DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Elektrik, doğalgaz, benzin, motorin, tüp gaz derken bir ayda enerji fiyatları yüzde 30 civarında arttı. Bu da enflasyonu başlı başına yukarı çekmeye yeter. Gıda enflasyonu da, kış koşullarının etkisiyle yüzde 10’u aşacak. Özetle 2022’nin ilk ayından bakınca, 2022’nin yüzde 23,2 enflasyon tahmini hiç de inandırıcı görünmüyor” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk enflasyon raporunda 2022 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini yüzde 11,8'den yüzde 23,2'ye yükseltti. 2023 yıl sonu için ise beklenti yüzde 8,2 oldu.

DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk enflasyon raporunu değerlendirdi.

DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Açıklanan TCMB 2022 1. Enflasyon Raporu 2022 enflasyon tahminini yüzde 11,8’den yüzde 23,2’ye çekti. Böylelikle Ekim 2021 raporuna göre yüzde 11,4’lük bir artış meydana geldi. Eylül başında açıklanan, bütün varsayımları yerle bir olan Orta Vadeli Program’da 2022 tüketici enflasyonu tek haneli yüzde 9,8 öngörülüyordu.

Merkez Bankası’nın tahminleri artık kimse tarafından ciddiye alınmasa da, yine de 2023 enflasyon beklentisinin yüzde 8,2, 2024’te ise hiçbir zaman tutturulamayan artık gelenekselleşmiş oran yüzde 5 olduğunu belirtelim.

Eğer 2022 yılsonu enflasyon hedefi olan yüzde 23,2 oran tutturulsa bile, yılbaşında yüzde 50’yi aşması beklenen bir enflasyondan düşüş kaydettiği için, ortalama enflasyon yine de yüzde 30’un üzerinde seyredecektir. Yani yurttaşlarımızın muhatap olacağı enflasyon yıl sonu rakamından daha yüksek olacak.

Kaldı ki Enflasyon Raporu 2022’de gıda fiyatlarında manşet enflasyonun üzerinde yaklaşık yüzde 24,2’lik bir fiyat artışı bekliyor. Dar gelirli yurttaşlarımızın tüketim sepetinde gıdanın daha fazla ağırlığı bulunduğunu hatırlarsak, pekâlâ yoksulları manşet enflasyon üzerinde bir pahalılığın beklediğini söyleyebiliriz.

Enflasyon Raporu’nun 2022 enflasyonunu yüzde 11,4 yukarı çektiğini, kendi ifadeleriyle tahmin güncellemesi yaptığını söylemiştik. Bu tahminin 4,2 puanının kaynağı ithal fiyatlarının TL cinsinden artışı. Ekimden bu yana başta petrol dolar cinsinden ithal fiyat artışlarının sınırlı olduğunu düşünürsek, 4,2 puan büyük ölçüde TL’nin değer kaybının yansımasıdır. IMF’nin bu hafta yayımlanan Ekonomik Görünüm Raporu, Türkiye benzeri ülkelerde yerel paraların değer kaybetmek bir yana değer kazandığını, küçük çaplı faiz artışlarının kurlara olumlu yansıdığını belirtiyor. Demek ki TL’nin değerindeki düşüş eylülden bu yana politika faizinin bir inat uğruna toplam 500 puan indirilmesinin sonucu gerçekleşti.

Artışın 2,5 puanı ise gıda fiyatlarından kaynaklı. Bu da tarımın dışa bağımlı hale getirilmesinin doğal yansıması olarak görülebilir. Çünkü hem küresel gıda fiyatlarının hem de kurun sıçramasının bileşik etkisi bu olumsuz sonuca yol açıyor.

Yöneten-yönlendiren fiyatların da 2022’de enflasyonu yüzde 3 artıracağı düşünülüyor. Sanırım burada da bizlere, alkollü içkilerin, tütün mamullerinin, elektrik ve doğalgazın fiyatlarını kim artırdıysa bu durumdan o sorumludur demek düşüyor. Çünkü yöneten de sizsiniz, yönlendiren de!”

GERÇEK ENFLASYON RAKAMI NEDİR?

Rapora göre yüzde 23,2 enflasyonun sadece 2 puanı ücretlerdeki artıştan kaynaklandığına dikkat çeken DSP Muğla İl Başkanı Michael Eser Aşkar, “Enflasyona 2 puan katkı yapan kaleme gelince. Burada birim işgücü maliyetlerinin artışı karşımıza çıkıyor. Bu asgari ücretin artırılmasının bir sonucu. Kritik nokta liberal yorumcuların iddia ettiği gibi ücret artışlarının enflasyonu zıplatacağı, kaşıkla verilenin kepçeyle alınacağı tezini Enflasyon Raporu tekzip ediyor. Çıktı açığının ise talebin üzerinde bir üretim kapasite varlığının ise enflasyonu yüzde 0,3 aşağı indireceği hesaplanıyor. Ocak ayında tüketici fiyatlarının yüzde 10’un üzerinde artması bekleniyor. ÜFE’deki yıllık artış muhtemelen yüzde 100’ün üzerine çıkacak. Elektrik, doğalgaz, benzin, motorin, tüp gaz derken bir ayda enerji fiyatları yüzde 30 civarında arttı. Bu da enflasyonu başlı başına yukarı çekmeye yeter. Gıda enflasyonu da, kış koşullarının etkisiyle yüzde 10’u aşacak. Yılsonu yüzde 43,8 olan gıda enflasyonu yüzde 50-55 aralığına oturacak. Özetle 2022’nin ilk ayından bakınca, 2022’nin yüzde 23,2 enflasyon tahmini hiç de inandırıcı görünmüyor. Yine de, raporun satırları arasında dolaşmanın eğilimleri okumak açısından yarar sağlayacağı varsayımıyla bu yazıyı kaleme aldık. Yoksa tutmayacağı apaçık rapor üzerinden yorum yapmanın anlamı var mı, sitemde bulunan halkımıza nasıl hak vermeyelim. Muğla İl Başkanlığı olarak her zaman halkımızın yanındayız” dedi.

e-ha