Kız Kulesi ve Salacak Sahili'nde dalgıçlar deniz dibi temizliği yaparak, topladıkları atıkları kıyıda sergiledi.

Üsküdar Belediyesi  tarafından daha temiz, yeşil ve sürdürülebilir bir geleceğe dikkat çekmek amacıyla 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi . Kız Kulesi ve Salacak sahilimizde dalgıçlar deniz dibi temizliği yaparak, topladıkları atıkları kıyıda sergiledi.


Kuzguncuk’ta başlayan etkinliğe  katılan vatandaşlar ve öğrenciler alanda ‘’Sıfır Atık’’ kapsamında kurulan stantlarda çevre bilincini geliştirici etkinliklere katılarak eğlenceli oyunlar oynadı.


Etkinlikte, geri dönüşüm ve temizlikle alakalı masal dinletisi yer aldı. Geri dönüşüm malzemelerinden yapılan kedi evlerini boyayan öğrenciler, kuşlar için geri dönüşüm malzemelerinden yuva ve yine geri dönüşüm malzemelerinden kumaşlarla bez çantalar yaptı. Alanda oluşturulan “İklim değişikliği” köşesi dikkati çekti.


Öğrenciler tek tek sahneye çıkarak çevre ile ilgili düşünceleri aktardı. Atık toplama kampanyasında öncülük yapan İcadiye İlkokulu öğrencilerine hediyeleri ve sertifikaları da takdim edildi.


Vatandaşların ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikler gün boyu devam etti. Denizlerimiz temiz kalacak sloganıyla Kız Kulesi açıkları ile Salacak sahilimizde dalgıçlar deniz dibi temizliği yaparak, topladıkları atıkları kıyıda sergiledi. Dalgıçların denizden çıkardıkları lastik, tripod ve atık pil gibi eşyalar vatandaşlar tarafından merakla izlendi.

e-ha Sude Elif Sezen