Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme pazarını inşa eden ve imza attığı teknolojilerle sektördeki dengeleri değiştiren Doruk, dijitalleşme tecrübelerinin endüstrinin her katmanına yayılması için sektör temsilcilerini altıncı kez bir araya getirdi. Türkiye’nin sanayide dijital dönüşüme öncülük eden endüstri firmalarına ev sahipliği yapan 6. Doruk’ta Buluşma Etkinliği, 26-28 Ekim tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti. Üretim operasyonlarını dijitalleştiren lider sanayiciler bu buluşmada; Yalın Üretim, 6 Sigma, Toplam Verimli Bakım (TPM) Yönetimi ve Dünya Klasında Üretim (WCM) başta olmak üzere pek çok farklı disiplin ve metodolojileri hakkında tecrübelerini paylaştı. 

Dünyada 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren Doruk, yalnız teknolojileriyle değil sektörün gelişimine değer katan girişimleriyle de fark yaratıyor. Bu yıl 26-28 Ekim tarihleri arasında Antalya’da altıncısını düzenlediği Doruk’ta Buluşma etkinliğiyle şirket, dijitalleşerek sanayiye yön veren konukların Doruk’un yapay zekâ destekli yeni teknolojilerini yakından deneyimlemelerini sağladı. Açılış konuşmasının Doruk Müşteri Başarısı Yönetimi Müdürü Murat Uruş tarafından yapıldığı buluşmada; üretim operasyonları yönetim sistemi ProManage’i kullanan duayen sanayiciler dijital dönüşüm sürecinde geldikleri noktayı ve başarı hikâyelerini paylaştı. ‘’Doruk’ta Geleceğin Teknolojileri’’ panelinde konuşan Doruk Yönetim Kurulu Üyesi ve ProManage Corporation Genel Müdürü Aylin Tülay Özden ise dijitalleşmede devrim yaratan özellikleriyle öne çıkan ProManage Cloud’un üretim operasyonlarına olan katkı ve kazanımlarını anlattı. “Dijital Dünyada Sektörleri Bekleyen Gelecek Nasıl ve Biz Nasıl Hazırlanmalıyız?” başlıklı panelde de önemli açıklamalarda bulunan Özden, “EFQM Sürdürülebilir Büyüme İçin Dengeli Yönetim” sunumunu gerçekleştirdi. 

ProManage ürünlerinin Toplam Verimli Bakım (Total Productive Maintenance-TPM), Yalın Yönetim, Dünya Klasında Üretim (World Class Manufacturing-WCM), 6 Sigma gibi metodolojilerin uygulanmasını mükemmel bir şekilde desteklediğini dile getiren sanayiciler, tüm özellikleriyle işletmelerinde büyük avantaj sağladıklarını belirttiler. Doruk, etkinlik kapsamında “Innovation&Future Factory” (İnovasyon ve Geleceğin Fabrikası) konseptli fuar alanını da katılımcılara tanıttı. Enerji, ileri/ geri izlenebilirlik, bakım ve otonom bakım, kalite ve doküman yönetimi, kalite ölçüm cihazları, Computer Vision, ProManage Cloud, Open, ProData olmak üzere 8 adet modül masasının yer aldığı bu alan, sanayide dijitalleşmeye yön veren sanayicilerden büyük ilgi gördü. 

Kâğıttan otomatiğe geçen sanayiciler kazanımlarını anlattı 

Fabrikalarını akıllı üretim merkezlerine dönüştürmek için dijitalleşmeyi seçen sektör temsilcilerinin bir araya geldiği etkinlikte; ProManage kullanan sanayi firmalarının üretim operasyonları yönetiminde dijital araçlar kullanarak yaptıkları iyileştirmelerin planlama, kalite, operatör farkındalığı, eğitimler, kurulum sürelerinin azaltılması, arızalar, Toplam Ekipman Verimliliği (OEE), Toplam Etkin Ekipman Performansı (TEEP) gibi farklı perspektiflerden irdelendi. Çağın dinamiklerine hızlı adapte olarak dijital alt yapıları iş süreçlerine entegre eden deneyimli sanayiciler; MES sistemi kullanarak üretkenlik artışı, ProManage’ın sürdürülebilir fabrika hedeflerine ulaşmadaki etkisi, entegre fabrikalardaki değişken hedefler için akıllı çözümler, veriden değer yaratma ve ciro artışı gibi konularda yaptıkları sunumlarda bilgi alışverişinde bulundular. 

