Yeşilay’ın T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ve Vakıf Katılım Bankasının işbirliğiyle Türkiye genelinde düzenlediği Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Ege Bölge Finali tamamlandı.
Yeşilay’da münazara geleneği tüm hızıyla sürüyor. 2021’deki pilot uygulamanın ardından 2022 yılında ilki, bu sene ise üçüncüsü düzenlenen Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası, gençler ile her türlü bağımlılık arasında kalın bir duvar örüyor. Dokuz final şampiyonasından oluşan turnuvada,7 bini aşkın öğrenci danışman öğretmenleriyle beraber bağımlılıklarla mücadelede farkındalık geliştirmek yarışıyor.
Yeşilay Liseler Arası Münazara Turnuvası’nın Ege Bölge Şampiyonası’na bölge illerindeki liselerden toplam 103 takım katıldı. Münazara oturumlarının ardından şampiyona finaline 4 takım kaldı. Final maçı, 21 Mayıs’ta Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi’nde organize edildi. Dostek Koleji, Aydem Fen Lisesi, Erbakır Fen Lisesi ve Durmuş Ali Çoban Anadolu Lisesinden 8öğrencinin katıldığı bölge finalinin şampiyonları, Erbakır Fen Lisesinden Berra Eren ve Abdurrahman Kuzu oldular. Ege Bölge Finali’nde takımların sorumlusu olarak4 öğretmen yer aldı. Turnuvanın en iyi konuşmacısı ise Dostek Koleji’nden Mustafa Görkem Akhan seçildi.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü M. Nurullah Atalan’ın da katıldığı ödül törenine, Bölge Koordinatörü Ümit Ülkü ve Yeşilay Denizli Şube Başkanı Hakan Şirin de katılım sağladılar.
Yeşilay Denizli Şube Başkanı Hakan Şirin, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Alkol ve bağımlılık yapan maddelerle mücadele etmemizdeki amaç, toplumumuzu ve insanlığı zararlardan korumaktır. Bağımlılıklar gençlerimizin geleceklerini ve toplumsal düzeni kökünden sarsmaktadır. Unutmayalım ki, evlatlarımız bizim yarınlarımızdır. Yeşilay Liseler Arası Münazara turnuvası da bu uğurda binlerce gence ulaşmakta, onları bağımlılıklara karşı bilinçlendirmekte ve münazara kabiliyetlerini geliştirmektedir.”
Yeşilay gönüllülüğü gençler arasında yaygınlaştırıyor
Yeşilay, Liseler Arası Münazara Turnuvası ile gençlerin eleştirel düşünme, sorgulama, hızlı karar alma becerileri pekiştiriliyor. Turnuvaya katılan öğrenciler, turnuvadan kısa bir süre önce kendilerine verilen konuları tartışarak entelektüel birikimlerini, hitabet yeteneklerini ve tartışma kabiliyetlerini geliştiriyor. Turnuvanın kazanımları arasında, lise öğrencilerinin münazara sayesinde verimli faaliyetlere katılmaları ve ileride gelişebilecek bağımlılıkların bugünden önlenmesi yer alıyor. Turnuvanın amaçlarından biri de Yeşilay gönüllülüğünün gençler arasında yaygınlaşması.
Yeşilay, turnuva kapsamında yurt genelinde münazara tanıtım etkinlikleri, eğitim kampları, öğrenci ve öğretmen eğitimleri düzenledi. Kamplarda münazara derslerinin yanı sıra uluslararası ilişkiler, ekonomi, hukuk gibi alanlarda turnuvada öğrencilerin karşılarına çıkabilecek konularla ilgili dersler verildi. Yeşilay ders modüllerinde ise genel bağımlılık, sağlıklı yaşam, internetle ilişkili davranışsal bağımlılıklar ve bağımlılığa karşı küresel halk sağlığı politikaları gibi oturumlar düzenlendi.
Büyük final2- 3 Temmuz’da İstanbul’da
Bölge şampiyonaları final etabına kadar çevrim içi, final etaplarında ise bölgeyi temsilen seçilecek bir ilde yüz yüze gerçekleştirilecek. Bu etaplarda yarı finalist olmaya hak kazanan 80 takımın (160 kişi) ve sorumlu öğretmenlerinin; İstanbul’da düzenlenecek tur karşılaşmaları ve yarı final karşılaşmalarına katılması bekleniyor.
Turnuva Takvimi
Ankara-İzmir Bölge Finali (Nevşehir): 23 Mayıs
Marmara Bölge Finali (Bursa): 5 Haziran
İstanbul Bölge Finali (İstanbul): 10 Haziran
Türkiye Final Şampiyonası (İstanbul): 2-3 Temmuz
Yeşilay Hakkında
1920 yılında faaliyetlerine başlayan, dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarından biri olan Yeşilay; insan onurunu ve saygınlığını temel alır. Tüm toplumu ayrım gözetmeden zararlı alışkanlıklardan korumak için çalışır. Millî ve ahlaki değerleri önceler. Ulusal ve uluslararası düzeyde önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ile savunuculuk çalışmaları yürütür. Alkol bağımlılığıyla mücadele hedefiyle kurulmuş; kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri artıkça Yeşilay’ın tüzüğüne yeni çalışma alanları eklenmiştir. Alkolden sonra; tütün, madde, kumar ve teknoloji bağımlılığı mücadele alanlarına dâhil olmuştur.
Türkiye genelinde 120 Yeşilay şubesi, dünya genelinde 97 Ülke Yeşilayı bulunmaktadır. 2015 yılında kurulan Yeşilay Danışmanlık Merkezleriyle (YEDAM) bağımlı bireylere ve yakınlarına ücretsiz psikososyal destek hizmeti verilmektedir. Türkiye’nin 81 ili ve KKTC’de olmak üzere toplam 107 YEDAM bulunmaktadır. YEDAM’a 115 Danışma Hattı üzerinden ulaşılabilmektedir.
Toplumu bağımlılıklardan korumak ve bilinçlendirmek için yaptığı çalışmalarından dolayı Yeşilay, 1934 yılından bu yana “Kamuya Yararlı Cemiyetler” arasında yer almaktadır. “Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) Özel Danışmanlık Statüsü”ne ve “Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Türkiye Mükemmellik Ödülü”ne sahiptir.
e-ha