Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Kürşat Çavuşoğlu bir açıklama yaptı.
Irak Türkmen Gazeteciler Cemiyeti Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Kürşat Çavuşoğlu; "Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye 120 kişi ile gerçekleştirilen ziyaret son derece başarılı geçti. Yapılan görüşme, çalışma ve etkinlikler çok verimliydi. Azerbaycan'da resmi kurum, kuruluş, üniversite, medya, basın temsilcileri ile bir araya gelerek ortak proje çalışmalarına dair görüşmeler gerçekleştirildi ve protokoller imzalandı. Böylece Irak Türkleri, Azerbaycan kardeşleri ile ilişkileri yeni bir boyut kazandı. İki millet arasında tarihi dostluk, yüksek seviyeli işbirliğine dayanan Irak Türkleri - Azerbaycan ilişkileri sürekli olarak gelişmektedir.
7 ay önce Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, Bakü Uluslararası Çokkültürlülük Merkezi (Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi) ile Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi (Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi) ve Kerkük Kültür Derneği'nin katkılarıyla "Irak Türkmenleri ve Türk Dünyası: Tarihsel Hafızanın Kurtarılması-İraq türkmanları və Türk dünyası: Tarixi yaddaşın bərpası" başlıklı uluslararası konferansa Irak, Türkiye ve yurtdışından 40 kişilik Irak Türkmen heyeti (siyasetçi, akademisyen, araştırmacı, sanatçı, din adamı ve entelektüel) ile katıldı.
Bu ziyaretlerin hem münasebetlerin seyrinin değerlendirilmesi ve önümüzdeki yıllar için yol haritasının çizilmesi, hem de ilişkilerin yeni bir boyuta taşınması açısından önemli bir gelişme oldu. Irak Türklerinin de bu gelişmilere büyük önem verdiği bir konu. Irak Türkleri, Azerbaycan ve Türk Dünyası arasındaki ilişkilerde kültürel işbirliği ön plana çıkmaktadır. Diğer taraftan Irak Türkleri - Azerbaycan ile münasebetler son yıllarda ivme kazanarak gelişmeye başladı. Bu ziyaret ve etkinlikler Irak Türkleri - Azerbaycan ilişkilerine yeni ufuklar açıyor" dedi.
e-ha