Ülkemizin teknoloji üssü Canovate Group şirketleri arasında yer alan Canovate Elektronik, Umman'ın en büyük veri merkezi olan "Datamount" veri merkezini 2024 yılının ilk çeyreğinde başarıyla tamamladı. Datamount veri merkezi, Umman Kraliyet Fonu ve Silahlı Kuvvetler Fonunun ortak iştiraki olup, Umman'da şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en gelişmiş veri merkezidir. Söz konusu veri merkezi Şubat 2024'te bizzat Umman Sultanı Ekselansları Haitham bin Tariq ve üst düzey devlet yöneticileri tarafından açıldı. Datamount projesi, Umman'ın dijitalleşme projesi için son derece önemli bir adımdır ve Amazon, Google, Alibaba gibi dünya devleri de söz konusu veri merkezinin ilk müşterilerinden oldu.
Canovate veri merkezleri; %50'nin üzerinde enerji verimliliği sağlıyor
Canovate Elektronik'in uluslararası danışman firmaların kriterlerini belirlediği ihalede global rakipleri olan ABD, Avrupa ve Çin menşeli rakiplerini geçerek bu projeyi yapmaya hak kazandığını kaydeden Canovate Group CTO'su Kıvanç İlal, şunları söyledi:
"Canovate Elektronik'in seçimindeki en önemli kriterler; enerji verimliliği, uzaktan erişim ve izleme, yedeklilik ve inovatif teknolojiler oldu. Ayrıca proje, full yedekli olup, dünyanın en önemli veri merkezi sertifikalandırma kuruluşu olan Uptime institute tarafından Tier 3 seviyesinde veri merkezi olarak sertifikalandırılmıştır. Zira, bir veri merkezinde kullanılan enerjinin %50'si aslında o veri merkezinde kullanılan cihazları soğutmak için kullanılmaktadır.
Enerjiye ihtiyaç duyan sunucu ve depolama cihazları ise, enerjinin sadece %35'ni kullanmaktadır. Bundan dolayı veri merkezlerinde enerji tüketimi düşürmek en önemli kriterdir. Enerji verimliliği dünyada artan enerji fiyatları ve ayrıca çevreyi korumak açısından son derece önemlidir. Söz konusu projede, Canovate'in tasarımı olan ve enerji kullanımını %50'den fazla azaltan tüm veri merkezi odası yerine, sadece sunucu kabinlerini soğutan su bazlı "inrow" soğutma ve chiller sistemleri kullanılmıştır. Bu teknolojiyi kullanarak tüm veri merkezi odasını soğutmak yerine, sadece kabinleri soğutarak %50'nin üzerinde enerji verimliliği sağlanmıştır ve bundan dolayı son derece çevre dostu bir veri merkezi oluşturulmuştur.
Bundan başka, veri merkezinin 24 saat boyunca uzaktan izlenmesi ve cihazların varsa sorunlarının gözlenmesi acil müdahale açısından son derece önemlidir. Söz konusu veri merkezlerinde 1 saatlik bir duruş bile ciddi finansal zararlara ve güvenlik sorunlarına yol açmaktadır. Veri merkezinde bulunan tüm soğutma, UPS, kamera, jeneratör, elektrik panoları gibi cihazlar ve bunun yanı sıra sıcaklık, nem gibi tüm çevresel faktörler anlık olarak gözlenmekte ve herhangi bir sorunda ilgili veri merkezi yöneticileri bu sorundan e-mail ve sms mesajı ile anlık olarak haberdar edilmektedir. Tüm bu uzaktan izleme ve kontrol sistemleri bizzat Canovate üretimi olan Ortam izleme cihazları ve veri merkezi yönetim (DCIM) yazılımı sayesinde yapılmaktadır.
Tüm bunlar dışında, söz konusu veri merkezi Umman'da bulunan servis partnerimiz tarafından 7/24 gözlenmektedir ve herhangi bir sorunda aniden müdahale yapacak şekilde bir organizasyon oluşturulmuştur. Datamount veri merkezi projesinde sağladığımız müşteri memnuniyeti neticesinde, bu projenin hemen arkasından, yeni veri merkezleri projeleri üzerinde çalışmalar devam edecektir" şeklinde konuştu.
e-ha