstihdamının korunmuş olmasının ekonominin güçlenmesine büyük katkıları olacaktır" dedi.

Hükümet vatandaşın yanında olmaya devam ediyor

TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu zor süreçte 1000 tl yardım programının 1 ile 2 fazının tamamlandığını ve 3. faz için başvuruların devam belirten Günak; "Türkiye, sosyal devlet olgusunu tam anlamı ile yerine getiren ender ülkelerden biridir. Korona virüs salgınının hayatı son derece kötü etkilediği bugünlerde, hükümetin vatandaşın yanında olmasının çok değerlidir. İmkanlar dahilinde hükümetin vatandaşın yanında olmaya devam edeceği yapılan hizmetlerden anlaşılmaktadır" dedi. 

Günak, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın varlığında yaşanan sıkıntıların daha rahat aşılacağını milletimizin gördüğünü ve Erdoğan’a milletin güveninin tam olduğunu sözlerine ekledi.

e-Haber Ajansı (e-ha)