Dünya çapındaki öğrencilerin yaratıcılıklarını ve mühendislik becerilerini sergilediği en prestijli yarışmalardan biri olan FIRST® Robotics Competition’un (FRC) 2023 Bölgesel Turnuvaları, 24 Mart – 2 Nisan 2023 tarihlerinde Volkswagen Arena’da binlerce öğrenci takımının katılımıyla gerçekleşti. Dünya genelinde 30’dan fazla ülkeden 3350 takımın katıldığı yarışmanın Türkiye ayağı 2018’den bu yana Fikret Yüksel Vakfı desteğiyle yapılıyor. Bu yılın teması "Charged Up" olarak açıklandı ve takımlar sınırlı süre içerisinde kendi özelleştirilmiş robotlarını tasarlayarak bir dizi zorlu görevi yerine getirmeye çalıştılar.
Bu yıl ülkemizde düzenlenen birbirinden bağımsız 3 farklı etkinlikte 13 ilden (Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Ordu, Tekirdağ) 120’nin üzerinde yerli takımın yanı sıra, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Hindistan, Kosova, Polonya, Romanya, Birleşik Krallık’tan katılan takımlardan 6000’in üzerinde öğrenci ağırlandı. Turnuva sonrasında, robot performansı ve sosyal sorumluluk projeleriyle ön plana çıkan takımlar 19 - 22 Nisan tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri - Houston’da düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazandılar.
Turnuva, öğrencilerin mükemmel mühendislik becerileri ve yaratıcılıklarını sergilemelerine olanak tanıdı. Öğrenci takımları, robotlarını programlamak ve optimize etmek için bilgisayar bilimleri ve mühendislik prensiplerini kullandılar. Ayrıca, takım çalışması ve liderlik becerileri de kazandılar.
Tüm takımların büyük çaba gösterdiği bu turnuvalarda, Türkiye’den 14 takım ve 6 öğrenci Houston’da düzenlenecek dünya şampiyonasında ülkemizi temsil etmeye hak kazandı.
İstanbul Regional
FIRST® Impact: 6431, NoktaParantez, Hisar Okulları
Winner: 9077, The Crown, İstanbul Atatürk Fen Lisesi
Winner: 7748, Techtolia, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
Engineering Inspiration: 8159, Golden Horn, Jr. Robotics
Dean’s List Finalist: Alisa Kurun, 6989, Kaiser, Özel Alman Lisesi
Dean’s List Finalist: Yiğit Kasakolu, 7285, Beşiktaş Rsports, Beşiktaş J.K.
Bosphorus Regional
FIRST® Impact: 6989, Kaiser, Özel Alman Lisesi
Winner: 6838, X-SHARC, SEV Amerikan Koleji
Winner: 9264, Hunters
Winner: 7444, Moon Star Robotics, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Dean’s List Finalist: Efe Günak, 6025, Adroit Androids, Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi
Dean’s List Finalist: Selin Özgünsoy, 8780, TED Robotics, TED Ankara Koleji
Haliç Regional
FIRST® Impact: 2905, Sultans of Turkiye, Darüşşafaka Eğitim Kurumları
Winner: 7285, Beşiktaş Rsports, Beşiktaş J.K.
Winner: 6838, X-SHARC, SEV Amerikan Koleji
Winner: 8220, Space Tigers, Mersin Uğur Fen Lisesi
Engineering Inspiration: 4191, Inanc Mechatronics Club (IMC), Türk Eğitim Vakıf Inanç Türkeş Özel Lisesi
(Wildcard) Rookie All Star: 9083, Team Inertia
Dean’s List Finalist: Demir Sonar, 6429, 4th Dimension, Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü
Dean’s List Finalist: Selin Alara Örnek, 8079, River Robotics, Irmak Okulları
Ayrıca ülkemizden Anatolian Eaglebots, Istech Robotic Society (IRS) ve Golden Horn takımları yurtdışındaki bölgesel turnuvalardan ödül alarak şampiyonaya katılmaya hak kazandılar.
Tüm takımların özverili çalışmalarını takdir ediyoruz ve geleceğin teknolojilerinin gelişimi için yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. 2023 FIRST® Robotics Competition, öğrencilerin ileri teknolojileri keşfetme ve geliştirme konusunda ilham alabilecekleri harika bir platform sağladı. Fikret Yüksel Vakfı, yerelde artan sponsorluk ve gönüllü destekleri ile 2024 sezonunda daha fazla etkinlik düzenlenmesini ve daha fazla öğrenciye fırsat sağlanmasını hedefliyor.
Fikret Yüksel Vakfı Hakkında
Fikret Yüksel Vakfı 1998’de Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel tarafından eğitime destek vermek amacıyla kurulmuştur. Kar amacı gütmeyen ve Darüşşafaka Eğitim Kurumları bağışçıları arasında bulunan vakfın Türkiye’deki hedeflerinden biri, daha fazla öğrencinin FIRST programlarına katılımını sağlayarak öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlamaktır. Vakfın en büyük hedefi; Türkiye’de her lisede bir FIRST® Robotics Competition takımı görmektir.
FIRST® Hakkında
For Inspiration and Recognition of Science and Technology, ilk harflerinden oluşan, kısa adı ile FIRST®, 1989 yılında mucit Dean Kamen tarafından, gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini artırmak için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir vakıftır. FIRST® gençlere bilimi, teknolojiyi, matematiği ve mühendisliği içinde barındıran programlar sunarak, onları bu alanlarda geleceğin kendine güvenen ve yaratıcı liderleri olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
e-ha