Bencil Nedir?

Total Views : 154
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Bencil nedir ya da bencillik nedir sorusuna; günümüzde sıklıkla rastladığımız, bazen bizim de yaptığımız davranışlar bütünü olarak cevap verebiliriz. Kişilerin belki fark etmeden yaptığı birkaç davranış, bencillik olarak yorumlanabilmektedir.

Bencil nedir ya da bencillik nedir sorusuna;  günümüzde sıklıkla rastladığımız, bazen bizim de yaptığımız davranışlar bütünü olarak cevap verebiliriz. Kişilerin belki fark etmeden yaptığı birkaç davranış, bencillik olarak yorumlanabilmektedir. Ancak, bencil diyebilmek için bundan çok daha fazlası gerekmektedir. Peki, bencil nedir tam olarak? Birinin bencil olduğunu söylüyorsak o kişinin başkalarını değil, yalnızca kendisiyle ilgilendiğini kastediyoruzdur.

Özellikle de iş yaşamında karşımıza çıkan bu davranış şekli, oldukça can sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Bu da motivasyon ve enerjiyi düşürebilir. Bencil insanların davranışları, çoğu ortamda hemen fark edilebilir. Bu anlamda oldukça belirleyici davranış özellikleri bulunmaktadır.

Bencil İnsan Davranışları

<!--[if !supportLists]-->·       <!--[endif]-->Bencil olarak nitelendirilen kişiler önemli bilgileri saklayabilirler. Bunun dışında genellikle övgüleri toplamayı seven ve bu anlamda insanların davranış ve emeklerini önemsemezler.

<!--[if !supportLists]-->·       <!--[endif]-->Bencil insanlar, empati yeteneğinden oldukça uzaklardır. Bu da, başka insanların ne düşüneceğini dikkate almadan hareket etmelerine olanak tanır.

<!--[if !supportLists]-->·       <!--[endif]-->Sadece kendi zamanları onlar için önemlidir. Başkalarının zamanlarına saygı duymazlar. Aranızdaki ilişkiye yön verecek olan onun programlarıdır. Başka insanların yoğunluğuna göre program yapmazlar.

<!--[if !supportLists]-->·       <!--[endif]-->Öğretmeyi Sevmezler. Bilgiye sadece kendileri dâhilinde sahip olmak isterler. Çünkü çoğunlukla ağır basan duygu, tek olma isteği olarak karşımıza çıkmaktadır.

<!--[if !supportLists]-->·       <!--[endif]-->Sorumluluktan kaçınırlar. Sadece güzel olaylarla göz önünde olmayı severler. Hatanın onların hayatında yeri yoktur.

<!--[if !supportLists]-->·       <!--[endif]-->Dinleme yönleri çok gelişmiş değildir. Bencil davranışlar, bu noktada da ağır basmaktadır. Sadece kendileri anlatıp, dinlemekten kaçınırlar.

Kaynak: https://www.bencil.org/