Paylaşılan tecrübeler, sistem entegrasyonuna rehberlik ediyor 

Üretim yönetim sistemine yatırım yapan vizyoner sanayicilere destek olmak için başlattıkları ve bu yıl altıncısını düzenledikleri Doruk’ta Buluşma etkinliğiyle ilgili konuşan Aylin Tülay Özden; “Doruk'ta Buluşma-Akıllı Fabrikalara Dönüşüm Platformu, tahmin ettiğimizden çok daha büyük bir etki alanı yarattı. Firmaların hazırladığı birbirinden değerli tecrübe paylaşımlarıyla son derece faydalı ve eşsiz bir yolculuğa dönüştü. Doruk olarak bu yıl çok önemli iş ortaklarımızı ağırladık ve buluşma boyunca ProManage ile proaktif hale gelen firmaların kazanımlarına şahit olduk. Sistem entegrasyonunu sağlayarak verimlilik elde eden lider sanayicilerin tecrübelerinin bu yıl da prediktifliğe hızlı geçiş konusunda rehberlik edeceğini düşünüyoruz. Buluşmada tanıttığımız IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojilerinin yanı sıra görüntü işleme teknolojisiyle geliştirdiğimiz ProManage ürünlerimizin de sanayiye dijital mentorluk yapacağına inanıyoruz. Sanayicilerimizin ve KOBİ’lerin dijitalleşme yolculuklarına eşlik etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin sanayide dijitalleşme alanındaki ilk Ar-Ge çalışmalarını gerçekleştiren ve 23 yıllık köklü geçmişe sahip teknoloji şirketi Doruk, endüstriyel işletmelerin üretim operasyonlarının dijital olarak yönetilmesi için Akıllı ve Dijital Üretim Yönetimi Sistemleri geliştirip kuruyor. Türkiye’deki üretim sanayisini üretimde kullanılan IT teknolojileriyle tanıştırmak hedefiyle yola çıkan ve bugün geldiği noktada şirketleri Endüstri 4.0’a hazırlayan Doruk, “Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme” pazarını inşa eden firma konumunda. Production ve Management kelimelerinin birleşiminden oluşan ve IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi ProManage ile sanayicilerin dijital dönüşüm mentorluğunu yapan Doruk, bugüne kadar dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştirmiş durumda. Doruk’un Türkiye’de Teknopark İstanbul’da yer alan merkez ofisi, Antalya Teknokent ve İzmir Depark Teknokent ofislerinin yanı sıra Amerika’nın Chicago kentinde de şirketi bulunuyor. 2030 hedefleri kapsamında geleceğin fabrikalarının dijital üretim yönetimi için teknolojik çözüm üreten dünyanın ilk üç şirketinden biri olmayı hedefleyen Doruk’un Amerika’daki ProManage Smart Manufacturing Solutions Corp. isimli şirketi, Japonya merkezli ITO Corporation ile yaptığı partnerlik anlaşması sonucu Asya Pasifik pazarına da giriş yaptı. Amerika’da üretim endüstrisini kuvvetlendirmek için kurulan MxD’nin Ar-Ge partneri olan Doruk, ABD’deki şirketini global Ar-Ge ve genişleme operasyonlarının merkezi haline getirme hedefiyle çalışıyor. Son olarak geliştirdiği ve dijitalleşmede devrim niteliğindeki IoT tabanlı MES MOM sistemi ProManage Cloud ile sektörde dengeleri değiştirmeye hazırlanan Doruk, bu teknolojiyle KOBİ’ler başta olmak üzere tüm işletmelerin pratik, hızlı ve küçük bütçelerle yaklaşık 4 ila 8 hafta arasında dijitalleşmesini sağlayarak akıllı fabrika dönüşümünün önündeki engelleri kaldırıyor. Veri tabanı ve server ihtiyacı olmadan sadece internet bağlantısıyla gelişmiş alt yapı sorununu ortadan ProManage Cloud, ekonomik olması ve sürekli gelişim göstermesiyle dijitalleşme yatırımlarını risk olmaktan çıkarıyor.

e-ha